Automatizační moduly a příslušenství Crouzet

-- 11.06.18

Požadavky menších automatizačních aplikací, kde je vyžadováno kombinace několika monofunkčních zařízení (časovače, počítadla, teplotní regulace, atd.), hradlová logika či aritmetické funkce, lze s výhodou řešit jednoduchými a cenově dostupnými programovatelnými automaty od firmy Crouzet. OEM Automatic, které tohoto francouzského výrobce na tuzemském trhu zastupuje, nabízí 2 řady PLC a související doplňky:

Millenium 3 je základní řada již dlouhodobě zavedených logických kontrolérů, které slouží k řízení nebo monitorování malých automatizačních systémů (zpravidla autonomních).

Automat se vyrábí ve dvou verzích – ekonomické Essential a softwarově bohatší Smart. Jak Smart, tak i Essential jsou dostupné v kompaktní a rozšířitelné variantě s účelně odstupňovaným počtem vstupů a výstupů (max. 30 vstupů/20 výstupů). Z celkového počtu digitálních vstupů může být až 6 vstupů softwarově nastaveno v analogovém režimu s 10bit rozlišením, výstupy jsou buď reléové nebo polovodičové (PWM).

Programování je rychlé a intuitivní pomocí dedikovaného M3 softu v jazyku Ladder, FDB (funkční bloky) nebo SFC (sekvenční funkční diagram). K dispozici je rozsáhlá knihovna základních i speciálních funkcí (přímé připojení NTC snímačů teploty). Pro přehlednost a opakované použití lze funkce sdružovat do maker.

Nano-PLC em4 je technicky pokročilejší řada se zaměřením na vzdálenou správu. Sérii tvoří 3 základní moduly s odlišnými úrovněmi komunikace.

em4 alert komunikuje přes 3G síť (SIM dle vlastního výběru) a umožňuje zasílání upozornění „alertů“ a řízení přes SMS a e-mail, či FTP server. em4 local je určen pro aplikace bez požadavku na vzdálený přístup, případně tam, kde stačí pouze připojení do lokální sítě přes přídavný modul RS485 Modbus. 

A nakonec nejnovější em4 Ethernet.

Ethernetová verze, poslední model z em4 rodiny, umožňuje komunikovat po sběrnici s dalšími em4 Ethernet nebo jinými zařízeními (HMI, Millenium, …) přes protokol Ethernet Modbus TCP/ IP, Client a Server. Možné je i periodické zasílání datalogů v csv formátu nebo alertů při výskytu důležité události na FTP nebo mail.

Programovat lze přímo přes Ethernetový RJ45 port (případně přes doplňkový USB modul) a díky funkci „Discovering“ se jednotlivé em4 přihlásí v em4 Softu bez jakékoli složité konfigurace portu nebo pomoci z IT.

 

  1. síť s připojenými zařízeními Client / Server
  2. programování a monitorování připojených PLC v síti ( editace, simulace, ladění aplikace)
  3. možnost SCADy pro řízení v reálném čase 

Základní moduly em4 (všechny verze) jsou napájeny 24VDC a mají 26 I/O. 4 vstupy jsou čistě digitální (až 60 kHZ) a dalších 12 vstupů lze softwarově konfigurovat jako digitální nebo analogové (12 bit, 0-10 V nebo 4 - 20 mA). K dispozici je 8 reléových výstupů a dva tranzistorové (PWM) pro velmi časté spínání. Další rozšíření je možné pomocí 2 modulů s 10 I/O – analogovými nebo digitálními.

Programování v em4 Softu, jež vychází ze zkušeností s Milleniem 3, je i nadále rychlé, jednoduché a intuitivní bez potřeby zvláštních znalostí. Díky rozšířené paměti em4 lze vytvářet rozsáhlé projekty o velikosti až 1000 funkčních bloků.

Typické aplikace pro nano-PLC em4 jsou například malé vodní čističky, veřejné osvětlení, vjezdové systémy pro automobily či osobní přístupové brány, UV filtrace, vytápění a ventilace budov a malé automatizační systémy (baličky, dopravníky, …).

Doplňkem obou verzí PLC jsou HMI dotykové displeje, které přináší jednodušší ovládání a názornější vizualizaci v grafickém prostředí. Na výběr je ze dvou výkonových řad, kde Essential klade důraz především na cenovou dostupnost a Performance na výkon a výbavu. Dostupné jsou velikosti 4,3“, 7“ a 10“ se sběrnicemi RS232 a RS485. Kategorie Performance má navíc Ethernetové rozhraní, USB port, mechanicky odolnější konstrukci ve slim provedení a pokročilejší funkce – připojení kamery přes USB, přehrávání AVI souborů, VNC server.

Obě řady displejů lze programovat pomocí jednoho vývojového prostředí - Crouzet Touch softu. Jedná se o velmi intuitivní software s rozsáhlou knihovnou nejrůznějších grafických objektů. Software má připravené všechny potřebné protokoly pro snadné navázání spojení s Milleniem 3 i em4.

Mnoho užitečných funkcí jako logování dat, makra, správa alarmů, atd. učiní z těchto dotykových zařízení velmi užitečné pomocníky pro práci s PLC Crouzet. 

OEM Automatic, spol. s r.o.
Tel.: +420 241 484 940
www.oem-automatic.cz