Print

Zvyšování kompatibility a funkční flexibility PLC

-- 31.03.08

Problémy s kompatibilitou mohou zastavit celý projekt modernizace.

Když OEM výrobce, společnost Weiler Engineering, modernizoval systémy pohonů svých strojů pro technologii aseptické výroby, plnění a pečetění obalů („blow-fill-seal“), funkčnost jeho zařízení omezovaly problémy s kompatibilitou se stávajícími řídicími prvky. Řešení individuální integrace PLC nejenže poskytlo rozhraní obsluhy stroje, které společnost Weiler Engineering potřebovala, ale také výrazně rozšířilo její aplikační flexibilitu.

Modernizaci zařízení výrobního procesu berou technici závodu velmi vážně a pečlivě ji zvažují. Různé možnosti modernizace zařízení jsou zkoumány a prakticky testovány dříve, než se přijme konečné rozhodnutí. Nově upravený stroj musí fungovat bezchybně a splňovat požadavky podniku a musí se hladce integrovat s dalším specializovaným zařízením závodu. Nicméně technici se často spokojují s menšími schopnostmi jejich nových komponent výlučně z důvodu problémů s kompatibilitou s jejich řídicími systémy.

Pro výrobce OEM má proces výměny komponent jejich výrobních strojů kritický význam. Výrobci OEM musejí vzít v úvahu pracovní proměnné stroje v širokém spektru využití v závodě jejich klienta a integraci celé škály možností zařízení, která mají se strojem rozhraní.

Společnost Weiler Engineering byla postavena před vážné problémy s kompatibilitou PLC, když původní dodavatel řídicích prvků změnil svou produktovou nabídku. Společnost je předním dodavatelem zakázkových strojů pro aseptické balení pro farmaceutické a zdravotnické použití a její stroje jsou distribuovány po celém světě. Patentovaný systém aseptického balení společ- nosti Weiler se sídlem v Elginu ve státě Illinois je výsledkem 40 let inovací designu strojů a vývoje sterilního procesu, který vedl k vytvoření vysoce vyspělého systému pro aseptické balení tekutin. Technologie aseptického balení Asep-Tech společnosti Weiler v sobě kombinuje vyfukování do formy, sterilní plnění a hermetické uzavírání v jedné plynulé operaci výroby asepticky balených produktů.

 

Technologie výroby, plnění a pečetění obalů Asep-Tech společnosti
Weiler v sobě spojuje vytlačování do formy, sterilní plnění a hermetické
pečetění v jedné plynulé operaci aseptické výroby produktů.


Společnost při návrhu zařízení a vývoji systémů využívá nejnovější technologická vylepšení pro zajištění nejvyšší kvality při výrobě sterilních produktů obsahujících tekutiny. Dosáhnout schopnosti dodávat tyto produkty, které musejí splňovat podnikové, vědecké, zákonné a uživatelské požadavky, může být velmi náročné. Tyto aplikační nároky lze splnit díky speciálnímu provedení nádob a uzávěrů, které tyto systémy nabízejí. Společnost nabízí několik modelů strojů určených pro výrobu nádob o objemu 0,2 ml až 1 000 ml s rychlostí výroby až 15 000 kusů za hodinu, podle provedení nádoby.

„U našich strojů využíváme PLC již 25 let a specializované řídicí prvky po mnoho let,“ říká Robert Mazur, manažer pro elektrotechniku společnosti Weiler. „K problémům došlo, když se společnost, která nám dodávala PLC, rozhodla ze své nabídky vyřadit námi používanou produktovou řadu. Nová, druhá generace PLC této společnosti již našim standardům nevyhovovala. Jiný výrobce PLC, který nám s tím měl pomoci, nedokázal poskytnout řídicí prvky, které by byly s našimi stroji zcela funkční. Měli jsme z toho docela těžkou hlavu, ale chyba nebyla na straně výrobce PLC, problémem byla integrace jeho PLC s naším vybavením.“

Zařízení Asep-Tech společnosti Weiler funguje zhruba takto: Jde o zařízení označované jako „vytlačovací lis“. Provádí průběžné vytlačování plastu z pěti až šestnácti předlisků (kulatých plastových trubek). Pojezd stroje, který drží formu, se posune zpět a tyto otevřené trubice uzavře. Předlisky jsou poté uříznuty a pojezd se posune vpřed, přičemž plast se vysune pro další ořez. Stroj osazený pěti až 60 tryskami poté nádoby vytvarované uvnitř formy naplní tekutinou. Trysky se následně z formy vysunou a nádoby jsou uzavřeny zavíracími kleštěmi. Po tváření a zchlazení se forma otevře, pojezd se stáhne zpět a cyklus se opakuje. Vytvořené nádoby jsou odváženy z výrobní části do vzdálené stanice, kde se odstraní přebytečný plast a dokončený produkt se odveze ke konečnému balení.

Když společnost Weiler začala vyvíjet zcela elektrifikovaný stroj, použila jiného výrobce PLC, než byl výrobce pohonu, a proto integrace představovala velký problém. „Po řadě neúspěšných pokusů vyřešit problémy s PLC jsme se obrátili na odborníky ze společnosti Siemens a požádali je, aby nás navštívili, prohlédli si naši produktovou řadu a doporučili nám další postup,“ říká Mazur.

Společnost Siemens nejenže vypracovala individuální řešení pro problémy s kompatibilitou PLC, ale také poskytla technickou kapacitu na dobu potřebnou pro ladění. Společnost Weiler nyní u všech svých elektrických zařízení využívá PLC Siemens řady Simatic S7-300 a dotykové obrazovky.

„Když má firma potíže, je velmi užitečné, když dodavatel disponuje personálem, který může přijít a zjistit, co je potřeba udělat,“ říká Mazur. „Společnost Siemens zjistila, jak komunikovat se zařízením třetí strany, s kterým byly potíže, a pomohla nám tyto problémy vyřešit. I když jde o problém s produktem třetí strany, společnost Siemens je dokázala přimět spolupracovat.“

Moduly jsou jednoduše zavěšeny a přišroubovány na liště DIN a tvoří odolnou, elektromagneticky kompatibilní konfiguraci. Sběrnice propojovací vrstvy již je integrována do modulů – konektory sběrnice stačí pouze připojit. Díky široké řadě modulů pro Simatic S7-300 lze nakonfigurovat centrální rozšiřující a jednoduché distribuované struktury.

Mazur vysvětluje: „Každá ze vstupně/výstupních karet a zásuvných modulů, které používáme, disponuje autodiagnostikou. Pokud na určité kartě dojde k jakékoli závadě, například ke zkratu nebo špatnému kontaktu, bude to na této kartě indikováno a interně budou zaslány alarmové bity, které se projeví na diagnostické obrazovce. Pracovníci údržby na pracovišti našeho zákazníka tak mohou velmi rychle nalézt vadnou kartu.“

Uživatelské rozhraní se rozšířilo z přibližně 15 obrazovek, které jsme používali pro základní operace, na současných asi 75–80 obrazovek. Společnost Weiler nyní využívá přibližně 15 základních obrazovek, na které byla většina jejích zákazníků zvyklá, ale nyní obsahují ještě podrobnější údaje, včetně všech obrazovek používaných pro odstraňování chyb a diagnostiku.

Systém má rovněž flexibilní rozhraní, které umožňuje pracovat s produkty Siemens i s produkty třetích stran, které jsou registrovány jako kompatibilní se sběrnicí Profibus. Pracovníci společnosti Weiler nyní mohou pouze připojit vodiče a řídit je.

Jim McMahon je autor, který píše o průmyslové
automatizaci. Kontaktujte jej na adrese
jim.mcmahon@zebracom.net.

S technickými dotazy se obraťte na Roberta
Mazura, manažera pro elektrotechniku
společnosti Weiler Engineering na adrese
solutions@weilerengineering.com.

Pro více informací navštivte:
www.sea.siemens.com
www.weilerengeneering.com

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI