Stále propojený, stále ostrý

-- 01.08.17

Jak americký výrobce strojů JSI zkonstruoval opravdu propojený stroj s využitím techniky IIoT od HMS.

Řezačky papíru od amerického výrobce strojů JSI jsou skutečně dobře propojené. S využitím techniky od firmy HMS Industrial Networks a systému navrženého firmou Millennium Controls může JSI na dálku, prostřednictvím internetu, přistupovat ke stroji a kontrolovat jej. Současně je možná kabelová i bezdrátová komunikace mezi různými částmi stroje. To všechno umožňuje firmě JSI nabízet konkurenceschopné a propojené stroje.

Zadání

Kotoučové nože, které řežou papír v řezačkách od firmy JSI, jsou extrémně ostré a při ruční manipulaci mohou být nebezpečné. Proto technici JSI spolu s firmou Millenium Controls zkonstruovali robotický systém pro výměnu nožů, který využívá robotické rameno od firmy Fanuc Robotics. Robot je schopen vyměnit ostrý nůž automaticky, bez toho, že by se jej obsluha musela dotknout.

Ale i když nože mohou být měněny automaticky, operátor stále musí přijít k ovládacímu panelu stroje, a tak se ocitne v nepříjemné blízkosti ostrých nástrojů. Proto JSI a Millennium Controls hledali způsob, jak ke stroji přistupovat na dálku.

Přínosy:

Přístup na dálku umožňuje eWON Cosy

Pro přístup ke stroji na dálku instalovaly firmy JSI a Millennium Controls na stroj router eWON Cosy od firmy HMS, který umožňuje uživatelům přistupovat ke stroji prostřednictvím internetu, aby tak dohlíželi na jeho činnost, nebo jej dokonce programovali či prováděli údržbu. To znamená, že operátor může zadat pokyn k výměně nožů z bezpečné vzdálenosti, odkudkoliv v závodě nebo dokonce odkudkoliv na světě.

Router eWON Cosy je připojen k PLC řídícímu stroj (Rockwell ControlLogix L7). Komunikuje s cloudovou službou eWON Talk2M, kam se může uživatel přihlásit a získat tak přístup ke svému řídicímu systému. Je to téměř stejné jako být připojený na místě – uživatel vidí přesně to, co by viděl na obslužném panelu HMI na stroji.

Bezdrátová komunikace – Anybus Wireless Bolt

Protože na stroji je množství pohyblivých částí, je instalace kabelů obtížná a nepohodlná. Jestliže je na řezačku papíru namontován Anybus Wireless Bolt (přístupový bod ve tvaru čepu), může zprostředkovat bezdrátovou komunikaci mezi PLC v rozváděči a různými částmi stroje. Wireless Bolt může komunikovat prostřednictvím Bluetooth, Bluetooth Low Energy a Wireless LAN a umožňuje vytvářet velmi robustní průmyslové bezdrátové spojení s dosahem 100 m.

Připojení světelného signálního sloupku Modbus-TCP k síti EtherNet/IP

PLC Allen Bradley řídící stroj komunikuje prostřednictvím EtherNet/IP – to je preferovaná komunikační síť pro všechny systémy Rockwell Automation. PLC bez problémů komunikuje s mnoha dalšími systémy a komponenty stroje, ale konstruktéři JSI chtěli pro zobrazení aktuálního stavu stroje použít světelný signální sloupek, který využívá komunikaci Modbus-TCP. K tomu, aby mohl tento světelný sloupek komunikovat v síti EtherNet/IP, navrhli technici Millennium Controls použít zařízení EtherNet/IP Linking Device od firmy HMS, které funguje jako překladač mezi sloupkem a PLC a umožňuje jim vzájemně komunikovat. Zařízení EtherNet/IP Linking Devices je unikátně integrováno do vývojového prostředí Studio 5000 Logix a umožňuje tak rychle a snadno vytvořit konektivitu se zařízeními s rozhraním Modbus-TCP.

Komunikační brány Anybus od HMS mohou být také použity k připojení celého stroje k jiné průmyslové síti, jako např. Modbus-TCP, EtherCAT nebo PROFINET, je-li třeba komunikovat v prostředí mimo systémy Rockwell.

„Řešení IIoT od HMS nám usnadňuje údržbu a snižuje náklady na servis, protože, obě strany, náš zákazník i my, můžeme řešit problémy a vykonávat úkony údržby na dálku,“ říká Aaron Bloy, vlastník a výkonný viceprezident společnosti JSI.

Rychlé projektování představuje pro firmu JSI konkurenční výhodu

Implementace robotu a řešení propojení prostřednictvím techniky HMS netrvalo více než čtyři měsíce a přineslo firmě JSI i jejím zákazníkům množství výhod.

„Tento projekt jsme nejprve navrhli jako ukázkový pro Rockwell Automation Fair v Atlantě, ale je to něco, co můžeme nabídnout našim zákazníkům jako cestu vpřed,“ dodal Aaron Bloy. „To, že našim zákazníkům poskytujeme skutečně propojený stroj, nám dává výhodu snazšího servisu a nižších nákladů, protože oba, náš zákazník i my, můžeme řešit problémy a vykonávat úkony údržby na dálku.“

www.hms.se