NIWEEK 2017: Živý speciál z unikátního setkání uživatelů LabVIEW

-- 26.05.17

Celosvětová konference NIWeek spojuje nejlepší inženýry a vědce z široké škály oborů – od automotive, přes telekomunikace a robotiku, až po energetiku. Schází se na ní více než 3 200 inženýrů, vizionářů, učitelů, výzkumníků a studentů ze všech koutů světa. Díky živému zpravodajství časopisu Control Engineering Česko můžete nahlédnout pod pokličku této zajímavé událostí. Naše redakce zaznamenala to nejzajímavější z celého týdne. NIWeek 2017, to byl ultimátním vzdělávací prostředí, které představuje nástroje a vědomosti umožňující vyrábět rychleji, chytřeji a finančně výhodněji.


NOVINKY O #NIWEEK TAKÉ NA NAŠEM FACEBOOKU A YOUTUBE!

POZNÁMKA – DENNĚ AKTUALIZOVÁNO (posl. aktualizace 26. 5. 13.30) 

 

30. 5. 13.30 100 + 1 TIPŮ A JEŠTĚ NĚCO NAVÍC

Konference a výstava NIWeek 2017 byla plná zajímavých témat. Pokrýt úplně vše opravdu nebylo redakčně možné. I přesto jsme si vymezili čas pro zpracování doplňkového materiálu. Za účasti českého týmu National Instruments jsme vybrali několik praktických ukázek, které Vám přinášíme formou krátkých komentovaných videí na našem YOUTUBE kanále:


Další videa na kanále:

 

26. 5. 13.30  Týden plný inspirace

Poslední den letošního #NIWeek byl velice symbolický. Pro nás byl zakončen dvěma akcemi různého charakteru. Ukázku silnější role žen v technických profesích ukázal panel nazvaný Woman Leadership. Ukázal příběhy úspěšných technicky založených dam a dával inspiraci pro další rozvoj kariér všem, povětšinou dámským, posluchačkám. 

Ještě více zajímavé však bylo závěrečné fórum nazvané Technical Luminary Panel, který se pod dohledem Doktora T (James Truchard, člen představenstva NI, jeho zakladatel a do nedávna i první muž ve vedení). 

Nejen jeho účastníci v předním panelu, ale také osazenstvo plného sálu, diskutovalo nejen témata, která byla protkána celám týdnem. Zamýšlení bylo v duchu, co nám technologie umožní v nejbližší době. Tedy opět se vrátila stará známá autonomní auta, ale také se vedly hluboké debaty o umělé inteligenci a komplexního využití internetu věcí.

Co však deklaroval je fakt, že #NIWeek představuje úžasnou příležitost plnou inspirativních podnětů. A ano, samozřejmě odhalil také LabVIEW NXG!

Jednou však musel skončit, stejně jako naše zpravodajství z něj. Ale možná ne tak úplně. Ještě se dočkáte závěrečného updatu, který přinese doslova třešničku na dortu!
 
 
TIP: Následující stránky obsahují vybrané příspěvky o tom nejlepším z NIWeek - listujte a čtěte dál!

25. 5. 13.30  Auta bez řidiče s podporou NI

Výroba automobilů v současné době prochází velice dynamickými změnami. Na jedné straně je vidět, že rozvoj sdílené ekonomiky a nástroje typu UBER nebo LIFTAGO dávají mladým zpochybňovat nutnost vlastnictví automobilu, na straně druhé jsou to zvyšované nároky na pohodlí v autech. Jedním z klíčových faktorů při výběru jsou pak i bezpečnostní prvky. Jejich testování, ba dokonce testování prvků pro budoucnost nazvanou autonomní vozidla umožňuje National Instruements společně se svými partnery. 

„Testování bezpečnostních prvků, například kamer či senzorů v reálném provozu představuje velice náročnou disciplínu,“ vysvětloval během NIWeek Derek O´Dea ze společnosti VALEO. Ta nyní vyvíjí možnosti, jak toto náročné testování přenést do plně virtuálního světa. 

„Senzory, kamery i radary. Jejich testování se již značně posunulo a samostatně již začínají fungovat poměrně spolehlivě. Nyní je však klíčovým úkolem vývoj umožňující synchronizaci těchto nástrojů a využívání dat z více senzorů najednou,“ přidal se Jamie Smith zastupující National Instruments. 

Právě tímto směrem se začaly ubírat firmy v partnerské síti NI. Například firma Konrad již vyvinula systém, jež se soustředí na problematiku, když potřebují, aby senzor i kamera byla schopna včas rozpoznat objekty, a to ve stejný čas. 

Právě problematika náročného testování v terénu vede všechny zúčastněné v tomto vývoji směrem, kde se snaží toto testování prvků dostat na úroveň laboratoře. „Samozřejmě je legislativně složité, a v oblasti autonomních vozidel asi bude ještě zajímavé sledovat další vývoj, aby tyto testy mohly být relevantní pro spolehlivost celého systému,“ obává se trochu Doug Farrel, opět z National Instruments. V každém případě, ale svorně všichni přiznávají, že téma, které znělo před pár lety, až příliš futuristicky možná není až tak vzdálenou hudbou budoucností.

Poznámka: Tématu autonomních vozidel a vývoje v automatickém testování komponent pro automobilovou bezpečnost se bude věnovat samostatný článek pod hlavičkou časopisu iTovárna.

Průmyslový internet věcí se stává realitou

National Instruments nikdy neskrývalo, že vidí v technologiích, které se skrývají pod označením IoT velkou příležitost. „NI patří mezi firmy, které mají zásadní vliv na rozvoj prostředí pro větší využití internetu věcí,“ uvedl na úvod Ray Hsu za National Instruments. Věří, že tyto technologie se již za pár let opravdu stanou standardní součástí našich životů a práce v průmyslu. 

Na vývoji se však nepodílí jako samostatný ostrůvek. Jakožto kmenový účastník vývoje skrze konsorcia pro průmyslový internet společně s dalšími technologickými firmami. Testování fyzických systémů se rychle mění s tím, jak se měřicí systémy přesouvají z řídicího stanoviště blíže k měřenému zařízení. Ačkoliv s sebou tento posun přináší kratší čas potřebný k instalaci, nižší náklady na připojení senzorů a vyšší přesnost měření, vytváří také nové výzvy z hlediska synchronizace a správy systémů, především s použitím dnešních průmyslových síťových technologií. NI se aktivně podílí zejména na definici standardu TSN, který je dalším rozšířením standardu IEEE 802.1 pro Ethernet a přidává distribuovanou časovou synchronizaci, nízkou latenci a konvergenci časově kritické a obecné síťové komunikace. Právě pro tuto oblast také přináší novinku - dvě nové základny CompactDAQ (cDAQ-9185 a cDAQ-9189) umožňující časovou synchronizaci přes Ethernet. 

„Tyto nové základny CompactDAQ automaticky synchronizují data z měření prostřednictvím síťové časové značky. To umožňuje přesnou synchronizaci na velké vzdálenosti, což značně usnadňuje zákaznickou instalaci a správu systému u distribuovaných systémů s vysokým počtem kanálů,“ řekl Todd Walter, vedoucí marketingu pro DAQ a vestavné systémy u NI. „Tato nová inovativní metoda synchronizace ve spojení s knihovnami pro zpracování signálů v prostředí LabVIEW pro návrh systémů pomáhá uživatelům s rychlým sběrem a analýzou výsledků, což umožňuje rychlejší testování a vyšší efektivitu.“

Schován za působivou zákaznickou prezentaci firmy Blue Origin, která se zabývá vývojem modulů umožňujících opětovné cesty do vesmíru, se skrývalo oznámení další novinky, která jistě potěší nejednoho zákazníka, včetně tuzemského trhu. Dlouhé volání po možnosti vzdálené správy a hromadné aktualizace zařízení bylo konečně vyslyšeno v podobě NI System Link

24. 5. 13.30  Pravý kovboj střílí od boku… a využívá LabVIEW

Kalendář společnosti National Instruments měl v kalendáři zakroužkovaný v letošním roce zcela jasně datum 23. května. Právě na tento den byla již dlouhou dobu plánovaná revoluční změna v jejich nabídce. Ano, z dřívějších zpráv můžete tušit, že bylo toho dne oznámeno, že přichází LabVIEW NXG, tedy nová generace tohoto grafického programovacího nástroje. 

A velká show se neobešla ani bez předskokana. Opravdu, těstě před sérií přednášek směřujících k jednomu místu zahájil zpěvák – jak příznačné pro město, které vévodí pověstná 6th street (vygooglujte si!). Další předskokany představovala řada nových produktových oznámení. 

Správná show však musí mít také své vrcholné číslo. V hlavních rolích tentokráte 3D brýle, kovboj a právě LabVIEW NXG. Jak tohle jde dohromady, pro tentokrát raději zkuste video:

Celý KEYNOTE je dostupný na této adrese:  niweek.ni.com/events/niweek-2017/event-summary-80b3f15fba9e440cb95d4c5387c6af34.aspx#p_Home 

Softwarová nabídka NI prochází neustálým vývojem. Vhodně zvolený citát během dalších prezentací říká: „Když nevíte, kam jdete, zavede Vás tam kterákoliv cesta…“ Pokud se ale potřebujete dostat na vámi zvolené místo, je dobré mít k tomu vhodný nástroj, který vám umožní dosáhnout cíle. 

To mají na paměti i vývojáři V NI. Samozřejmě největším vývojem prošel samotný LabVIEW. LabVIEW NXG má sice nový kabát, ale je stále intuitivně podobný tomu, nač byli uživatelé zvyklí. Rozmístění všech prvků v LabVIEW procházelo velkému skupinovému testování. I díky tomu se zdá být uživatelsky ještě o kus přívětivější. Většinu změn přitom ocení nejen stávající uživatelé, ale přechod na užívání software bude daleko snadnější pro nové zákazníky a tedy začátečníky v systému LabVIEW. 

Podívejte se na záznam praktických ukázek nového systému LabVIEW NXG, ale i jiných softwarových vylepšení z dílny NI: niweek.ni.com/events/niweek-2017/event-summary-80b3f15fba9e440cb95d4c5387c6af34.aspx#p_Home


Zákazníci určují trendy vývoje

Jedním z hlavních poslání NIWeek je soustředit na jedno místo uživatele platforem pořadatelské firmy. I pro novináře je to příležitost setkat se s personami, které by jinak bylo potkat takřka nemožné. Jednu takovou příležitost dostane novinář i přímo v naplánovaném programu a najde ji pod označením Customer panel. Panelisté a zástupci předních firem užívající NI produkty hovoří o základních problémech přímo z jejich podniků. 

Reálně je tak možné nahlédnout do současných trendů přímo na úrovni lidí, které tyto trendy spoluvytváří. Aktuálně jimi tedy jsou požadavky na vytvoření 5G sítě, problematika standardizace a využití průmyslového internetu věcí a práce na vytváření autonomních vozidel. 

V panelu vysvětlovali pohnutky vedoucí k těmto megatrendům zástupci z firem AT&T, ADI, VALEO a zástupce IIC. 

23.5. 17:00 NI vybavuje inženýry a vědce systémy, které urychlují produktivitu, inovace o objevy. A čím to bude v roce 2017?

Redakce mají během NIWeek jednu malou výhodu. Informace se k nám dostávají částečně v předstihu před běžnými uživateli. Stejně tak již o pár hodin dříve byla osádka složená z novinářů z celého světa seznámena s novinkami, které budou rezonovat dalším programem celého týdne v režii National Instruments. 

