Print

Zabezpečení u digitalizace výroby nesmí být o dosažení nějaké cílové stanice

-- 01.02.16

Jedním z hlavních témat, které přijdou na přetřes vždy, když se začne hovořit o propojené výrobě zastoupené koncepcí Connected Enerprise či jiných s klíčovým aspektem digitalizace, je bezesporu její zabezpečení. Sujeet Chand, který ve společnosti Rockwell Automation (RA) zastává funkci staršího viceprezidenta a technického ředitele, se ukázal být skvělou volbou pro rozpravu na toto téma.

Jaká je hlavní hrozba, které nás nutí přemýšlet nad zabezpečením pro propojenou výrobu?

Jednou dimenzí je zabezpečení infrastruktury, to znamená vytvořit firewall a zabezpečení sítě. Pak je potřeba hovořit o nebezpečí, které nastává v situaci, kdy někdo do sítě vstoupí, aby třeba v systému provedl nežádoucí změny. Pak hovoříme o jejich odhalování v systému autorizace a dalším. Ale zcela zjednodušeně řečeno, zabezpečení propojené výroby neznamená eliminování jedné hrozby.

Nebezpečí má mnoho podob, proto musíme na problematiku hledět jako na holistický systém. Ostatně RA z tohoto důvodu představila novou referenční architekturu, v níž se odráží náš „end-to-end“ přístup k zabezpečení, který začíná u zařízení a končí až na IT úrovni.

Nicméně kdybyste se mě zeptal, zda to je finální řešení, které stačí aplikovat jednorázově, tak musím jednoznačně říct, že nikoliv. Razíme přístup, že bezpečnost nesmí být o dosažení nějaké cílové stanice, ale o nikdy nekončící aktualizaci. 

Velkým varovným signálem v oblasti kybernetické bezpečnosti byl bezesporu rok 2010 a poměrně známý vir Stuxnet, který se první soustředil výhradně na napadání průmyslových systémů. Změnil také perspektivu společnosti RA?

Popravdě by nás nikdy v minulosti nenapadlo, že by kybernetická bezpečnost měla mít nějaký dramatický dopad na řídicí systémy. Na trhu do té doby také panovalo přesvědčení, že nejsnadnějším způsobem zabezpečení průmyslových systémů je jejich totální oddělení od ostatní IT systémů. Struxnet jasně ukázal, že to není pravda. Důležité je si znovu uvědomit komplexnost problematiky bezpečnosti.

Struxnet nepřišel někde ze sítě, ale dostal se do systému prostřednictvím USB portu – ohrožení tedy přišlo přímo zevnitř firmy! Celá kauza tehdy jasně ukázala, že řídicí systémy potřebují dozajista vlastní funkční zabezpečení, nejde tedy jen dostat jej mimo perimetr.

U dodavatelů sledujeme zvýšené zaměření na kybernetickou bezpečnost. Co sledujete u zákazníků?

Musím říct, že v posledních letech se tématu bezpečnosti opravdu dostává zasloužené pozornosti. Dnes takřka každý, s kým zabřednu do hovoru na téma možností propojené výroby, dříve či později toto téma připomene. Ještě před pěti lety přitom o tom nemluvil téměř nikdo…

Lze dnes nějak měřit míru zabezpečení propojené výroby?

Zatímco u standardních otázek bezpečnosti dnes již existuje poměrně sofistikovaný systém poměřování a certifikací, u zabezpečení digitalizované výroby jsme na samém počátku. A problém spočívá v tom, že i když v oblasti bezpečnosti uděláte vše správně a zajistíte jen to nejlepší – jako třeba u nukleárních reaktorů, možnost podcenění kybernetické bezpečnosti z něj udělá ten nejméně bezpečný systém. A i když se budu opakovat, znovu musím říct, že to je problém dnešních dní. Mnoho společností nechápe, že je bezpečnost opravdu komplexní záležitostí, kde se nesmí opomenout byť jen jediný její element.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

HANNOVER MESSE 2019
2019-04-01 - 2019-04-05
Místo: Hannover, Německo
Údržba pro TOP manažery 2019
2019-04-10 - 2019-04-11
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice
Stlačený vzduch
2019-04-16 - 2019-04-16
Místo: Hotel Avanti ****, Brno
Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové
Výroba nové generace - Lokální průmysl na globální úrovni
2019-04-24 - 2019-04-24
Místo: MSIC Ostrava

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI