NIWEEK 2017: Živý speciál z unikátního setkání uživatelů LabVIEW

-- 26.05.17

Celosvětová konference NIWeek spojuje nejlepší inženýry a vědce z široké škály oborů – od automotive, přes telekomunikace a robotiku, až po energetiku. Přidejte se k více než 3 200 inženýrům, vizionářům, učitelům, výzkumníkům a studentům ze všech koutů světa na NIWeek 2017 díky živému zpravodajství časopisu Control Engineering Česko. Naše redakce bude přinášet to nejzajímavější z celého týdne!

Ne každý může být přímo u toho. Pro ty z vás, kteří tuto možnost nemají, máme unikátní příležitost. Připojte se na dálku s námi k National Instruments na NIWeek 2017 – k ultimátnímu vzdělávacímu prostředí, které představuje nástroje a vědomosti umožňující vyrábět rychleji, chytřeji a finančně výhodněji.

NOVINKY O #NIWEEK TAKÉ NA NAŠEM FACEBOOKU A YOUTUBE!

POZNÁMKA – DENNĚ AKTUALIZOVÁNO (posl. aktualizace 23. 5. 17.00) 

 

23.5. 17:00 NI vybavuje inženýry a vědce systémy, které urychlují produktivitu, inovace o objevy. A čím to bude v roce 2017?

Redakce mají během NIWeek jednu malou výhodu. Informace se k nám dostávají částečně v předstihu před běžnými uživateli. Stejně tak již o pár hodin dříve byla osádka složená z novinářů z celého světa seznámena s novinkami, které budou rezonovat dalším programem celého týdne v režii National Instruments. 

LabVIEW další generace – po třiceti letech něco jedinečného (?)

„Již dlouhá léta dostávám často otázku, jak popsat LabVIEW někomu, kdo se s ním nikdy nesetkal,“ vysvětloval na úvod Jeff Kodosky pohnutky, které měly vést k (nečekanému) hlavnímu ohalení NI Week 2017 a pokračoval:.“ A opravdu mívám problém přijít s definicí, která by vedla k domnění, že na druhé straně došlo k přesnému pochopení.“

A vše samozřejmě pokračoval k očekávanému. Kdo letos čekal jen další nutné oznámení LabVIEW 2017, bude překvapen. Další zastávka v každoročním vývoji byla spíše skokem a svorně s verzí 2017 přichází nové LabVIEW NXG 1.0, jež má přinést větší produktivitu a užitečnost tohoto nástroje pro všechny, včetně lidí bez programátorských schopností…

„Naše mysl často chápe i abstraktní pojmy, když k tomu dostane nějaký, klidně i zjednodušený grafický podklad,“ vracel se k původní myšlence Kodosky. LabVIEW NXG překlenuje propast mezi konfiguračním softwarem a vlastními programovacími jazyky s inovativním novým přístupem k automatizaci měření, který umožňuje odborníkům soustředit se na to, co je nejdůležitější… tedy na problém, ne na nástroj, který jim jeho řešení umožní.

„Před třiceti lety jsme vydali originální verzi LabVIEW, která byla navržena tak, aby pomohla inženýrům automatizovat jejich měřící systémy, aniž by se museli naučit esoterický jazyk tradičních programovacích jazyků. LabVIEW tedy vždy byl „neprogramovací" cesta k automatizaci měřicího systému," řekl spoluzakladatel NI známý také jako" otec LabVIEW. 

„Dlouhou dobu jsme se soustředili na to, co všechno by ještě bylo možné dělat s LabVIEW, než abychom se raději soustředili na jeho hlavní cíl – tedy pomáhat inženýrů zrychlovat a usnadňovat jejich práci. Nyní jsme toto při zaváděním produktu LabVIEW NXG měli jako jasnou prioritu a je proto navržen od základů pro vytváření efektivního pracovního postupu. Společné aplikace mohou využívat jednoduchý přístup založený na konfiguraci, zatímco složitější aplikace mohou využívat plnou otevřenou grafickou programovatelnost jazyka LabVIEW,“ vysvětloval dále Kodosky.

Zajímavé je také ujištění, že o svou pozici na trhu nemusí bojovat se svým starším bratrem nijak usilovně. Ať už kupujete LabVIEW poprvé, nebo máte již několik let aktivní servisní smlouvu, máte přístup k oběma LabVIEW NXG 1.0 i standardnímu LabVIEW 2017.