LabVIEW další generace – po třiceti letech něco jedinečného (?)

„Již dlouhá léta dostávám často otázku, jak popsat LabVIEW někomu, kdo se s ním nikdy nesetkal,“ vysvětloval na úvod Jeff Kodosky pohnutky, které měly vést k (nečekanému) hlavnímu ohalení NI Week 2017 a pokračoval:.“ A opravdu mívám problém přijít s definicí, která by vedla k domnění, že na druhé straně došlo k přesnému pochopení.“

A vše samozřejmě pokračoval k očekávanému. Kdo letos čekal jen další nutné oznámení LabVIEW 2017, bude překvapen. Další zastávka v každoročním vývoji byla spíše skokem a svorně s verzí 2017 přichází nové LabVIEW NXG 1.0, jež má přinést větší produktivitu a užitečnost tohoto nástroje pro všechny, včetně lidí bez programátorských schopností…

„Naše mysl často chápe i abstraktní pojmy, když k tomu dostane nějaký, klidně i zjednodušený grafický podklad,“ vracel se k původní myšlence Kodosky. LabVIEW NXG překlenuje propast mezi konfiguračním softwarem a vlastními programovacími jazyky s inovativním novým přístupem k automatizaci měření, který umožňuje odborníkům soustředit se na to, co je nejdůležitější… tedy na problém, ne na nástroj, který jim jeho řešení umožní.

„Před třiceti lety jsme vydali originální verzi LabVIEW, která byla navržena tak, aby pomohla inženýrům automatizovat jejich měřící systémy, aniž by se museli naučit esoterický jazyk tradičních programovacích jazyků. LabVIEW tedy vždy byl „neprogramovací" cesta k automatizaci měřicího systému," řekl spoluzakladatel NI známý také jako" otec LabVIEW. 

„Dlouhou dobu jsme se soustředili na to, co všechno by ještě bylo možné dělat s LabVIEW, než abychom se raději soustředili na jeho hlavní cíl – tedy pomáhat inženýrů zrychlovat a usnadňovat jejich práci. Nyní jsme toto při zaváděním produktu LabVIEW NXG měli jako jasnou prioritu a je proto navržen od základů pro vytváření efektivního pracovního postupu. Společné aplikace mohou využívat jednoduchý přístup založený na konfiguraci, zatímco složitější aplikace mohou využívat plnou otevřenou grafickou programovatelnost jazyka LabVIEW,“ vysvětloval dále Kodosky.

Zajímavé je také ujištění, že o svou pozici na trhu nemusí bojovat se svým starším bratrem nijak usilovně. Ať už kupujete LabVIEW poprvé, nebo máte již několik let aktivní servisní smlouvu, máte přístup k oběma LabVIEW NXG 1.0 i standardnímu LabVIEW 2017.

Další informace o LabVIEW NXG 1.0 a LabVIEW 2017 najdete na www.ni.com/labview.

Poznámka redakce: Téma LabVIEW NXG je hnacím motorem programu letošní NIWeek. K jeho detailům se proto znovu vrátíme. Souhrnné téma, včetně srovnání s LabVIEW 2017 následně naleznete jak v dalším tištěném vydání Control Engineering Česko, tak znovu na www.controlengcesko.com.  


Nejen LabVIEW NI je živ

I přesto, že LabVIEW koluje tělem National Instruments jako krev tím lidským, stěží se dalo očekávat, že vývoj a tedy i oznámení novinek se ustálí na jeho slibované revoluční změně. 

National Instruments představuje také nové multislotové ethernetové šasi. cDAQ-9185 a cDAQ-9189 zavádějí novou časovou synchronizaci postavenou na nejnovějších standardech Ethernetu, které vyvíjejí TSN (Time Sensitive Networking) a robustním hardware CompactDAQ pro distribuovaná měření.

