Print

Získejte větší přehled o výrobě

-- 09.06.09

Až donedávna byly systémy pro operativní řízení výroby (Manufacturing Execution Systems – MES) v podstatě odkázány na základní výrobní úroveň a držely se v ústraní. Z technologických, kulturních a ekonomických důvodů se však MES již nemohou schovávat a jen konat svou práci. Možná právě tyto systémy mohou být klíčem k přežití pro výrobu potácející se v ekonomickém poklesu který jsme po generace nezažili. Tato třída softwaru úspěšně sbírá data, provádí výrobní předpisy a sleduje produkty od surovin až po hotové výrobky.

„Zpočátku se sytém MES se soustředil na databázové funkce a na nastavování a provádění výrobních předpisů,“ uvádíTed Thayer, produktový manažer pro automatizované systémy společnosti Bosch Rexroth Corp. „Stal se systémem, který poskytuje přehled základní výrobní / operační úrovně v době, kdy výroba stále více potřebuje data v reálném čase.“ „Systémy MES se konečně začínají dostávat tam, kde by měly být,“ pokračuje Thayer, „a to prostřednictvím zapojení do systému ERP (Enterprise Resource Planning – plánování a řízení podnikových zdrojů), což je jejich skutečným smyslem.“

Sham Afzalpurkar, prezident a CEO společnosti Performix, s tím souhlasí a dodává: „Plánování se provádí v ERP, ale ERP neumí provádět instrukce na základní výrobní úrovni. Nemá potřebnou míru podrobnosti. Systém MES ji však má a v podstatě tak rozšiřuje funkčnost systému ERP.“ Tento rozvoj vzájemné spolupráce systémů a jejich integrace ovlivňuje několik faktorů:

• Systémy a operace jsou nyní dospělejší. Přechod na systémy klient/server umožňuje propojení nestejnorodých prvků a přináší kriticky významná data na monitor konečného uživatele. Otevřené systémy ERP posilují roli MES zvyšováním počtu integračních bodů.

• Za koordinaci integrace systémů ERP a MES přijala odpovědnost oddělení IT. Sbližování výrobních a IT operací přináší kombinované zkušenosti pro nové aplikace a postupy.

• Architektury orientované na služby (Service- Oriented Architecture – SOA) umožňují integraci a vzájemnou spolupráci podnikových systémů. Nástroje, jako jsou Microsoft BizTalk (www.microsoft.com), SAP NetWeaver (www. sap.com) a IBM WebSphere (www.ibm.com), podporují pojení mezi obchodními systémy a ERP.

• Průběžně aktualizované předpisy, jako jsou S95 (Normy pro systémy výrobních podniků) a S99 (Zabezpečení výrobních a řídicích systémů) organizace International Society of Automation a připravované normy organizace OMAC (Organization for Machine Automation and Control, www.omac.org), pomáhají definovat zásady nejlepší praxe pro výměnu a kompletaci dat na základní výrobní úrovni závodu.

• Možnosti internetu usnadňují výrobcům globální přítomnost. Světová síť je nezávislá na časových pásmech a geografické vzdálenosti a umožňuje existenci rozhraní, které by bylo jinak mnohem těžší realizovat.

Funkčnost systémů MES se rozšiřuje například tím, že se z nich stává zásadní prvek procesu řízení operací. Sheila Kesterová, výkonná ředitelka pro software k řízení operací společnosti GE Fanuc, definuje tři části této zastřešující funkce: provádění, podnikové výrobní informace (Enterprise Manufacturing Information – EMI) a řízení jakosti a shody s požadavky. „Koncepce řízení operací aplikují kontext na data,“ vysvětluje. „Zahrnují aktivity, které zajišťují informovanost operátorů, vedoucích i analytiků o tom, co se děje na základní výrobní úrovni. Dále sem patří funkce kontroly jakosti a souladu s požadavky a uchovávání záznamů pro doložení, že produkt byl vyroben podle dané specifikace.“

Širší perspektiva

Podobně se na věc dívá i Sham Afzalpurkar ze společnosti Performix. „Mnoho firem zavedlo v 80. a 90. letech dvacátého století systémy ERP a následně i nástroje pro plánování dodavatelského řetězce,“ připomíná. „Většině z nich však ušlo, že i když máte sebelepší plánování dodavatelského řetězce, ale nemůžete reagovat na to, co se děje na základní výrobní úrovni, váš systém nemá velkou hodnotu. Kvalita vašich operací se odvíjí od toho, nakolik je možné se spojit se základní výrobní úrovní a vyrábět podle změn poptávky v dodavatelském řetězci.

