Na trh přichází unikátní česká profi 3D tiskárna DeeOrange

-- 24.05.13

Finančně dostupnou profesionální 3D tiskárnu Dee- Orange uvádí na český trh společnost DO-IT, která je tuzemským lídrem v oblasti vývoje 3D technologií. Tiskárna zvládne snadno vytisknout např. modely staveb, interiérů, nábytku či chybějící součástky, hračky apod.

„Průmyslové využití i odborné analýzy už dnes dokazují, že nejde o pouhý módní výstřelek. Během několika málo let se bez vlastní 3D tiskárny neobejde žádná architektonická kancelář, prodejce rodinných domků, bytové studio nebo třeba technická škola,“ konstatuje David Miklas, ze společnosti DO-IT, která novou 3D tiskárnu DeeOrange vyvinula. Nová 3D tiskárna DeeOrange je ryze český výrobek, výhodou je proto také snadná dostupnost poradenství, servisu i náhradních dílů. „Kompletní nabídku služeb v oblasti 3D technologií najdou klienti na novém portálu be3d.cz, který v první polovině května plně nahradí dosavadní portál tisknu3D. cz,“ dodává Miklas.

3D tiskárna DeeOrange je unikátní hned v několika směrech. Za přijatelnou prodejní cenu 35 850 korun bez DPH nabízí uživatelům parametry průmyslových tiskáren, jejichž cena se pohybuje v řádu statisíců korun. „Tiskárna Dee- Orange má ve své cenové kategorii některé unikátní parametry – je celozakrytá, což zajišťuje stabilní teplotu nezbytnou pro kvalitní tisk větších modelů. Dále má přesnější pohyb trysky a v neposlední řadě vyniká nadčasovým designem,“ vypočítává Miklas.

Pokud se 3D tisk stane součástí firemní obchodní strategie a konkurenční výhodou, vyplatí se koupit si vlastní 3D tiskárnu. „Propočítali jsme, že vstupní investice se firmě vrátí průměrně už po třiceti zakázkách. Samotný provoz je velmi levný – kilogram materiálu vyjde na přibližně 700 korun bez DPH. Jinými slovy, 3D tiskárna by musela nepřetržitě pracovat asi týden, než by celou kilovou špulku plastu spotřebovala. Materiál je momentálně dostupný v pěti různých barvách a časem přibudou další,“ dodává David Miklas.

DeeOrange je kompatibilní se všemi PC, software pro obsluhu je k tiskárně dodáván zdarma – obojí je český autorský výrobek společnosti DO-IT. 3D model lze vytvořit v jakémkoli 3D programu – jedinou podmínkou je podpora exportu do formátu STL. Od poloviny května bude DO-IT v češtině nabízet také vlastní modely na portálu www. be3d. cz.

DeeOrange umí tisknout buď z materiálu PLA nebo ABS. PLA je plast, který se vyrábí z kukuřičného škrobu, je ekologický a rozložitelný ve vodě – jinými slovy „nature friendly“. ABS je materiál, ze kterého se vyrábí například Lego – jde tedy o takřka nezničitelný, pevný a odolný plast. Oba materiály se prodávají na kilogramy a jsou navinuté na cívkách. 

www.mediakom.cz