Print

Zjednodušte průmyslové sítě a bezpečnost strojů

-- 16.09.14

Umím ocenit opravdu dobře navržený bezpečnostní systém. Takový, který má všechny nouzové vypínače umístěné na místech snadno dosažitelných pro každého, nebo uzamykací ochranný vypínač, který je dost chytrý na to, aby nechal stroj pro vstřikování do formy dokončit svůj díl dříve, než dovolí údržbáři provést opravu dopravníku. Bezpečnostní řídicí systém je snadno ovladatelný, když má jen několik zařízení a když je zaměřen pouze na bezpečnost.

Pak se ale vedení firmy rozjede a přidá systém počítačového vidění pro inspekci dílů a delta roboty pro nakládání dobrých dílů do přepravek. Samozřejmě vám zapomněli říct, že chtějí sledovat stav všeho na rozhraní člověk-stroj (HMI). Dříve než se nadějete, máte před sebou úkol zvládat spoustu různých systémů. Je o nervy jen na to pomyslet. Když pak jedete domů s myšlenkami na to, jak to všechno zvládnete, dostanete vynikající nápad. Vše, co potřebujete, je snadný způsob, jak zapojit vše po síti do jednoho systému.

Moment. Je vůbec možné zapojit do sítě počítačové vidění, polohování, logiku a databázi na stejné platformě a společně s vaším stávajícím bezpečnostním řídicím systémem? Jednoduše řečeno… ano! Ale zadržte. Nikdy není nic tak úplně jednoduché. V čem je tedy háček? Zaprvé najděte systém, který to už umí. Nesmějte se!

Opravdu takové existují. A co víc, jsou přípustné a jejich bezpečnostní část je schválená pro bezpečnostní aplikace.

Všimli jste si? Řekla jsem „bezpečnostní část“. Zajistěte, aby vámi zvolený síťový systém měl samostatný procesor (CPU) vyhrazený a schválený pro bezpečnostní aplikace. Bezpečnostní CPU je navržen jako velmi cílevědomý a ochranitelský. Nedovolí žádné jiné části sítě převzít jeho kontrolu.

Jednotná síť: Norma a bezpečnostní procesory

Ano, vzájemně zkombinované červené a černé I/O moduly. Červené jsou http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Barca_Karchova/Casopis_zari_2014/omron.JPGbezpečnostně klasifikované I/O moduly a černé slouží pro polohování a počítačové vidění. Možná si říkáte, že buď utratíte spoustu peněz za používání bezpečnostně klasifikovaných I/O modulů pro standardní I/O, anebo asi budete porušovat spoustu bezpečnostních norem. Představte si, že to nemusí být tak ani tak.

Síťové systémy nyní mohou být zkombinovány u každé jednotky. Je to opravdu  o hodně jednodušší. Ale jak je to možné? Je to prosté: „mozek“ každé části systému leží v příslušném CPU. Můžu vám prozradit tajemství? Neříkejte to mému šéfovi. Víte, vysvětlila jsem mu, že pokud se někdy něco pokazí, můj časový odhad pro výměnu těchto jednotek je pouhých 5 minut. Považoval to za nesmysl a říkal, že by to měla být nejméně hodina. Za pět minut nemůžu přece ani restartovat počítač a znovu nahrát program. Výměna I/O modulu znamená jen odjistit, vytáhnout, vyměnit a zajistit. Pro jednotku, kterou mám, není nutné žádné nahrávání programu. Vše je uloženo v CPU. Po mnoha letech si možná užiju 55 minut přestávky navíc!

Snadno vyměnitelné moduly, jednotný software

A kde je kabel pro bezpečnost? Ne, opravdu nic tady nechybí. Tento systém využívá Ether-CAT, což je průmyslový ethernetový protokol. Informace se přenášejí podle potřeby a rychlost je tak veliká, že mohou být přenášeny po stejné lince. Komunikační technologie se za posledních 10 let dostatečně zlepšily, aby to bylo možné. Asi to naštve pár řidičů vysokozdvižných vozíků, kteří budou mít méně cílů, do nichž by mohli vrážet.

A software pro počítačové vidění a polohování je integrovaný s bezpečnostním softwarem. Není to úžasné? Musela jsem se naučit jen jeden program na bázi PLCOpen, abych mohla spravovat vše. A stále mám své bezpečnostně schválené funkční bloky.

Teď si možná říkáte, jak na to pamatuji, když pracuji na bezpečnostní aplikaci. Koneckonců bylo by velmi špatné je promíchat. Bezpečnostní část využívá bezpečnostně schválené funkční bloky. Všechny vstupy a výstupy vyžadující proměnnou na bezpečnostních I/O modulech jsou zvýrazněny žlutě. Ani  barvoslepost nevadí. Název proměnné navíc začíná velkým S. U jiných systémů to může být jinak. Ale ten svůj jsem ještě nepokazila, takže myslím, že i vám to půjde dobře.

Co se stane, když je potřeba přijímat nebo odesílat stav proměnné mezi standardním a bezpečnostním systémem? Na bezpečnostní straně může být vystavena jakákoli tak zvaná ne-bezpečnostní proměnná. Je to praktické pro jednoduché resetovací tlačítko, nebo pro zaslání stavu výstupu zpět do standardního PLC, aby mohl být monitorován na HMI. Chcete přece vědět, které ochranné zařízení způsobilo vypnutí.

Když hovoříme o HMI, kolikrát je nutno vše namapovat, abyste mohli vidět stav na jednom displeji? Stačí jen jednou. Myslím to vážně. Jednou z výhod zapojení do sítě je to, že mapování I/O se může provádět automaticky. Já vím, také jsem tomu vůbec nechtěla věřit, když mi to poprvé řekli. Software mi dokonce sdělil, na kterém I/O modulu a uzlu se to nachází. Nyní tomu můžu jednoduše dát nové jméno proměnné na bezpečnostní straně a je to! Jsem definitivně připravena dokončit svůj program.Věřím, že to vyřeší také většinu vašich otázek, které se týkají zapojení do sítě. ce

Tina Hullová pracuje jako produktová technička pro bezpečnost společnosti Omron Automation and Safety.

Autor: Tina Hullová, Omron Automation and Safety


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI