Print

Výhody CANopen IoT

-- 15.07.19

CANopen Internet of Things (IoT) je určen pro sítě bez podpory integrovaného internetového protokolu a umožňuje přístup k lokálním a vzdáleným sítím CANopen pomocí webových protokolů a komunikačních služeb.

V mnoha aplikacích umožňují specificky navržené aplikace pro mobilní telefony nebo tablety uživatelům provádět dálkové ovládání a údržbu klimatizace a topení bez ohledu na lokalitu. Tyto aplikace také umožňují sledování stavu komponent automatizovaných systémů pro preventivní údržbu.

Existuje poptávka po zajištění přístupu z monitorování na bázi webu nebo řídicí jednotky k zabudovanému senzoru s rozhraním fieldbus a naopak. To je splněno pro sítě podporující internetové protokoly. Tento přístup může vyvolat cloudové připojení nebo použít cloud pro vzdálené zpracování nebo distribuci dat.

Speciální zájmová skupina CAN in Automation (CiA) pro CANopen IoT vypracovala specifikaci CiA 309.5. Umožňuje uživatelům sítí se zabudovaným protokolem CANopen přístup k lokálním a vzdáleným sítím CANopen pomocí webových protokolů a komunikačních služeb, jako je Restful HTTP, Websocket a MQTT.

Co je to CANopen IoT?

Jednou z výzev je to, že konečný uživatel obvykle nemá žádné podrobné informace o rozhraní fieldbus. Obvykle je systém fieldbus pro konečného uživatele transparentní. Systémy fieldbus však často vyžadují geografické adresy, jako je identifikátor zařízení nebo adresy parametrů zařízení, aby umožnily přístup ke konkrétnímu účastníkovi sítě nebo k vyhrazené funkci. Soubor harmonizovaných funkcí je přístupný z libovolného místa i mimo zabudovanou síť fieldbus.

Konečný uživatel se může spolehnout a kontrolovat harmonizovanou funkčnost nezávisle na hardwarové platformě a komunikační technice bez znalosti detailů sběrnice fieldbus. CiA navrhuje použití logických adres jako systémově a technologicky nezávislých identifikátorů pro prvky CANopen. Tato metoda adresování umožňuje uživatelům požadovat funkce, jako je monitorování dat a řízení procesů, aniž by znali CANopen. Samotný systém musí být předem nakonfigurován technikem, který CANopen zná.

Členské společnosti CiA mají také v úmyslu nabídnout komfortnější diagnostiku tím, že poskytují vylepšenou, harmonizovanou vizualizaci. Zabudovaná zařízení určitým způsobem poskytují diagnostická data. Tento požadavek může řešit vizualizace na zabudovaném zařízení.

Jako rozhraní HMI pro diagnostické služby by proto mohl sloužit jakýkoli průmyslový terminál, tablet, mobilní telefon, vzdálená pracovní plocha apod. Vynechání omezujícího centrálního hostitelského řídicího prvku otevírá možnosti vzdálené diagnostiky a údržby.

Poskytování vizualizace však obvykle vyžaduje spoustu paměti. Malé senzory, které nemají potřebné paměťové zdroje, mohou poskytovat vizualizaci pomocí protokolu HTTP a Websocket s širokopásmovým připojením k internetu.

Členské společnosti CiA na této výzvě pracují. SIG CANopen IoT harmonizuje dříve zmíněné výzvy. Na aplikační úrovni nabízí CiA služby orientované na funkce. Pomocí těchto nových služeb mohou být iniciovány, monitorovány a řízeny harmonizované funkce specifické pro aplikaci. Těmito funkcemi jsou komunikační služby CANopen a parametry mapované s logickým adresováním do Restful HTTP nebo Websocket. Funkce jsou požadovány/sbírány buď přímo nebo prostřednictvím cloudu pomocí existující internetové infrastruktury. Žadatelem/sběratelem je webová aplikace, zatímco data poskytuje aplikační server umístěný v bráně CANopen IoT.

Web nebo cloud

Například brána CANopen IoT může směrovat požadavky/odpovědi tunelem HTTP buď do webové aplikace nebo prostřednictvím cloudu. Při použití cloudu musí být pro komunikační cestu všechna tunelem odesílaná data připravena v okrajové bráně pro zpracování v souladu s cloudem. Příklad lokální komunikace zahrnuje bránu CANopen IoT, která obsahuje funkční části IoT a CANopen a řídí interakci mezi nimi.

Funkční část CANopen komunikuje s vestavěnou sítí CANopen, zatímco brána poskytuje data, která jsou zde získána, do jiných funkčních částí brány. Funkční část IoT připravuje vložená data CANopen ve formátu JSON a mapuje je do požadavku/odpovědi Restful HTTP pro přenos do síťové/webové aplikace CANopen.

Vzhledem k tomu, že procesní data nebo diagnostické informace CANopen se mohou objevovat při vzniku události s dynamicky aktualizovanými daty, které se mají odeslat na web, může použití protokolu Websocket optimalizovat obousměrnou komunikaci. Webová aplikace zřídí relaci Websocket. Jakmile se data CANopen objeví ve funkční části CANopen, jsou zpracována v části IoT a odeslána do webové aplikace. V tomto případě nemusí webová aplikace odesílat HTTP požadavky na tato data do brány.

Oskar Kaplun je technikem skupiny CAN in Automation, obsahového partnera vydavatelství CFE Media. Upravila Emily Guenther, zástupkyně obsahového ředitele, Control Engineering, eguenther@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI