Print

Základy senzorů: vstupy do řídicího systému

-- 14.07.17

Budou-li technici považovat senzory za fyzické vstupy do řídicího systému, mohou si uvědomit, že mají o hodně více možností, než si mysleli.

Většina techniků, kteří specifikují zařízení, má představu, že senzory jsou jen diskrétní nebo analogová zařízení, snímače přiblížení nebo fotoelektrické snímače, snímače průtoku nebo tlaku, termočlánky apod. Když je požádáte, aby je rozdělili do kategorií, mohou říci, že jsou analogové a digitální, slouží pro řízení strojů nebo procesu, jsou optické nebo induktivní.

O senzorech však můžete uvažovat i jiným způsobem: jako o fyzickém vstupu do řídicího systému. Rozšíření vaší představy o tom, co je vlastně senzorem, otevírá spoustu nových možností.

Je tlačítko senzorem? Ano. Detekuje rozhodnutí operátora provést určitý krok. A co relé? Ano. Poskytuje informaci o stavu určitého zařízení nebo stroje.

Dalším způsobem, jak kategorizovat senzory jinak než podle detekční metody, je podle jejich funkce. Všechny senzory v zásadě spadají do dvou kategorií: ty, které detekují stav stroje nebo systému (přepínače válců, převodníky, některé fotobuňky a vibrační senzory), a ty, jež detekují nebo vyhodnocují díly či látky, které systém zpracovává (snímače průtoku a tlaku, počítačové vidění a detektory přítomnosti diskrétních dílů).

Když uvažujete o senzorech tímto způsobem, uvědomíte si, že ne všechny senzory spadají do jednoduchých a přehledných kategorií, jako jsou analogové a digitální. Dobrým příkladem je systém počítačového vidění. Vlastní detekční metoda využívá optiku a miliony individuálních pixelů. Rozhraním k řídicímu systému může být buď jednoduchý digitální signál vyhovuje/nevyhovuje, nebo odeslání řetězců dat, která je nutno dekódovat. Bezesporu však platí, že dříve než můžete pro svůj projekt specifikovat systém počítačového vidění, musíte pochopit všechny detaily této složité oblasti.

Dalším příkladem jsou převodníky a dekodéry. Data mohou být tvořena diskrétními impulzy nebo sinusovým analogovým signálem, nicméně tyto signály nemůžete přivádět do digitálních a analogových vstupních karet přímo. Tyto faktory musíte brát v úvahu při rozhodování, jaký typ hardwaru budete specifikovat, společně se složitostí senzoru a s náklady na rozhraní s řídicím systémem.

Termočlánky jsou také analogové, ale nemůžete je připojit přímo k analogové kartě. Karta termočlánků obsahuje algoritmus, který ví, jakou křivku průběhu má od zvoleného typu termočlánku očekávat. A nejen to, nemůžete také termočlánek připojit přímo do standardní svorkovnice a vést ke kartě běžný měděný kabel. K dalším netypickým senzorům patří:

  • tester vířivých proudů: indukční čidlo vkládané do obrobeného otvoru pro kontrolu závitů; 
  • kapacitní čidlo úniku iontů: nabité čidlo a destička umístěná na opačné straně dílu z plastu sloužící k určení, zda miniaturní otvory neumožňují průchod iontů na druhou stranu; 
  • hmotnostní spektrometr: zakázkově přizpůsobený spektroskopický systém určený k detekci přítomnosti smrtelné nervově paralytické látky; 
  • kamera pro ultrafialové spektrum: aplikace počítačového vidění s pryžovým těsněním s povlakem ultrafialového inkoustu pro detekci, zda byly vyvýšené úseky správně vylisovány; 
  • měření krytu vahadel ventilů: systém s lineárními variabilními diferenciálními transformátory, který počítá průnik s imaginární rovinou pro posouzení správné montáže pryžového těsnění.

Ať už se zrovna zabýváte řešením problémů se stávajícím zařízením, nebo navrhováním nových systémů a strojů, pochopit to, jak tato snímací zařízení spolupracují s řídicími systémy, je důležitou součástí nezbytného přehledu. ce

Frank Lamb je zakladatel společnosti Automation Consulting Services. Tento článek byl původně publikován na blogu Automation Primer. Blog Automation Primer je obsahový partner vydavatelství CFE Media. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Functional Safety Engineer Training v Bratislave
2018-06-26 - 2018-06-29
Místo: Bratislava
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-25 - 2018-09-25
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Olomouc
Fórum údržby
2018-10-02 - 2018-10-02
Místo: Brno, veletrh MSV
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI