Print

Výsledky čtenářské ankety Produkt roku za loňskou sezónu jsou známé

-- 23.04.14

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_duben_2014/plaketka.jpgNa první jarní den roku 2014 připadl slavnostní ceremoniál, při němž došlo k završení několika etap, kterými prošla tradiční anketa Produkt roku 2013.  Osazenstvo sálu A konferenčního centra brněnského Výstaviště se stalo svědkem ocenění a předání cen vítězům celkem 21 soutěžních kategorií, jež udělovaly vlajkové lodi našeho vydavatelství: časopis Control Engineering Česko a Řízení a údržba průmyslového podniku.

Anketa se etablovala na domácím (a slovenském) trhu a již několik let je důležitým ukazatelem průmyslové produkce v České a Slovenské republice. Stala se nedílnou součástí bilancování předešlého kalendářního roku: čtenáři časopisů mají unikátní příležitost stát se nekompromisními soudci přihlášených produktů, podílet se na ocenění těch nejlepších a svým hlasováním tak napomoci k dalšímu „životu“ soutěžních produktů.

Příjemným osvěžením ankety Produkt roku 2013 byly zbrusu nové webové stránky, které svou přehledností a intuitivností ovládacích nástrojů (např. také při hlasování) udělaly významný krok směrem k uživatelské přívětivosti.

Podmínkou pro přihlášení produktů do ankety bylo splnění tří hlavních kritérií: vysoká míra inovace pro daný kalendářní rok (2013), užitečnost produktu a jeho vliv na průmyslový trh.

Za časopis Control Engineering Česko bylo do 7. ročníku ankety Produkt roku 2013 přihlášeno celkem 84 soutěžních výrobků, které mohly bodovat v 10 soutěžních kategoriích; v kooperaci s časopisem Inteligentní budovy, dalším z projektů vydavatelství, a pod jeho záštitou byla vůbec poprvé vyhlášena i jedna speciální kategorie s názvem automatizace budov.

Na tomto místě se sluší vyzdvihnout i další přihlášené produkty, které na metu nejvyšší nedosáhly, často však ve velmi těsných soubojích. Pro český a slovenský průmyslový trh může být velkým potěšením vysoký podíl produktových novinek za uplynulý rok. Oceněným blahopřejeme a děkujeme za účast všem společnostem, které se ankety zúčastnily.

Seznam vítězných produktů

V kategorii aplikační a programovací software bylo přihlášeno celkem 8 soutěžních produktů. Na základě hlasování čtenářů zvítězily produkty MATLAB a Simulink, které do ankety přihlásila společnost HUMUSOFT s. r. o.

„Těší nás, že si integrované prostředí pro vědeckotechnické výpočty a simulace MATLAB a Simulink americké firmy MathWorks udržuje vedoucí postavení i u čtenářů časopisu Control Engineering. Děkujeme všem, kteří dali nástrojům MATLAB a Simulink svůj hlas. Systém nabízíme na českém a slovenském trhu téměř 23 let a během této doby se stal standardem v oblastech, kde je třeba rychle a úspěšně analyzovat, navrhovat, modelovat, simulovat a testovat, ale především implementovat dosažené výsledky v minimálním čase do praktických podmínek reálného světa. I pro letošní rok připravili vývojáři mnoho novinek především v oblasti podpory návrhu, simulace a implementace řídicích systémů. Novinky ocení nejen technici velkých firem, ale i studenti a techničtí nadšenci, kterým firma MathWorks přináší podporu pro populární miniaturní počítače a programovatelné robotické stavebnice – více lze najít například na makerzone.mathworks.com,“ uvedl na adresu vítězného produktu v této kategorii Petr Byron ze společnosti HUMUSOFT s. r. o.

Do speciální kategorie automatizace budov, jež byla udělována historicky poprvé a pod záštitou časopisu Inteligentní budovy, se přihlásilo 11 produktů. Čtenáři obou časopisů rozhodli o tom, že prvenství v této kategorii připadne produktu s názvem RF Smart Manager xComfort pro ovládání domácnosti ze smartphonu či tabletu; tzv. chytrá krabička pochází z produkce společnosti Eaton Elektrotechnika s. r. o.

„Jsme překvapeni a potěšeni! Je patrné, že řada čtenářů brouzdá po internetu a hledá kvalitní řešení. Jedním z nich může být naše chytrá krabička, které říkáme Smart Manager, jež je dnes prakticky srdcem každé bezdrátové elektroinstalace xComfort. Veškerá komunikace mezi všemi prvky, např. termostaty, vypínači, hlavicemi pro vytápění, spínacími aktory atd., je bezdrátová a probíhá na frekvenci 868 MHz. Z hlediska inovace je u produktu zajímavé rychlé „oživení“ aplikace:stačí k tomu jednoduše internet, web klient, v němž se provede základní nastavení. Montážní firma nastaví parametry, výstupem už je ovládání třeba z chytrého telefonu nebo smart TV,“ poznamenal Jaromír Pávek ze společnosti Eaton Elektrotechnika s. r. o.

Měření a regulace – to je název další ze soutěžních kategorií, do níž se zapojilo 10 produktů. Za produkt Prowirl F200 si čtenářské ocenění odnesla společnost Endress+Hauser Czech s. r. o.

„Průtokoměr Prowirl F 200 umí rozeznat přítomnost tzv. mokré páry v potrubí; ti, kteří trochu rozumějí energetice, vědí, o čem mluvím. Od letošního června bude také umět změřit objem mokré páry či kondenzátu, které se nacházejí v potrubí. Další novinkou je skutečnost, že produkt umí softwarově kompenzovat nedostatečné náběžné délky potrubí, které jsou nutné pro správné měření průtokoměru. O kvalitě našich produktů svědčí i fakt, že s jiným výrobkem zvítězili i kolegové v kategorii vyhlašované v Polsku,“ uvedl zástupce oceněné společnosti Endress+Hauser Czech s. r. o.

Dohromady šest produktů se o čtenářské preference utkalo v soutěžní kategorii motory, pohony a polohování. Oceněn byl Lenze Smart Motor, který přihlásila společnost Lenze, s. r. o.

„Lenze Smart Motor je jednoduchá decentralizovaná pohonná jednotka, která byla vyvinuta na základě požadavků našich zákazníků speciálně pro horizontální dopravníky. Především v kombinaci s převodovkami nové řady g500nabízí toto mechatronické řešení řadu výhod zejména pro uživatele. Díky čtyřnásobnému rozběhovému momentu používá Lenze Smart Motor ve stejné aplikaci oproti běžnému řešení s měničem frekvence motor s o řadu nižším výkonem. Protože lze výstupní otáčky motoru nastavit v rozmezí 500 až 2600 ot./min, dochází u dopravních zařízení k redukci variant použitých pohonných jednotek až o 70 %. Z toho profituje jak výrobce zařízení, tak i konečný zákazník. Lenze Smart Motor využívá i nový bezdotykový způsob pro nastavování parametrů. Nepotřebuje žádnou speciální ovládací jednotku. K nastavování stačí běžný smartphone,“ vypočítal přednosti oceněného produktu jednatel společnosti Lenze, s. r. o., Jan Cír.

V kategorii řízení procesů a pokročilé řízení se mohli čtenáři časopisu rozhodovat při udílení svého hlasu mezi 9 soutěžními produkty. Nakonec zvítězil produkt Triconex Safety View od společnosti Invensys.

„Jménem společnosti Invensys bych chtěl poděkovat čtenářům časopisu. Safety View je program pro vizualizaci a ovládání zabezpečovacích systémů, to znamená, že je-li třeba něco přemostit, v tomto programu je všechno zřetelně viditelné. Výhodou je, že program je certifikován pro IEC 61508 a našim zákazníkům umožňuje zjednodušit práci se zabezpečovacími systémy,“ prozradil zástupce společnosti Invensys Roman Hřib.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_duben_2014/oceneni_1.jpgStejný počet přihlášených produktů (tedy 9) byl zapojen do kategorie řízení strojů a zabudované řízení. Na pomyslnou zlatou medaili dosáhl systém reACTION Technology společnosti B+R automatizace, spol. s r. o.

„Náš produkt reACTION je technologie, která umožní dosáhnout extrémně krátké doby odezvy i na standardním řídicím systému s běžným výkonem; dostáváme se na dobu reakce výstupu na změnu vstupu okolo 1 mikrosekundy. Takové reakce na standardním řídicím systému běžné nejsou, reakční doby se běžně pohybují spíše v milisekundách či desítkách milisekund. S tímto řešením se dostáváme na miliontinu vteřiny. Takto extrémně krátkou dobu odezvy vyžaduje automatizace strojů např. v balicí technice nebo v tiskařském a plastikářském průmyslu. Samozřejmě jsme za toto ocenění rádi a děkujeme čtenářům za všechny hlasy,“ poděkoval zástupce společnosti B+R automatizace, spol. s r.o., Zdeněk Švihálek.

Do kategorie roboty a manipulátory se přihlásily celkem 3 soutěžní produkty. Mezi hlasujícími čtenáři zvítězily roboty řady RV-F od společnosti Mitsubishi Electric Europe B. V.

„Ocenění od čtenářů odborného časopisu z oblasti průmyslové automatizace nás velice těší. Nová řada RV-F jsou robustní, vysoce kvalitní roboty s vynikajícím poměrem cena/výkon Roboty RV-F jsou využívány všude, kde je prioritou maximální dynamika a přesnost. Díky novým motorům vyvinutým společností Mitsubishi Electric dosahují roboty řady RV-F nejvyšších rychlostí ve své třídě, disponují vysokou pevností ramene a jedinečnou technologií řízení. Při použití více robotů v rámci jedné pracovní buňky jsou jednotlivé roboty řízeny pomocí CPU řídicích jednotek umístěných na společné vysokorychlostní základní sběrnici. To umožňuje například koordinaci pohybů ramen při přenášení společné zátěže nebo prediktivní ochranu proti kolizi ramen. Roboty RV-F jsou vhodné pro širokou škálu průmyslových aplikací a mohou být použity v mnoha průmyslových odvětvích, např. v potravinářském, nápojovém a obalovém průmyslu, v laboratorní automatizaci, při výrobě autosoučástek a ve výrobních buňkách,“ připomněl Jiří Bažata ze společnosti Mitsubishi Electric Europe B. V.

Rozhraní člověk-stroj (HMI) a průmyslová PC – tato kategorie nabídla srovnání 9 soutěžních produktů. Vítězství čtenáři přisoudili produktu Vijeo Design Air, který přihlásila společnost Schneider Electric CZ s. r. o.

„Ocenění získal tak trochu ‚divný‘ výrobek, nedá se na něj sáhnout. Jedná se totiž o softwarovou aplikaci; domnívám se, že jde o velmi významnou věc, protože skoro všichni už vlastníme různé typy mobilních zařízení. V České republice se za loňský rok prodalo 380 000 tabletů; to mě velmi překvapilo. Když se bavíme se zákazníky, řada z nich tablety používá k diagnostice nebo k vzdálenému dohledu. Vijeo Design Air je softwarová aplikace k panelům Magelis, jíž se zvyšuje funkcionalita. Může sloužit pro údržbu v podniku, pro obsluhu nebo manažery, kteří můžou přes speciální stránku či grafiku na mobilních zařízeních sledovat důležitá provozní data,“ poznamenal Michal Křena za vítěznou společnost Schneider Electric CZ s. r. o.

Silně obsazená, dohromady 9 soutěžními produkty, byla i předposlední kategorie: síťový a komunikační hardware a software. Zvítězil produkt eWON COSY 141 – průmyslový modem LAN společnosti FOXON s. r. o.

http://controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_duben_2014/oceneni_2.jpg„Děkuji čtenářům a uživatelům našeho produktu za podporu, díky níž tento produkt zvítězil již podruhé ve stejné kategorii. Domnívám se, že důvody  dvojnásobného vítězství jsou jednoduché: jedná se o průmyslové modemy – routery, které slouží pro vzdálenou správu PLC, panelů, případně dalších zařízení používajících standardní protokoly. Jednoduchá implementace, nastavení pomocí průvodce, předpřipravené konfigurace pro spojení – to vše lze jednoduše využít ve vašem webovém prohlížeči. Alternativní variantou je možnost spojení přes službu M2WEB pomocí chytrých telefonů, tabletů apod. Neméně důležitou složkou je robustnost a zabezpečení samotného spojení v rámci Open VPN protokolu, kdy jsou data šifrována a připojení je ověřováno  pomocí bezpečnostních klíčů či certifikátů,“ vyjmenoval přednosti oceněného produktu Tomáš Šindelář ze společnosti FOXON s. r. o.

Poslední vyhlašovaná kategorie, tj. strojové vidění, RFID a čtečky čárových kódů, poměřila 6 soutěžních produktů. Oceněn byl NI CVS-1457RT – systém Compact Vision reálného času pro kamery typu GigE Vision společnosti National Instruments (Czech Republic), s. r. o.

„Děkujeme čtenářům, kteří hlasovali pro náš produkt. Compact Vision systém velmi hezky doplňuje mezeru v aplikacích mezi inteligentními kamerami, které jsou malé, ale často nedisponují dostatečným výkonem a navíc při testování na výrobek ‚koukají‘ pouze z jedné strany. PC toho zvládne hodně, ale na druhou stranu není moc odolné. Systém Compact Vision představuje něco mezi tím: umožňuje připojení několika kamer po Ethernetu, má výkonný procesor, dokáže zpracovávat obraz přímo ze stroje či testovací linky. Tato verze není úplně nová, existovala i v předchozí verzi, kde se kamery připojovaly přes firewire, což je však technologie na ústupu. Modernizací jsme uživatelům umožnili velmi snadný přechod na nové technologie a připojování kamer po Ethernetu,“ dodal za společnost National Instruments (Czech Republic), s. r. o., Radim Štefan.

Kompletní profily vítězných produktů naleznete na webové stránce ankety www.controlengcesko.com/produkt-roku.

Autor: Barbora Karchová, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI