„Automatizace je cesta, jak obstát v těžkém boji na poli celosvětové konkurence,“ uvedl na konferenci v Ostravě náměstek ministra průmyslu a obchodu

-- 30.06.10

Přední odborníci z oblasti automatizace se sešli 20. května 2010 v Ostravě na konferenci Automatizace v těžkém průmyslu 2010, která se konala ve stylových prostorách kongresového sálu Hornického muzea OKD v Ostravě. Téměř 80 zástupců státní správy, hutních a těžebních podniků a dodavatelů automatizačních technologií diskutovalo o budoucnosti zavádění těchto systémů do výrobních provozů v těžkém průmyslu. Akci pořádalo vydavatelství Trade Media International. „Vysoká automatizace výrobních procesů je v současnosti jedním z předpokladů konkurenceschopného a efektivního fungování každého většího podniku.

Má přímý pozitivní dopad na produktivitu a kvalitu práce a stále častěji se prosazuje jako důležitá zbraň v konkurenčním boji, a to za každého období, ať už hospodářského růstu, stagnace, poklesu, či dokonce krize,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Erik Geuss. „Automatizovat a simulovat se dá v dnešní době téměř cokoli, od informačního toku přes generování rozhodnutí až po vlastní výrobní zařízení a pracoviště. A tudy vede cesta, jak obstát v těžkém boji na poli celosvětové konkurence,“ doplnil Erik Geuss. Na konferenci se ozvala i kritika smýšlení některých českých manažerů, kteří stále podceňují konkurenci z asijských zemí. „Ustavičně slyším názory, že v Číně nebo Indii nejsou schopni vyrábět v takové kvalitě jako my v Evropě.

To se možná týká starých provozů, ale vedle nich je vybudována celá řada nových, jež mají špičkové technologické vybavení a v souvislosti s nízkou cenou pracovní síly jsou pro nás silnou konkurencí,“ uvedl generální ředitel Třineckých železáren Jiří Cieńciała. „Například v USA dnes techniky hledají i mezi lékaři nebo umělci, jelikož právě oni mohou nabídnout odlišný pohled na řešení technických problémů. V současné době si už nevystačíte se schopností vypočítat algoritmickou tabulku,“ apeloval na účastníky Jiří Cieńciała. Mezi přednášejícími nechyběly ani další osobnosti mezinárodního průmyslu.

O automatizaci razicích a dobývacích technologií při podzemním dobývání uhlí hovořil manažer projektu Program optimalizace produkce 2010 z těžební společnosti OKD Richard Pavlík, korejského hutního giganta společnost Posco zastupoval vedoucí technického rozvoje Goohwa Kim a o problematice know-how v české ekonomice promluvil generální ředitel firmy Fite Pavel Bartoš, podnikatel roku 2009 v Moravskoslezském kraji.K posluchačům také hovořili manažeři předních českých i nadnárodních automatizačních společností, kteří popsali současnost i budoucnost progresivních technologií v těžkém průmyslu.                                                   

ce

Petr Pohorský je zástupce šéfredaktora časopisu Control Engineering Česko. Kontaktovat jej můžete na emailu redakce@controlengcesko.com.

 

 

Autor: Petr Pohorský, Control Engineering