Potřeba získat plný přínos ze svých investic nyní nutí firmy zavádět systémy řízení operací a MES.“ „V dnešní době zajišťuje vyspělé řízení operací vyšší pružnost reakcí funkcí závodu. Systémy MES jsou technologií, která přináší celopodnikový přehled na základní výrobní úroveň,“ zdůrazňuje Maryanne Steidingerová, produktová manažerka společnosti Wonderware pro systémy MES. „Firmy musí nadále investovat do systémů, které jim umožňují udělat více s méně prostředky, a to je přesně to, co MES umí. Výrobci nemusí mít dostatek prostředků pro vybudování nových závodů nebo pro přidání nové linky či zaměstnanců, ale mohou začít využívat stávající infrastrukturu a zařízení chytřeji.“

Čas na přeškolení

I když je důležité rozumět technologii MES, nakonec jsou výrazem úspěšné instalace ekonomické a kulturní aspekty. „Musíme spojovat tyto světy kulturně, finančně a technologicky,“ říká Alison Smith, viceprezident pro marketingovou strategii a průzkum společnosti AspenTech, dodavatele systémů MES. „Momentálně neexistuje mnoho lidí, kteří by měli v hlavě přehled o podniku, systémech a podrobnostech procesů zároveň,“ konstatuje Smith. „Oddělení IT ne vždy rozumí tomu, co se děje na úrovni provozu. Výroba byla izolovanou jednotkou už příliš dlouho. Dnes se nacházíme ve velmi zajímavé fázi přeškolování.

Výrobní skupiny byly v poslední dekádě odtrhovány od sebe a nyní je musíme zase rychle spojit zpět. To je ovšem náročný úkol.“ Darren Riley, manažer pro rozvoj trhu společnosti Rockwell Automation, to potvrzuje. „Výroba a obchod jsou od sebe stále odděleny. Je zapotřebí více standardů a ty přicházejí pomalu,“ tvrdí Riley a poukazuje tak na nedostatečné sladění mezi výrobními metrikami a finančními, obchodními a výkonnostními metrikami. „Je to otázka kultury… nikoli technologie. Bez těsného spojení mezi systémy MES a obchodními systémy neexistují v obchodním systému žádná empirická data, o něž by se obchodní rozhodnutí mohla opírat. K tomu potřebujete MES.“ „K dalším kulturním faktorům patří stárnoucí pracovní síla, což ve skutečnosti může zavádění systémů MES urychlit,“ říká Kesterová.

Bez náhrady odejde do důchodu příliš mnoho pracovníků s rozsáhlými zkušenostmi a firmy budou potřebovat najít způsob, jak tyto ztracené znalosti opět podchytit. Smith to potvrzuje a v analogii na problémy při přechodu do nového tisíciletí to označuje za problém „grey2K“. „Ztrácíme spoustu zkušeností. Je to naše nová krize. Potřebujeme být efektivnější a přicházíme o lidi, kteří by nám s tím mohli pomoci.“ Prudké ekonomické změny v posledních třech letech vyvinuly na výrobce nebývalý tlak na snižování nákladů a nárůst efektivity. „Zaznamenali jsme výrazný vzestup cen komodit a surovin,“ říká Kesterová, „a na zákazníky z toho můžeme přenést jen omezenou část. Výrobci mají jedinou možnost – snížit náklady na výrobu produktů – a právě to je podstatou systému MES a řízení výroby.“

ce

Jeanine Katzelová je přispěvatelka časopisu Control Engineering. Můžete ji kontaktovat na adrese jkatzel@sbcglobal.net.

Autor: Jeanine Katzelová, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI