Nový digitální hub propojí roboty po celém světě

-- 12.03.20

První světový nezávislý robotický hub #HowToRobot je na světě. Cílem propojovacího hubu je vytvořit na trhu s roboty transparentní prostředí, které pomůže výrobcům robotů nalézt vhodné odběratele a dosáhnout tak ze svých robotických projektů vyšších výnosů. 

Každý den dělníci vykonávají práci, kterou by mohli zastat roboti. Výrobní společnosti nicméně na automatizaci často rezignují – nebo se jim nedostane očekávaných výsledků.

První globální robotický digitální hub nyní pomůže urychlit přechod k automatizaci. #HowToRobot, založený v roce 2020, umožňuje prodávajícím i kupujícím průmyslových robotů se v digitálním světě vzájemně najít a propojit. Robotický hub podle výkonného ředitele #HowToRobot Sørena Peterse řeší nejpalčivější problémy výrobců: „Výrobci jsou po celém světě pod neustálým tlakem na zvyšování produktivity a zlepšování pracovních podmínek. Potýkají se s nedostatkem pracovní síly a na mnoha místech též s rostoucími mzdovými náklady. Současně mnoho z těchto společností s cílem čelit této situaci sází na robotizaci, nicméně si už nejsou jisti tím, jak vybrat řešení s dobrou návratností své investice.“

Pomoc s nalezením správného robota na obrovském trhu

Světový robotický hub #HowToRobot přichází v době, kdy je na trhu nejvíce robotů a jejich dodavatelů v historii. V roce 2018 bylo na světě instalováno celkem 422 000 průmyslových robotů, přičemž Mezinárodní federace robotiky očekává, že se toto číslo v následujících dvou letech zvýší ročně o dalších 12 %. Bez potřebné znalosti trhu však výrobci při hledání vhodného řešení často tápou. K tomu výkonný ředitel #HowToRobot Søren Peters uvádí: „Trh s roboty je velmi nepřehledný. Jak si můžete být bez možnosti porovnání dodavatelů a řešení jisti, že jste vybrali správného robota za správnou cenu? Trochu bych trh připodobnil IT odvětví za starých časů. Mnoho výrobců se se svojí investicí spálilo, protože buď vybrali nesprávného robota, zapomněli s dodavatelem uzavřít servisní smlouvu, nebo zkrátka za robota zaplatili příliš. To vše bychom rádi změnili.“

Vyšší konkurence bude trumfem v rukou kupujících

#HowToRobot zvyšuje na trhu s roboty konkurenci, neboť dává kupujícím možnost poptat automatizované řešení, o jehož získání následně soutěží více dodavatelů. Pro mnohé půjde o zcela novou situaci.

Mnoho výrobců se z důvodu nedostatečné konkurence spokojilo s ne zcela optimálními roboty. Při provedení výběrového řízení budou moct porovnat více nabídek a vybrat z nich tu nejvhodnější,“ uvádí Søren Peters, výkonný ředitel #HowToRobot.

Digitální robotický hub #HowToRobot výrobcům nabízí komplexní řešení. Provede je celou cestou od plánování až po nákup robotického řešení. Plánovací a investiční kalkulačka pomůže vybrat správné projekty a otestovat, zda se předmětná investice vyplatí. Trh s roboty výrobcům umožní najít relevantní roboty a jejich dodavatele, zadat výběrová řízení, jakož i prodávat jimi použité roboty. Součástí nového digitálního robotického hubu #HowToRobot je v současné době více než 9 000 dodavatelů robotů, což je více než slibný první krok vstříc úspěšné koupi toho správného robota.

O #HowToRobot

První globální nezávislý digitální robotický hub #HowToRobot propojuje svět robotů. Celosvětový digitální hub s průmyslovými roboty nabízí možnost propojení kupujících a prodávajících. Hub umožňuje prodejcům robotů zveřejňovat nabídky nových či použitých robotů a kupujícím požádat dodavatele o zaslání příslušných nabídek, to vše v digitálním obchodním prostředí.

