Je důležité vědět, jak informace sbírat, ale i jak jim porozumět

-- 15.07.19

Krátký rozhovor k účasti společnosti KPCS na nejprestižnější dálkové rallye světa poskytl obchodní ředitel společnosti Ondřej Výšek.

Závod Rallye DAKAR je prestižní záležitostí. Jak se česká firma vašeho formátu stane součástí tohoto podniku?

Příběh začíná samozřejmě u piva (smích). Diskuse se točila o tom, jak by rodinný tým Macíků – BIG SHOCK Racing, mohl dosáhnout lepších výsledků v závodě. Martin Macík je nejmladším jezdcem v dakarské soutěži a tento závod vždy určují tři aspekty: technika, jezdci a servisní tým. S jezdcem toho moc s pomocí IT neuděláme, se zbytkem ovšem ano. Jedná se například o principy prediktivní údržby nebo poskytování dat při samotné stavbě speciálu. Základní myšlenkou tedy bylo měřit spoustu telemetrických údajů, abychom měli rozsáhlou statistiku a dokázali vědět, co se s autem v různých situacích děje.

Sledování telemetrie během závodu je tedy to gró?

Samotná telemetrie nejde v závodě použít. Rallye už je taková třešnička na dortu. Předchází ji celoroční příprava, na DAKAR už týmy musí přijet nachystány na 110 %. Během závodu už technika nesmí selhat.

S jakým technickým vybavením jste na závod odjeli?

Při první soutěži, které jsme se účastnili v roce 2017, to byla v podstatě sada senzorů a jeden telefon. Řešila se prašnost a z kabiny se muselo nakonec vše vyndat. Velkou výzvou bylo například měření teploty na nápravách. Senzory nezvládaly rychlou teplotní změnu rozehřátých komponent při průjezdu brody.

Poučeni jsme tedy pro další ročník připravili kompletní jednotku, která je odolná snad všemu. Díky statistickým údajům se potom ve spolupráci s VUT Brno podařilo vylepšit provozní parametry motoru v různých nadmořských výškách. Je potřeba vědět nejen jak informace sbírat, ale i jak jim porozumět. Klasickým příkladem byla například porucha ventilátoru chladiče, což je vrtule o průměru jeden metr. Z dat jsme vypozorovali, že než se rozpadl, začaly se zvyšovat vibrace. Následuje samozřejmě časová ztráta způsobená jeho opravou. Jen na základě porozumění dat už víme, že v momentě, kdy se to stane znovu, je třeba popadnout smetáček, kompresor a vrtuli zbavit prachu. Tím se výrazně ušetří čas zmařený v případě poruchy. Jednoduché scénáře dokáží opravdu přinést hodně.

Budete se účastnit i Rallye Dakar 2019?

Letošní ročník se již nejede v jižní Americe a bohužel nastala celá řada legislativních změn. Můžeme spekulovat o tom, jestli se jedná o faktickou legislativní změnu, nebo jen někomu začalo vadit, že Martin Macík začal být dobrý, ale telemetrie musí být při vlastním závodě vypnutá. Letos je připraven úplně nový vůz, který v tuto chvíli naší technologií osazen není, ale uvidíme, jakým způsobem se to posune dále

Autor: Vítězslav Fejfar, CE Česko