NI představuje novou generaci softwarově definovaného rádia USRP RIO určenou pro návrh a prototypování VF aplikací

-- 19.04.17

Představení nejnovějších přírůstků do nejkompletnější a nejškálovatelnější řady řešení softwarově definovaného rádia (SDR) pro aplikace z oblasti letectví, obrany a stavby prototypů bezdrátových systémů. 

Společnost NI (Nasdaq: NATI), dodavatel platforem pro návrh systémů, které umožňují technikům a vědcům řešit náročné technické výzvy, dnes oznámila, že začíná dodávat SDR zařízení USRP-2945 se čtyřnásobným přijímačem a USRP-2944 typu 2x2 MIMO (vícenásobný vstup a vícenásobný výstup). Oba modely přinášejí novou úroveň výkonu a funkcí do rodiny USRP zařízení (Universal Software Radio Peripheral). Tato zařízení nabízejí nejširší frekvenční rozsahy, největší šířku pásma a nejlepší VF parametry ze všech USRP zařízení.

Zařízení USRP-2945 a USRP-2944 se stávají součástí portfolia produktů NI SDR, které sahá od malých radiových přijímačů a vysílačů po masivní MIMO systémy zahrnující 128 antén. Technici mohou využít bohatou rodinu produktů NI SDR k efektivnímu přechodu od návrhu přes prototypy po nasazení v široké škále bezdrátových aplikací s jednotným postupem při návrhu. Mohou kombinovat zařízení NI SDR se softwarem LabVIEW, rychle tak vyvíjet komunikační systémy a bezdrátové přijímače reálného času a vytvářet prototypy algoritmů pro reálné signály zpracovávané vestavěným obvodem FPGA. Kromě toho mohou uživatelé snadno integrovat produkty NI SDR s dalším hardwarem od NI a navrhovat tak řešení pro ty nejnáročnější aplikace s využitím flexibility hardwaru ve spojení s unifikovanou sadou softwarových nástrojů.

Zařízení USRP-2945, které bylo navrženo speciálně pro sběr a analýzu bezdrátových signálů, má dvoufázovou superheterodynní architekturu pro dosažení výjimečné selektivity a citlivosti dle požadavků aplikace zahrnující analýzu a monitoring spektra či signálové zpravodajství. Se čtyřmi kanály pro příjem a schopností sdílet lokální oscilátory nastavuje toto zařízení také nový výkonnostní standard pro aplikace vyžadující určování směru.

Zařízení USRP-2944 v konfiguraci 2x2 MIMO je vhodné pro výzkum širokopásmové bezdrátové komunikace, neboť nabízí šířku pásma 160 MHz na kanál. S frekvenčním rozsahem od 10 MHz do 6 GHz je toto SDR zařízení použitelné pro výzkum technologií LTE a WiFi a jejich možné nasazení v nových spektrálních oblastech.

„Vzhledem k tomu, že efektivní využití spektra bude v budoucnu vyžadovat jeho sdílení, je zcela zásadní, aby existovaly cenově dostupné nástroje umožňující výzkumníkům, regulátorům a korporacím efektivní skenování, záznam a analýzu spektra, aby mohli zhodnotit stav spektra a reagovat vhodným způsobem,“ řekl Manuel Uhm, ředitel marketingu společnosti Ettus Research vlastněné National Instruments, a předseda představenstva organizace Wireless Innovation Forum. „NI nabízí nejširší portfolio SDR produktů, které je nyní rozšířeno o vícekanálový širokopásmový transceiver a superheterodynní přijímač se špičkovými VF parametry vhodnými pro pokročilý výzkum spektra.“ 

Více informací o zařízeních USRP-2945 a USRP-2944 naleznete na adrese www.ni.com/usrp-rio