Další informace o LabVIEW NXG 1.0 a LabVIEW 2017 najdete na www.ni.com/labview.

Poznámka redakce: Téma LabVIEW NXG je hnacím motorem programu letošní NIWeek. K jeho detailům se proto znovu vrátíme. Souhrnné téma, včetně srovnání s LabVIEW 2017 následně naleznete jak v dalším tištěném vydání Control Engineering Česko, tak znovu na www.controlengcesko.com.  


Nejen LabVIEW NI je živ

I přesto, že LabVIEW koluje tělem National Instruments jako krev tím lidským, stěží se dalo očekávat, že vývoj a tedy i oznámení novinek se ustálí na jeho slibované revoluční změně. 

National Instruments představuje také nové multislotové ethernetové šasi. cDAQ-9185 a cDAQ-9189 zavádějí novou časovou synchronizaci postavenou na nejnovějších standardech Ethernetu, které vyvíjejí TSN (Time Sensitive Networking) a robustním hardware CompactDAQ pro distribuovaná měření.

Zákazníci z oblasti automotive a aerospace určitě ocení další novinku v podobě ATE Core Configurations.  Jeho posláním je zjednodušit návrh, obstarávání, montáž a zavádění inteligentnějších testovacích systémů, ideálně za nižších nákladů. Tato 19-palcová racková konfigurace jsou k dispozici v různých výškách rackových jednotek a nabízejí škálovatelné výkonové profily, které odpovídají potřebám téměř jakékoliv aplikace. 

Jak zaznělo i dříve v prezentacích, tak budoucnost přichází ve chvíli, kdy se dočkáme skutečné 5G sítě. Svou víru v tato řešení znovu ukazuje také NI svým prvním SDR pro 28 GHz rádiových hlav pro mm mmWave Transceiver System. Softwarově definované rádiové zařízení (SDR) a softwaru specifické pro aplikace poskytují komplexní a komplexní výchozí bod pro měření a výzkum 5G, které se zabývají specifikacemi 3GPP i Verizon 5G.


22.5. 20:30
 Zažehněme jiskru inovace v inženýrech budoucnosti…

Společnost National Instruments si zakládá na svém přístupu práce s akademickou půdou. Bohatou zkušenost s projekty studentů, ale i podněty k přístupu ve vzdělávání budoucí generace techniků, přineslo během #NIWeek Akademické fórum. 

„65% dětí bude pracovat na pozicích, které dnes ještě neexistují. Úkolem vzdělávání tak musí být naučit je obecně řešit problémy, které v budoucnosti mohou nastat,“ nastínila problém dnešní výuky profesorka z University of Manchester Danielle George, která věří tomu, že každý z nás se rodí jako vědec. Její premisa je jednoduchá – každé dítě má tendence k té věčné otázce: Proč?

Pro ty, kteří na tuto otázku chtějí ukázku jak, se rýsuje cesta k dalšímu vzdělání. Jedním takovým příkladem byl také Michał Maciejewski. „Co je to úspěch? Přistat na měsíci? Vynalézt revoluční baterii nebo dokončit práci v 7.00 při termínu odevzdání 8.00. Pro mě je to získat práci svých snů,“ uvedl současný člen týmu CERNU, tedy v místě své před pár lety vysněné práce. I on byl přesvědčen, že jedním z klíčů jeho úspěchu je dlouhodobá spolupráce a podpora od NI.  

„Potřebujeme přístup a systém, abychom si byli jisti, že naši studenti mohou v takto rychle se rozvíjejícím světě. Věřím, že NI k tomu přispívá velkým dílem díky komplexnímu přístupu v našich navrhovaných systémech,“ uvedl Andy Bell, ředitel pro akademický program NI.

Pro podporu svých slov se sešlo na pódiu fóra hned několik zástupců dvou stran barikády – studentů i jejich vyučujících. Ale tyto dvě strany mají v podání NI vždy ještě tu třetí, tedy nástroje a postupy NI. V jejich pojetí je potřeba soustředit se na 3 oblasti. 

a) Klíčové koncepty: obvody, úvod do ovládání, zpracování signálu, úvod do inženýringu a senzory a pohony

b) Subsystémy: mechatronika, tvorba zabudovaných systémů, bezdrátová komunikace

c) Tvorba inženýrských systémů a jejich vývoj: 5G, IoT, Smart Grid, MIMO, autonomní vozidla, cyber-fyzikální systémy, chytré propojené továrny

„Jsem přesvědčen, že veškerý pokrok v budoucnosti, který bude vynucený technologiemi hlavními technologickými trendy současnosti, budou schopni řešit technici dneška i budoucnost, a to právě i díky NI technologiím, které jim umožní objevovat a vyvíjet rychleji,“ uzavřel Bell 

Aby na této cestě mohli ještě více pomoci, součástí Akademického fóra bylo oznámení několik zajímavých produktů a řešení. Engineering Teaching Resource Portal přináší novou platformu pro výměnu informací, ale hlavně zdroj inspirace pro studenty i učitele. V současném hektické době také není možné, aby ambiciózní projekty nadále zůstávaly na úrovni laboratoř. Adademic site licence umožňuje přístup k NI aplikacím pro každou laboratoř, každého výzkumníka ba dokonce každého studenta v jejich počítači. A jelikož je NI také lídrem pro oblast využití IoT, přináší nyní své odborné znalosti také do inženýrského vzdělávání. IoT Education Beta spojuje nástroje NI myRIO, LabVIEW toolkit a software ThingWorx společnosti PTC pro profesory, kteří chtějí přinést do učebny praktické aplikace IoT. 

Více o NI a jeho snahách pro akademickou půdu na: ni.com/teach 

Chcete vědět víc? Zhlédněte celý záznam z keynote akademického fóra.

Může Vás také zajímat: 10 nejlepších studentských projektů celosvětově v roce 2017 (ENG)

22.5. 14:00 Více než 200 hodin odborné zábavy: #NIWeek startujte 

Již jen několik málo okamžiků zbývá do startu oficiálního programu letošního #NIWeek. Naše redakce se dnes soustředí na průběh Akademického fóra, ale to nejzajímavější přijde teprve po něm. Jako první "nezaměstnanci" Nation Instruments se dozvíme hlavní nosná témata a novinky setkání. Záznam z tiskové konference přineseme co nejdříve - a v přímém přenosu i na našem Facebooku (možná porušíme pár pravidel pro předčasné zveřejnění, ale vy to na nás snad neřeknete!).

NIWeek: co očekávat od aktivní účasti?

Výstavní část letošního #NIWeek kromě standardních aplikací z dílny National Instruments nabídne zajímavosti z dílny dalších 135 vystavovatelů, kteří žijí v úzké koexistenci s produkty NI. Nejen na ně se však tisíce techniků, vědců a dalších zájemců o moderní technologie mohou těšit. 

#NIWeek to je zejména na 200 hodin technicky zaměřených odborných školení. K tomu ještě přičtěte 35 hodin praktických workshopů a hvězdně obsazené Keynote!

Mezi nejzajímavější technické sekce, které budeme sledovat patří: Setkání pokročilých uživatelů, Automatizované zkušební systémy, Systémy pro získávání dat, Zabudované systémy, Systémy pro vývoj systému, Výukové laboratoře

Nemenší pozornost budeme věnovat také dalším summitům na témata:
5G, Autonomní vozidla, Digitální energie, Semiconductor Test System (TST) a chybět nebude akce zaměřená na Chytrá zařízení a stroje.  


Informace o plné nabídce týdne s National Instruments, tedy NIWeek 2017 naleznete zde (ENG): http://forums.ni.com/t5/NI-Blog/What-To-Expect-At-NIWeek-2017/ba-p/3586494 


17. 5. 14.00 LabVIEW – revoluce přichází

Více než 30 let využívají technici i vědci LabVIEW – jedinečný software, který byl navržen pro rychlý vývoj aplikací vyžadujících testování, měření či řízení. V loňském roce již společnost National Instruments dala nahlédnout za oponu několika chystaných inovací. Letos chystá firma v rámci NIWeek 2017 představit největší změnu od prvního představení software. Buďte u toho s námi a zjistěte z první ruky, jaké novinky přicházejí – sledujte živý přenos z KEYNOTE!Akademické fórum – Jiskry inovace pro inženýry budoucnosti 
Přidat do kalendáře – pondělí 22. 5. 2017, 11.00–12.30 tamějšího času

Testování a nasazování technologií nové generace
Přidat do kalendáře – úterní KEYNOTE

Nová generace LabVIEW!!!
Přidat do kalendáře – úterní polední KEYNOTE

Platforma NI: Budování řešení zítřka
Přidat do kalendáře – středeční KEYNOTE

Příběhy odborných a inženýrských superhvězd
Přidat do kalendáře – středeční polední KEYNOTE