Ostrava vítá nové R&D centrum pro vývoj elektromotorů, generátorů a řešení pro Průmysl 4.0

-- 28.11.17

V pořadí již šesté vývojové centrum v České republice slavnostně 27. listopadu 2017 otevřelo tuzemské zastoupení společnosti Siemens. Jedná se navíc o teprve druhé svého druhu na světě. Centrum zaměřené na vývoj elektromotorů, generátorů a řešení pro Průmysl 4.0 zde zaměstná až 100 nových pracovníků, převážně na pozicích elektro a strojních konstruktérů. Důležitá bude v rámci nového R&D centra úzká spolupráce i s VŠB-TUO.

Až 100 nových zaměstnanců, globální dosah centra

Otevřením ostravského R&D centra Siemens významně posílí své aktivity v oblasti výzkumu a vývoje v regionu. Nové centrum až pro 100 zaměstnanců bude sloužit pro vývojové aktivity v oblasti elektrických točivých strojů (tzn. elektromotorů a generátorů) a řešení pro Průmysl 4.0. Úkolem vývojového centra pro elektromotory a generátory je poskytovat vysoce specializované vývojové služby nejen závodům Siemens v České republice, které tyto produkty vyrábějí (Frenštát p. Radhoštěm, Mohelnice a Drásov), ale stejně jako ostatní vývojová centra, také celému koncernu Siemens. V centru Siemens plánuje zaměstnat zejména elektro a strojní konstruktéry a odborníky pro speciální simulace a analýzy, jakož i specialisty na vývoj aplikací pro Průmysl 4.0. Zároveň zde bude působit také oddělení engineeringu a centrální nabídkové centrum. Ostravské R&D centrum má globální charakter – je prvním Siemens centrem zaměřeným na vývoj v této oblasti v Evropě a v rámci globálního koncernu Siemens AG pak teprve druhým na světě. Jeho řešení tak přispějí k inovacím v oblasti elektromotorů, generátorů a řešení pro Průmysl 4.0 pro zákazníky z celého světa. „Toto centrum opět dokazuje tlak společnosti na výzkum, kdy zaměstnává v ČR již 900 lidí na těchto pozicích,“ uzavíral svůj vstup na slavnostním otevření Eduard Palíšek, generální ředitel Siemens v ČR.

Spolupráce s univerzitou

V rámci nového R&D centra bude český Siemens úzce spolupracovat také s akademickým partnerem, VŠB-TU Ostrava. Spolupráce s univerzitou nebude spočívat jen ve vývoji produktů, ale také ve vývoji nových výrobních technologií, robotizaci, technických a procesních simulacích, v oblasti Průmyslu 4.0 a díky superpočítači i ve zpracování velkých dat. Siemens již dnes spolupracuje s VŠBTUO na různých tématech a otevřením vývojového centra se spolupráce ještě více prohloubí. „Technické zázemí univerzity a dosavadní spolupráce byly jedním z rozhodujících faktorů, proč Siemens otevřel R&D centrum právě v Ostravě,“ vysvětlil výběr destinace také Roman Valný, ředitel odštěpného závodu Siemen s. r. o. ve Frenštátu. 

Čtěte také: S digitalizací nejdál dojdeš, vědí v Siemens Elektromotory Frenštát