Zákazníci z oblasti automotive a aerospace určitě ocení další novinku v podobě ATE Core Configurations.  Jeho posláním je zjednodušit návrh, obstarávání, montáž a zavádění inteligentnějších testovacích systémů, ideálně za nižších nákladů. Tato 19-palcová racková konfigurace jsou k dispozici v různých výškách rackových jednotek a nabízejí škálovatelné výkonové profily, které odpovídají potřebám téměř jakékoliv aplikace. 

Jak zaznělo i dříve v prezentacích, tak budoucnost přichází ve chvíli, kdy se dočkáme skutečné 5G sítě. Svou víru v tato řešení znovu ukazuje také NI svým prvním SDR pro 28 GHz rádiových hlav pro mm mmWave Transceiver System. Softwarově definované rádiové zařízení (SDR) a softwaru specifické pro aplikace poskytují komplexní a komplexní výchozí bod pro měření a výzkum 5G, které se zabývají specifikacemi 3GPP i Verizon 5G.


22.5. 20:30
 Zažehněme jiskru inovace v inženýrech budoucnosti…

Společnost National Instruments si zakládá na svém přístupu práce s akademickou půdou. Bohatou zkušenost s projekty studentů, ale i podněty k přístupu ve vzdělávání budoucí generace techniků, přineslo během #NIWeek Akademické fórum. 

„65% dětí bude pracovat na pozicích, které dnes ještě neexistují. Úkolem vzdělávání tak musí být naučit je obecně řešit problémy, které v budoucnosti mohou nastat,“ nastínila problém dnešní výuky profesorka z University of Manchester Danielle George, která věří tomu, že každý z nás se rodí jako vědec. Její premisa je jednoduchá – každé dítě má tendence k té věčné otázce: Proč?

Pro ty, kteří na tuto otázku chtějí ukázku jak, se rýsuje cesta k dalšímu vzdělání. Jedním takovým příkladem byl také Michał Maciejewski. „Co je to úspěch? Přistat na měsíci? Vynalézt revoluční baterii nebo dokončit práci v 7.00 při termínu odevzdání 8.00. Pro mě je to získat práci svých snů,“ uvedl současný člen týmu CERNU, tedy v místě své před pár lety vysněné práce. I on byl přesvědčen, že jedním z klíčů jeho úspěchu je dlouhodobá spolupráce a podpora od NI.  

„Potřebujeme přístup a systém, abychom si byli jisti, že naši studenti mohou v takto rychle se rozvíjejícím světě. Věřím, že NI k tomu přispívá velkým dílem díky komplexnímu přístupu v našich navrhovaných systémech,“ uvedl Andy Bell, ředitel pro akademický program NI.

Pro podporu svých slov se sešlo na pódiu fóra hned několik zástupců dvou stran barikády – studentů i jejich vyučujících. Ale tyto dvě strany mají v podání NI vždy ještě tu třetí, tedy nástroje a postupy NI. V jejich pojetí je potřeba soustředit se na 3 oblasti. 

a) Klíčové koncepty: obvody, úvod do ovládání, zpracování signálu, úvod do inženýringu a senzory a pohony

b) Subsystémy: mechatronika, tvorba zabudovaných systémů, bezdrátová komunikace

c) Tvorba inženýrských systémů a jejich vývoj: 5G, IoT, Smart Grid, MIMO, autonomní vozidla, cyber-fyzikální systémy, chytré propojené továrny

„Jsem přesvědčen, že veškerý pokrok v budoucnosti, který bude vynucený technologiemi hlavními technologickými trendy současnosti, budou schopni řešit technici dneška i budoucnost, a to právě i díky NI technologiím, které jim umožní objevovat a vyvíjet rychleji,“ uzavřel Bell 

Aby na této cestě mohli ještě více pomoci, součástí Akademického fóra bylo oznámení několik zajímavých produktů a řešení. Engineering Teaching Resource Portal přináší novou platformu pro výměnu informací, ale hlavně zdroj inspirace pro studenty i učitele. V současném hektické době také není možné, aby ambiciózní projekty nadále zůstávaly na úrovni laboratoř. Adademic site licence umožňuje přístup k NI aplikacím pro každou laboratoř, každého výzkumníka ba dokonce každého studenta v jejich počítači. A jelikož je NI také lídrem pro oblast využití IoT, přináší nyní své odborné znalosti také do inženýrského vzdělávání. IoT Education Beta spojuje nástroje NI myRIO, LabVIEW toolkit a software ThingWorx společnosti PTC pro profesory, kteří chtějí přinést do učebny praktické aplikace IoT. 

Více o NI a jeho snahách pro akademickou půdu na: ni.com/teach 

Chcete vědět víc? Zhlédněte celý záznam z keynote akademického fóra.

Může Vás také zajímat: 10 nejlepších studentských projektů celosvětově v roce 2017 (ENG)

22.5. 14:00 Více než 200 hodin odborné zábavy: #NIWeek startujte 

Již jen několik málo okamžiků zbývá do startu oficiálního programu letošního #NIWeek. Naše redakce se dnes soustředí na průběh Akademického fóra, ale to nejzajímavější přijde teprve po něm. Jako první "nezaměstnanci" Nation Instruments se dozvíme hlavní nosná témata a novinky setkání. Záznam z tiskové konference přineseme co nejdříve - a v přímém přenosu i na našem Facebooku (možná porušíme pár pravidel pro předčasné zveřejnění, ale vy to na nás snad neřeknete!).

NIWeek: co očekávat od aktivní účasti?

Výstavní část letošního #NIWeek kromě standardních aplikací z dílny National Instruments nabídne zajímavosti z dílny dalších 135 vystavovatelů, kteří žijí v úzké koexistenci s produkty NI. Nejen na ně se však tisíce techniků, vědců a dalších zájemců o moderní technologie mohou těšit. 

#NIWeek to je zejména na 200 hodin technicky zaměřených odborných školení. K tomu ještě přičtěte 35 hodin praktických workshopů a hvězdně obsazené Keynote!

Mezi nejzajímavější technické sekce, které budeme sledovat patří: Setkání pokročilých uživatelů, Automatizované zkušební systémy, Systémy pro získávání dat, Zabudované systémy, Systémy pro vývoj systému, Výukové laboratoře

Nemenší pozornost budeme věnovat také dalším summitům na témata:
5G, Autonomní vozidla, Digitální energie, Semiconductor Test System (TST) a chybět nebude akce zaměřená na Chytrá zařízení a stroje.  


Informace o plné nabídce týdne s National Instruments, tedy NIWeek 2017 naleznete zde (ENG): http://forums.ni.com/t5/NI-Blog/What-To-Expect-At-NIWeek-2017/ba-p/3586494 


17. 5. 14.00 LabVIEW – revoluce přichází

Více než 30 let využívají technici i vědci LabVIEW – jedinečný software, který byl navržen pro rychlý vývoj aplikací vyžadujících testování, měření či řízení. V loňském roce již společnost National Instruments dala nahlédnout za oponu několika chystaných inovací. Letos chystá firma v rámci NIWeek 2017 představit největší změnu od prvního představení software. Buďte u toho s námi a zjistěte z první ruky, jaké novinky přicházejí – sledujte živý přenos z KEYNOTE!Akademické fórum – Jiskry inovace pro inženýry budoucnosti 
Přidat do kalendáře – pondělí 22. 5. 2017, 11.00–12.30 tamějšího času

Testování a nasazování technologií nové generace
Přidat do kalendáře – úterní KEYNOTE

Nová generace LabVIEW!!!
Přidat do kalendáře – úterní polední KEYNOTE

Platforma NI: Budování řešení zítřka
Přidat do kalendáře – středeční KEYNOTE

Příběhy odborných a inženýrských superhvězd
Přidat do kalendáře – středeční polední KEYNOTE