#HowToRobot současně díky vhodným nástrojům a názorům odborníků z oblasti robotiky pomáhá výrobcům učinit kvalifikovaná investiční rozhodnutí. Vlastníkem a provozovatelem společnosti je poradenská skupina Gain & Co – nezávislá na dodavatelích robotů.

 

Hlavním cílem je navázat kontakty mezi kupujícím a prodávajícím

Zakladatelé globálního robotického hubu #HowToRobot - Søren Peters, výkonný ředitel a Elías Lundström, odborník na odvětví robotiky, navštívili 2. března 2020 Prahu, aby zde v rámci semináře Pražský den robotů na dánském velvyslanectví promluvili k zástupcům výrobního sektoru a novinářům o aktuálním vývoji a výzvách ve světě robotiky. Využili jsme příležitosti a požádali Sørena Peterse o krátký rozhovor.

Jaký byl první impuls k vytvoření #HowToRobot?

Úplně chybějící přehled o trhu s roboty ztěžoval i nám jako konzultantům (Gain & Co) pomoc zákazníkům náležitým způsobem. Proto jsme pro sebe začali stavět novou platformu.

Jaká pravidla musí splňovat subjekty nabízející nebo hledající robotická řešení na vaší platformě?

Chcete-li být dodavatelem na #HowToRobot, musíte být aktivní na trhu, který skutečně prodává robotická řešení nebo součásti robotů, jakými jsou chapadla, kamery pro vidění atd. Předtím, než necháme dodavatele, abychom se ujistili, že je tento požadavek splněn, provedeme vlastní kontrolu.

Pokud jde o návštěvníky, např. zákazníky se zájem o roboty, web je zdarma k použití. Některé funkce, například získávání odpovědí od dodavatelů nebo ukládání výsledků, vyžadují registraci. Pro všechny ostatní je procházení zdarma. Hlavním účelem webu je sdílení znalostí, a proto by to bylo zpoplatnění příliš omezující a nepřiměřené.

Jak je zaručena spolehlivost společností nabízejících své robotické produkty?

#HowToRobot nezprostředkovává žádné roboty ani nabídky. Naším hlavním cílem je navázat kontakty mezi kupujícím a prodávajícím. Pokud jde o identifikaci spolehlivosti dodavatele, jsou veškeré údaje na stránce poskytovány buď samotným dodavatelem, nebo ve spolupráci s předními datovými agenturami. Silně se zaměřujeme také na osobní kontroly kvality z naší strany.

Jste klasický prostředník, který nabízel platformu pro podnikání nebo nabízíte něco navíc v #HowToRobot?

Typickým prostředníkem je klasický obchodník, jinými slovy někdo, kdo vydělá procento z obchodu. Na #HowToRobot ale žádné obchody nejsou uzavřeny napřímo. Není naší náplní být klasickým prostředníkem. Naším cílem však je vytvořit tržní přehled, který umožní kupujícímu a prodávajícímu setkat se a poskytnout nástroje, které zajistí, že obchody budou prováděny otevřeným a kvalitativním způsobem. Stejně jako v každém obchodě dělají rovnocenní partneři nejlepší nabídky. Vzhledem k tomu, že robotický průmysl je stále mladý a roste, je důležité poskytnout oběma stranám nástroje, které osvětlí detaily v dohodě.

Funguje již hub v plném provozu? Uskutečnil již nějaké transakce? Kolik výrobců na něm v současné době nabízí své produkty?

Ano, od 2. března je hub v provozu. Platformu již ale používáme ve zkušebním režimu několik měsíců. Jak je ale uvedeno výše, hub neprovádí žádné transakce, pouze navazuje kontakt pomocí RFI (žádost o informace) od kupujícího k prodávajícímu, a proto na #HowToRobot neprobíhají žádné peněžní transakce mezi kupujícím a prodávajícím.

V současné době databáze obsahuje o něco méně než 10 000 dodavatelů robotů. Jelikož je platforma mladá, otevřeli jsme jen tu možnost, aby dodavatelé robotů skutečně ukázali svá řešení a komponenty. Ale v současné době pracujeme na plný úvazek, abychom dodavatelům pomohli získat jejich profily a usadit se se svými produkty na platformě.

Autor: Vítězslav Fejfar