Nejprodávanější chapadlo firmy SCHUNK PGN-plus-P a jeho digitálně poháněná verze PGN-plus-E

-- 20.09.17

Chapadlem PGN-plus-P posouvá firma SCHUNK laťku pneumaticky řízených univerzálních chapadel ještě výše. Elektrické PGN-plus-E zase přenáší vysoce výkonné funkce pneumatické vlajkové lodi přímo do oblasti mechatronické manipulace.

Vylepšit osvědčené – s tímto mottem vyvinula firma SCHUNK novou generaci svého nejprodávanějšího chapadla. PGN-plus-P se vyznačuje třemi technickými inovacemi. Zaprvé vylepšením vícezubého vedení. Zvětšením rozměru mezi šesti zuby patentovaného vícezubého vedení umožňuje vyšší momentové zatížení a tím použití delších prstů. K zajištění perfektního lícování je i u nové generace chapadel každá jednotlivá základní čelist náročně ručně broušena a umístěna do příslušného těla chapadla. Zadruhé je to permanentní mazání průchozími mazacími kapsami ve vedení. Právě u krátkých zdvihů způsobuje princip mazání minimálním množstvím obzvlášť rychlé a rovnoměrné rozložení maziva, čímž je chapadlo téměř bezúdržbové a prodlužuje si tak životnost. Zatřetí disponuje PGN-plus-P větším pístem, čímž vzrůstá upínací síla a může být manipulováno s vyššími hmotnostmi.

Mechatronický univerzální génius

S PGN-plus-E, celosvětově prvním digitálně poháněným mechatronickým chapadlem s patentovaným vícezubým vedením, přenáší SCHUNK souhrn vlastností jeho nového pneumatického všestranného protějšku PGN -plus-P bezprostředně do oblasti elektrické manipulace. Jako u jeho vzoru naleznete také u PGN -plus- E modifikované vícezubé vedení, jež umožňuje vyšší momenty, průchozí mazací kapsy v kontuře vedení, jakož i osvědčenou šikmou kinematiku s konstantní styčnou plochou ve všech polohách. Mechatronické univerzální chapadlo je poháněno DC servomotorem. Tím je zajištěna dlouhodobě vysoká procesní stabilita a dlouhá životnost s minimální údržbou. Výměna pneumatických komponent za elektrické je u mechatronického univerzálního chapadla velmi jednoduchá: k dispozici je stejné šroubové připojení jako u jeho pneumatického protějšku a chapadlo na 24 V je jednoduše digitálně ovládáno přes I/O. Přes další standardní rozhraní M8 mohou být monitorovány mimo jiné až dvě pozice. Potřebná řídicí a výkonová elektronika je již plně součástí kompaktního modulu, čímž není potřeba žádný prostor v rozvodné skříni – výrazný rozdíl oproti většině mechatronických modulů na trhu, jejichž řídicí hardware potřebuje hodně prostoru a občas i přídavnou skříň. K uvedení do provozu nejsou potřeba odborné znalosti v oblasti mechatroniky ani další programování. Proto je univerzální chapadlo milníkem na cestě k efektivním, jednoduše použitelným elektrickým manipulačním řešením. Uchopovací sílu u PGN-plus-E lze nastavit ve 4 stupních.

Široký program příslušenství

Jak PGN-plus-P, tak i PGN-plus-E se vyznačují jedinečným programem příslušenství. Téměř celé spektrum možných automatizačních aplikací lze bezpečně pokrýt univerzálními uchopovacími moduly, od strojového zakládání v obráběcím průmyslu a ve slévárnách přes montážní aplikace v automobilovém a elektrotechnickém průmyslu až po citlivé manipulační úlohy ve zdravotnickém a farmaceutickém průmyslu. Univerzální chapadla jsou vhodná jak pro použití při vysokých teplotách, ve znečištěném prostředí a s agresivními médii, tak v čistých prostorách.

Na požádání jsou k dodání moduly s integrovanou pružinou k mechanickému zajištění uchopovací síly, s kompenzační jednotkou k vyrovnání úhlových odchylek, ve verzi s protiprachovým krytem nebo jako verze s broušenými připojovacími plochami. Navíc je k dispozici široký program snímačů, od indukčního přes magnetický až po analogový snímač polohy. Místo mnohých jednotlivých řešení redukují uživatelé své interní koordinační náklady pomocí standardizovaného programu chapadel, urychlí zajištění dílů a na základě záruky dlouhé životnosti produktů firmy SCHUNK mohou u pneumatických modulů PGN-plus předvídat plánované investice celkových nákladů po celou dobu životnosti.

SCHUNK Intec s. r. o.
Tuřanka 115
627 00 Brno

www.cz.schunk.com 

www.schunk.com