Print

Vzdálené monitorování výrobní linky

-- 27.06.10

Automatizační technici věnují spoustu času tomu, aby se dostali na příslušné místo, kde mohou identifikovat a napravit problémy. IT řešení tohoto problému je založeno na vzdáleném připojení k počítači po síti – VNC (Virtual Network Computing).


Větší množství automatizačních systémů a fyzicky oddělených výrobních linek znamená, že automatizační technici musí věnovat spoustu času tomu, aby se dostali na příslušné místo, kde mohou identifikovat a napravit problémy. Hodně času se stráví také cestováním do automatizační laboratoře pro ověření teorií a nápravných opatření, sledováním „nereprodukovatelných“ problémů nahlížením operátorům přes rameno a snahou přesně určit, co dělají a proč systém nedělá to, co má. Přičtěte k tomu čas potřebný pro monitorování několika systémů během kritických výrobních fází, jako je spouštění, vypínání a přechod na jiné produkty; mnoho času také zabere dostat se k příslušným displejům. IT řešení tohoto problému je založeno na vzdáleném připojení k počítači po síti – VNC (Virtual Network Computing).

VNC je systém sdílení pracovní plochy počítače na bázi protokolu RFB (Remote Frame Buffer). Umožňuje jednomu počítači ovládat, sdílet nebo prohlížet pracovní plochu jiného počítače. VNC si můžete představit jako vyšlechtěnou verzi programu Remote Desktop společnosti Microsoft, který je navíc založen na průmyslovém standardu. Pomocí systému VNC můžete například vzdáleně monitorovat určité operátorské rozhraní HMI výrobní linky v samostatném okně na pracovní ploše vašeho počítače. Systém VNC zachycuje změny obrazovky na vzdáleném počítači, zasílá je na vaši obrazovku a do vzdáleného počítače odesílá akce prováděné místní klávesnicí a myší. Pro vzdálený přístup ke grafickým rozhraním systém VNC využívá protokol RFB. Aktuální specifikací a průmyslovým standardem je verze RFB 3.8, vydaná v červnu 2007 společností RealVNC.

RFB funguje na úrovni vyrovnávací paměti pro obrazovou informaci (framebuffer) a nevyžaduje žádné změny aplikace. Může proto fungovat na většině systémů na bázi oken, jako je X11, Windows a Macintosh. Protokol RFB je založen na systému TCP/IP, může fungovat i přes chráněné porty firewallu a obsahuje bezpečnostní kontroly, takže se mohou vzdáleně připojit pouze autorizovaní uživatelé. Většina implementací VNC využívá zabudované šifrování a kompresi obrazovek, což umožňuje bezpečný a efektivní provoz po 10 Mb ethernetových linkách. U linek 100 Mb Ethernetu ani nepoznáte, že ovládáte vzdálený počítač. VNC má dvě části: server instalovaný na vzdáleném počítači a prohlížeč instalovaný na lokálním počítači.

Serverová část nemusí běžet na serverovém operačním systému – může být instalována na systému Microsoft Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac O/S, Linux, Windows Server 2000 a Windows Server 2008.Prohlížeč může běžet téměř na jakémkoli stolním počítači. Typickým využitím je instalace serveru VNC na všech vašich systémech rozhraní HMI, programovacích a laboratorních systémech. Poté se můžete od svého stolu vzdáleně připojit a prohlížet, sdílet nebo ovládat vzdálený počítač. Nemusíte se tedy pokoušet odstraňovat problémy po telefonu. Pokud náprava problému vyžaduje přístup správce, můžete se přihlásit ke vzdálenému počítači pomocí účtu správce, provést příslušné zásahy a nemusíte tedy fyzicky cestovat na výrobní linku.

Pokud monitorujete několik systémů, můžete uskutečnit několik vzdálených připojení, rozdělit obrazovku a sledovat je všechny zároveň. Získáváte tak cenově dostupný, několikamonitorový systém. Společnosti RealVNC a TightVNC nabízejí bezplatné verze VNC, které lze využít pro testování. Nabízejí také cenově dostupné licencované verze.Dostupných je také mnoho dalších bezplatných a komerčních řešení VNC. VNC je IT řešením skutečného problému automatizačních techniků. Umožňuje vám efektivně podporovat několik vzdálených systémů, omezuje cestování a mělo by být součástí každého řešení IT ve výrobě.

ce

Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L Consulting se sídlem v Cary v Severní Karolíně, www.brlconsulting.com. Jeho společnost je zaměřena na IT pro výrobu. Dennise Brandla můžete kontaktovat na e mailové adrese dbrandl@brlconsulting.com.


Pro další informace navštivte:

RealVNC www.realvnc.com


TightVNC www.tightvnc.com

 

 

Autor: Dennis Brandl, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové
Výroba nové generace - Lokální průmysl na globální úrovni
2019-04-24 - 2019-04-24
Místo: MSIC Ostrava
Digitální výroba 2019
2019-05-14 - 2019-05-16
Místo: Brno
Digitální logistika 2019
2019-05-14 - 2019-05-14
Místo: Hotel Avanti, Brno
Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI