Sestavování velkých konstrukcí z malých, do sebe zapadajících dílů

-- 17.02.14

Výzkumníci institutu MIT vynalezli nový způsob, jak sestavovat velké konstrukce, jako jsou letadla mosty, a to z malých, do sebe zapadajících kompozitních součástí. Robotický systém pro montáž je momentálně ve vývoji.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_Unor_2014/mit.jpgNový materiál z buněčného kompozitu, který zapadává do sebe, může podle výzkumníků z institutu Massachusetts Institute of Technology (MIT) přinést revoluci do montáže letadel, kosmických lodí, a dokonce i větších konstrukcí, jako jsou přehrady a náspy. Tento nový přístup je popsán v dokumentu publikovaném v časopise Science z 11. srpna loňského roku, jehož spoluautory jsou postgraduální student Kenneth Cheung a Neil Gershenfeld, ředitel střediska MIT Center for Bits and Atoms.

Díly vycházející z novátorské geometrie, kterou vyvinul Cheung s Gershenfeldem, tvoří strukturu, jež má na danou hmotnost 10krát vyšší tuhost než stávající ultralehké materiály. Avšak tuto novou strukturu lze snadno rozebrat a zase složit – například pro opravu poškození nebo v případě opětovného použití dílů pro jinou konfiguraci. Jednotlivé díly lze sériově vyrábět.

Gershenfeld a Cheung vyvíjejí robotický systém pro jejich sestavování do podoby křídel, trupů letadel, mostů nebo raket – mimo mnoho dalších možností. Nové konstrukční provedení je kombinací tří výzkumných oborů, jak tvrdí Gershenfeld, a to kompozitních vláken, buněčných materiálů (tvořených porézními buňkami) a aditivní výroby (jako je 3D tisk, kde jsou struktury vytvářeny ukládáním vrstev namísto odebírání materiálu).

Kromě Gershenfelda a Cheunga se na projektu podíleli také student Joseph Kim a absolventka Sarah Hovsepianová (nyní pracující ve výzkumném středisku NASA Ames Research Center). Práci podporovala agentura Defense Advanced Research Projects Agency a sponzoři střediska Center for Bits and Atoms. Na vývoji kompozitu spolupracovala společnost Spirit Aerosystems. ce

David Chandler pracuje v tiskové kanceláři MIT News Office. www.web.mit.edu

Máte vlastní zkušenosti? Tisknete nerezovou ocelí nebo vyrábíte titanové díly
pomocí aditivní výroby? Povězte nám svůj příběh na redakce@controlengcesko.com.