Konference o automatizaci v teplárenství přilákala přední manažery české energetiky

-- 24.10.11

Prostory rekonstruovaného zámku Zbiroh se 22. září tohoto roku staly dějištěm prvního ročníku konference Automatizace a modernizace tepláren 2011. Akci pořádala společnost Trade Media International, vydavatel časopisů Control Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku. Hlavním řečníkem se stal bývalý předseda vlády České republiky a nedávno zvolený předseda Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. O teplárenských aktivitách ve skupině ČEZ dále promluvil Jaroslav Kužel, plány na modernizaci svých provozů přiblížil i Milan Prajzler, generální ředitel společnosti Alpiq Generation (CZ), Aleš Trdlica, vedoucí odboru výroby v Teplárně Otrokovice či obchodně technický ředitel Plzeňské teplárenské Jiří Holoubek.

 Na akci nechyběli v roli přednášejících ani manažeři předních dodavatelů průmyslové automatizace působících na českém trhu. „Pro teplárny je dnes strategickou surovinou i komunální a jiný odpad. Spalovny se setkávají s nedůvěrou, ale je lepší odpad v rámci možností kvalitně spálit a vyrobit tak elektrickou a tepelnou energii než vše ukládat na skládky,“ upozornil v rámci své prezentace Mirek Topolánek posluchače v zaplněném Muchově sále. „Je nutné více se spoléhat na domácí surovinové zdroje než na dovoz, protože kromě ekonomických důvodů jde o energetickou bezpečnost státu. Prostředky vybrané z ekologických daní, dražeb povolenek apod. je nutné nasměrovat do obnovy, rozvoje a zvyšování účinnosti tepelných sítí a na splnění nových požadavků ochrany ovzduší,“ apeloval předseda Teplárenského sdružení ČR.

Mezi návštěvníky byli zástupci automatizačních a inženýrských společností a prezentace si vyslechli i majitelé, ředitelé a technický personál tuzemských tepláren. V rámci akce se v sále nacházely i produktové výstavky partnerských společností. Hosté konference pochvalně kvitovali program akce a nádherné historické prostory zrekonstruovaného sálu, který díky své majestátnosti a rozlehlosti přispěl k důstojné atmosféře akce.

Autor: Petr Pohorský, Manažer konference