Print

Výhody mobilních kolaborativních robotů v provozu

-- 29.01.20

Malé a střední podniky (MSP) využívají kolaborativní roboty, aby zvýšily flexibilitu na základní provozní úrovni. Výrobci robotů usilují o neustálé zdokonalování technologií robotiky. Doba instalace a uvedení do provozu u flexibilní robotické buňky je kratší až o 90 %.

S rostoucí popularitou kolaborativních robotů se lidé a roboty dostávají do těsnější blízkosti. Tato intenzivnější spolupráce vede k větší potřebě flexibilní a mobilní automatizace, která nevyžaduje použití bezpečnostního ohrazení. Malé a střední podniky (MSP) mají zájem o automatizaci malosériové výroby, nicméně využití tradiční implementace fixních robotických buněk s bezpečnostním ohrazením pro ně představuje velkou výzvu.

Použití technologie flexibilní mobilní robotické buňky bez bezpečnostního ohrazení a se snadným programováním pomohlo švédskému výrobci robotů OpiFlex vyvinout způsob, jak učinit velké průmyslové roboty mobilnějšími. Pomocí ručního paletového vysokozdvižného vozíku, nákladního vozu s jeřábem nebo automaticky naváděného vozidla (AGV) lze mobilní robot přemístit na jakoukoli příslušnou pracovní stanici ve výrobním závodě. Dokuje se a připojí k dříve nainstalované platformě a je připraven k okamžitému použití. To umožňuje velké roboty rychle přesouvat a uvést do provozu na plnou rychlost.

Na mobilní robotické buňce jsou permanentně namontovány bezpečnostní laserové skenery pro detekci osob v blízkosti stanice, a to bez ohledu na to, kam se buňka v závodě přemístí. Pokud se osoba přiblíží k robotu, bezpečnostní laserový skener vyšle signál bezpečnostnímu řídicímu prvku a robot sníží svou rychlost.

K úplnému zastavení provozu robotu dojde pouze v případě, že osoba vstoupí do bezpečnostní zóny. Když tuto zónu opustí, provoz robotu se znovu obnoví. To zvyšuje produktivitu, protože robot se nemusí kvůli bezpečnostním výstrahám vždy zastavovat úplně. Bezpečnostní řídicí prvek také monitoruje chapač robotu a zastaví jej, jakmile nastane situace, kdy robot může upustit díly a ohrozit okolí.

Pokud je robot přesunut na jiné místo, implementace bezpečnosti také zkontroluje, zda je mobilní dokovací buňka ukotvena v dokovací stanici. Díky pečlivě provedené systémové integraci a pozornosti věnované bezpečnostním předpisům bylo dosaženo snížení rizika, navzdory velkým rozměrům robotu ve srovnání s mnoha roboty, které pracují v kolaborativních průmyslových aplikacích.

Výzvou je malosériová výroba a vysoká variabilita produktů

Rostoucí trend flexibilních robotů pomáhá malým a středním podnikům, předním dodavatelům i výrobcům OEM zvyšovat flexibilitu a produktivitu jak u malosériové výroby, tak u výroby s vysokou variabilitou produktů. Tyto flexibilní robotické buňky byly původně vytvořeny pro malé a střední podniky s malými sériemi a nízkým využitím strojů. Nyní již mnoho velkých společností, výrobců OEM i předních dodavatelů vyjadřuje zvýšenou potřebu flexibility, protože směřují k malosériové výrobě s vysokou variabilitou produktů.

Některé z těchto společností také chtějí tuto technologii použít pro velkoobjemovou výrobu, protože umožňuje mnohem rychlejší integraci a nastavení nového stroje a poskytuje robotickým buňkám větší flexibilitu. Flexibilita je klíčová – jedna aplikace může vyžadovat pět robotů a jiná dva.

Roboty je možno naprogramovat bez předchozích znalostí robotiky přibližně za 10 minut. Namísto několikahodinového programování robotu stačí, aby operátor odpověděl jen na několik otázek a naučil robot několik jednoduchých pohybů, robot se pak automaticky sám naprogramuje.

Při nejrůznějších kombinacích až pěti pracovních směn může být výzvou naplánovat zastavení výroby kvůli úpravám zařízení nebo implementaci nových automatizačních řešení. Tradiční implementace robotických buněk často zastavují výrobní proces na více než 10 dní, což znamená ztrátu 30 až 50 směn.

Díky flexibilní robotické buňce je doba instalace a uvedení do provozu zkrácena až o 90 %, což vyžaduje pouze dvě až tři směny. Při práci v časově těsných výrobních programech je výhodné usnadnit implementaci automatizace, aby se minimalizovala ztráta výroby.

Bryan Sellars je marketingový manažer společnosti Sick. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI