Ducati stavilo na kombináciu digitalizácie a remeselnej práce

-- 11.10.16

Vyznačujú sa majstrovským remeselným prevedením, majú nezameniteľný zvuk, čarovný dizajn a pretekárske črty. Motocykle Ducati nie sú len obyčajné dvojkolesové dopravné prostriedky. Sú to motorky, ktoré majú vlastného ducha. Azda preto sa jazdci, ktorí osedlajú červený dvojkolesový sen, prezývajú Ducatisti. Ducati je skrátka prestížna značka pre vášnivým motorkárov. Ale samotné nadšenie zákazníkov ešte žiadnej firme nezarobilo ani cent. Ako sa taliansky výrobca vyrovnáva s protichodnými silami, kedy z jednej strany čelí tlaku na automatizáciu a znižovanie nákladov a na druhej strane chce zachovať jedinečný charakter a štýl svojich motocyklov?

Digitalizácia vkročila do biznisu s motocyklami už dávno. Podstata úspechu sú – podobne ako v automobilovom priemysle – dĺžka vývojového cyklu, rýchle aktualizácie modelov a udržanie výrobných nákladov na uzde. Ducati je však známe tým, že sa vo výrobnom procese stále spolieha vo veľkej miere na svaly ľudí a nie na silu robotov. Preto trvá kompletné zloženie jedného motocyklu 90 minút. Firma nemá zatiaľ v úmysle nahradiť remeselnú prácu ľudí strojmi.

Na druhej strane vie, že pre zachovanie konkurencieschopnosti musí zvyšovať produktivitu a skracovať vývojové cykly. Ducati sa tejto výzve postavilo čelom a spojila sily so silným partnerom, spoločnosťou Siemens, s cieľom digitalizovať vývojový proces. „Najočividnejší príklad využitia digitalizácie je spôsob, akým dnes motocykle navrhujeme, ale využívame tiež softvér na zlepšenie výkonnosti a bezpečnosti našich produktov,“ vysvetľuje Andrea Forni, technický riaditeľ Ducati.

Riešenie Siemensu pre riadenie produktového cyklu (PLM – Product Lifecycle Management) výrazne skracuje vývojový cyklus. Kým v minulosti prebiehal vývoj nových modelov krok po kroku, vďaka softvéru NX od Siemensu dnes dokážu na jednom projekte pracovať paralelne viaceré tímy. Vývoj nových modelov je výrazne rýchlejší, hoci obsahujú čoraz viac elektroniky a softvéru – čas uvedenia na trh sa skrátil zo 40 na 24 mesiacov.

Ducati dnes vyvíja kvalitnejšie motocykle rýchlejšie, pričom nestráca základné esencie charakteristické pre značku, ktoré sú také dôležité pre zanietených zákazníkov. Firma v súčasnosti produkuje 28 modelov. Hlavná fabrika Borgo Panigale vyrobila vlani 43 tisíc motoriek, pričom celkový objem výroby po celom svete dosiahol pre firmu rekordných 54 tisíc kusov.

Má hybridný prístup Ducati, v ktorom sa firma spolieha pri vývoji na špičkové digitálne produkty a riešenia Siemensu, pričom výroba vo veľkej miere naďalej prebieha manuálne, budúcnosť? Podľa Thomasa Hahna, hlavného softvérového experta Siemensu, sa môžu firmy vydať rôznymi cestami.

„Doteraz vo výrobe nebolo na výber, ale v budúcnosti dokáže aj masová produkcia uspokojiť čoraz viac individuálnych potrieb zákazníkov. Stále však môžete nejakú časť práce robiť ručne. Vždy budú existovať produkty a značky, ktorých zákazníci uprednostňujú tento model produkcie,“ vysvetľuje. 

Autor: Martin Valášek, Siemens s. r. o.