Print

Zajistěte lepší přehled o virtualizovaném výrobním prostředí

-- 24.05.13

Přidejte prostředky IT k vašim datovým skladům a alarmovým systémům pro výrobu pro dosažení rychlejších reakcí a vyšší spolehlivosti na základní výrobní úrovni. Využívejte stávající datové sklady a systém OPC-UA k zajištění kriticky významného přehledu o virtualizovaném prostředí IT a přestaňte provozovat prostředky IT naslepo.

Už je pryč doba, kdy se počítače, sítě a ukládací zařízení používaná pro výrobu nacházela přímo ve výrobním provozu. Bylo snadné zpozorovat, když něco nefungovalo, protože buď byly kontrolky zhasnuté, nebo blikaly. Měli jsme kontrolky pro napájení, aktivitu procesoru, aktivitu disku, aktivitu sítě a stav routeru. Nyní je většina těchto prvků vzdálená od základní výrobní úrovně a nachází se ve virtualizovaných systémech, kde již nejsou žádné fyzické kontrolky nebo externí indikátory problémů. Na problém se obvykle přijde, když terminál nebo mobilní zařízení začne reagovat velmi pomalu nebo přestane reagovat úplně. Pak může trvat dlouho, než se určí, který prvek vlastně selhal, diagnostikovat skutečný problém a zajistit nápravu. Absence externích indikátorů a vzdálené umístění znamenají, že problém mohou diagnostikovat pouze pracovníci IT, nikoli uživatelé systémů.

Je načase zacházet s prostředky IT pro výrobu stejně jako s výrobním zařízením a monitorovat jejich zdraví a protokolovat výkon. Datové sklady se používají pro sběr informací o výrobním zařízení za účelem diagnostikování selhání nebo zpomalení. Mohou také sbírat informace o všech prostředcích IT pro výrobu. To je důležité zejména ve virtualizovaných prostředích, kde je nízká přehlednost a prostředky IT pro výrobu musejí sdílet zdroje s ostatními aplikacemi. Když si operátoři stěžují, že se systém zpomaluje každý den ve stejnou dobu, historická data poskytnou informace potřebné pro diagnostikování problému.

Jedním z nejsnadnějších způsobů, jak přidat prostředky IT pro výrobu k vašemu současnému datovému skladu, je použít na každém serveru službu OPC-UA. Více informací naleznete na webové stránce www.opcfoundation.org. Tato služba dokáže monitorovat informace ze serveru a sbírat informace i z jiných síťových zařízení, jako jsou disková pole, síťové přepínače, firewally a tiskárny. Systémy SCADA a HMI mají prvky pro detekci alarmu a správu a i ty lze použít pro informace získané prostřednictvím OPC-UA nebo z datového skladu.

„Přidejte značky OPC-UA, které ukážou nejnovější verzi záplaty, čas posledního nastartování systému, verzi a datum poslední aktualizace, stav kritických služeb a MAC adresu síťové karty.“ 

OPC-UA používá ethernetovou technologii, je na bázi webu, využívá standardní síťové porty a má zabudovaný model zabezpečení. Díky těmto vlastnostem bude serverová aplikace OPC-UA fungovat v téměř všech stávajících infrastrukturách a je zvláště vhodná pro virtualizovaná prostředí. Pokud váš datový sklad dosud nemá rozhraní OPC-UA, existují balíky, které konvertují informace OPC-UA do tradičního formátu OPC.

Vytvářejte značky OPC-UA pro monitorování zatížení na každém procesorovém jádru, sledování dostupné paměti, přenosové kapacity sítě a dostupného diskového prostoru u každého serveru ve virtualizovaném prostředí. K problémům často dochází z důvodu běžných změn IT, o kterých provoz ani nemusí vědět, jako je výměna síťové karty nebo aplikování softwarové aktualizace (hotfix). Můžete přidat značky OPC-UA, které ukážou nejnovější verzi záplaty, čas posledního nastartování systému, verzi a datum poslední aktualizace, stav kritických služeb (běžících nebo zastavených) a MAC adresu síťové karty. Ty se nemění velmi často, takže by v datovém skladu zabíraly jen velmi málo prostoru, ale mohou poskytnout neocenitelné informace pro diagnostiku problému.

V moderním výrobním prostředí je nezbytné, aby se s prostředky IT pro výrobu zacházelo stejně jako s jiným výrobním zařízením. Doplnění prostředků IT k datovému skladu a alarmovému systému umožňuje rychlejší reakce a poskytuje podrobné informace, které servisní organizace IT potřebuje pro opětovné zprovoznění výroby.

Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L Consulting, která sídlí v Cary v Severní Karolíně. Webová stránka společnosti je www. brlconsulting. com. Tato společnost je zaměřena na informační technologie ve výrobě. Dennise Brandla můžete kontaktovat na e-mailové adrese dbrandl@ brlconsulting.com.


Autor: Dennis Brandl, BR&L Consulting


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI