Print

Vybraná NEJ veletrhu AMPER 2019

-- 09.04.19

27. ročník veletrhu AMPER je minulostí. Podle pořadatelů, reakcí vystavovatelů a novinářské obce se letošní ročník veletrhu opravdu vydařil. Pojďme si proto krátce zrekapitulovat vše podstatné, co letošní největší středoevropský B2B veletrh elektrotechniky, energetiky, automatizace, komunikace, osvětlení a zabezpečení návštěvníkům nabídnul.

Ve třech výstavních halách a na přilehlých plochách se v letošním roce prezentovalo 649 vystavovatelů z 26 zemí, a to i přes to, že letošní ročník poznamenala blízká termínová kolize s prestižním veletrhem v Hannoveru. Novinky v oboru přilákaly do Brna podle pořadatelů 43 700 návštěvníků. Mezi vystavovateli nechyběly nadnárodní korporace, světoví lídři ve svých oborech, domácí, české a moravské firmy, ale i dravé mladé a inovativní StartUpy.

NEJvíce zahraničních vystavovatelů (50 pozn.) přicestovalo z Indie, která měla jako zahraniční partner veletrhu svůj vlastní Indický pavilon v hale V. Tímto počtem se indické společnosti ujaly prvenství mezi zahraničními účastníky a vůbec poprvé v historii veletrhu překonaly tradičního největšího zahraničního partnera – Slovensko, které se 42 vystavovateli drží pomyslnou druhou příčku před Německem (32), Čínou (19) a Rakouskem (16).

NEJpřínosnějším exponátem, který si každoročně odnáší titul ZLATÝ AMPER, byla z pětadvaceti přihlášených exponátů odbornou porotou vybrána nabíjecí stanice Terra HP společnosti ABB. Jedná se o modulární vysokovýkonný nabíjecí systém pro elektromobily, který je při plném výkonu schopný nabíjet vozidla v napěťových hladinách 400 a 800 V. Jedná se o systém kabinetů s nepřetržitým výkonem až 375 A a 160 kW, ve špičce pak 175 kW. Nabíjecí stanice nakonfigurovaná se dvěma výkonovými kabinety je schopna dodat až 500 A  a 350 kW. Díky unikátní technologií dynamického rozdělení nabíjecího výkonu lze do zařízení se dvěma výkonnými kabinety připojit druhý stojan a celkový nabíjecí výkon dynamicky sdílet mezi oběma stojany. K dosažení výkonu 500 A na dvou nabíjecích stojanech je tak zapotřebí pouze dvou skříní místo čtyřech, systém je tedy maximálně efektivní a investice do takové nabíjecí infrastruktury jsou výrazně sníženy.

NEJvětší tlačenici jsme tradičně zaznamenali v hale P, ve které se prezentovali domácí i nadnárodní hráči z oboru elektroenergetiky a elektroinstalací. Nepřehlédnutelné expozice nabídly společnosti PHOENIX Contact, ABB nebo Rittal Czech. Posledně jmenovaná představila po pěti letech poslední model rozvaděčových skříní VX25. Jedná se o první systém řadových skříní, který byl plně vyvinut tak, aby splňoval požadavky na zvýšenou produktivitu v oblasti řízení a výroby rozváděčů v souladu s hodnotovými řetězci Průmyslu 4.0.

NEJnovější průmyslový počítač C6032 představila na svém stánku v pavilonu V společnost Beckhoff Česká republika. Počítač je novým modelem v řadě ultrakompaktních průmyslových počítačů s vysokým výkonem. Jedná se o rozšířenou variantu modelu C6030, která umožňuje přidat další rozhraní ve formě PCIe modulů. Použitím procesorů Intel® Core ™ i 6. a 7. generace je C6032 připraven na řízení rozsáhlých výrobních zařízení, komplexním HMI, aplikací s extrémně krátkým cyklem, ale také na zpracování velkých objemů dat. Vysoký výpočetní výkon je možné dosáhnout použitím procesoru Core ™ i7 se čtyřmi 3,6 GHz jádry. Kompaktní základová deska a kryt ve formě odlitku zinku a hliníku byly vyvinuty v souladu s vysokými Beckhoff standardy. S rozměry jen 129 mm x 133 mm x 104 mm je také mimořádně kompaktní a šetří prostor v rozváděči. Také je možné doplnění druhého M.2 SSD disku v RAID konfiguraci.

NEJvětší 3D aditivní tiskárnu plošných spojů - DPS DragonFly PRO 2020, alespoň na veletrhu, představila společnost AMTECH. Principem tisku je aditivní proces, při kterém tisková hlava tiskne souběžně kapky nevodivého foto-polymeru a vodivého nano-stříbrného inkoustu. Jedná se o plně aditivní proces, tj. jak polymer, tak stříbro se postupně tiskne po jednotlivých kapkách a vrstvách. Rozlišení nano-stříbrného inkoustu a polymeru je dostatečné k tisku jemných struktur, vodivých či nevodivých otvorů apod. flexibilně v 3D prostoru. Nanesená kapička je okamžitě vytvrzena. Foto-polymer je vytvrzen UV světlem, kdežto stříbrný inkoust je „sintrován“ teplem, aby došlo ke spolehlivému vodivému propojení nano-částeček stříbra.  Tím je dosaženo stabilních vlastností DPS. Výrobní proces lze také přerušit, vložit diskrétní součástky, a pokračovat v tisku.

NEJestetičtější průmyslové chapadlo pro kolaborativní provoz CO-ACT EGP-C gripper, ověnčené i cenou za design, představila v plném provozu ve své expozici společnost SCHUNK. Neméně zajímavou expozicí, která je spojena s aditivní výrobou, nabídnul stánek společnosti 3D wiser. Na stánku mohli návštěvníci vidět, kde konkrétně 3D tisk z termoplastů, odolných kompozitů či laserem vytvrzovaných pryskyřic pomáhá českým firmám i startupům. Dostupnost a spolehlivost 3D tiskáren se výrazně zvyšují, návratnost investice do 3D tisku v českých podnicích se pohybuje i v pouhých jednotkách týdnů. Velmi zajímavou ukázkou byly výtisky z kovu připravené unikátní technologií ADAM na 3D tiskárně Markforged Metal X. Výrobu běžně velkých součástek si už mohou dovolit i týmy, pro které byla vstupní investice v řádu desítek milionů korun příliš vysokou bariérou. Zajímavé také je, že dříve podceňované stolní 3D tiskárny – v profesionální, nicméně cenově stále atraktivní podobě – dnes běžně používají světoznámé značky jako Ford, VW, Bosch, Airbus a další. Přínos 3D tisku při výrobě nejen prototypů, ale i plně funkčních dílů, montážních přípravků či prvků pro elektrotechniku, je znatelný.

NEJsnadnější způsob, jak vidět vše podstatné, nabídly v rámci doprovodného programu komentované prohlídky AMPER TOUR. Najít na více než 31 000 m² výstavní plochy to podstatné, co vás zajímá, využilo během veletrhu hned několik návštěvníků. Vždy dopoledne a odpoledne vyrážely limitované skupiny zájemců na vybrané okruhy, na kterých je čekala komentovaná prohlídka vystavených exponátů a prostor se vždy našel i pro dotazy a navázání obchodních kontaktů.

Pomyslných NEJ bychom letos v Brně samozřejmě našli mnohem více, tato nám ale utkvěla v paměti nejvíce. A možná ještě jedno. NEJpříznačnější a NEJzábavnější v rámci veletrhu nám přišli roboti, kteří třeba připravili kávu nebo podepsali fotografii. Pokud jste tedy v letošním roce AMPER zmeškali, rezervujte si v kalendářích místo pro jeho 28. ročník, který proběhne v termínu 17.–20. 3. 2020 opět na brněnském výstavišti.

              

Autor: Vítězslav Fejfar


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Moderní technologie v potravinářství
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno
Fórum údržby 2019
2019-10-09 - 2019-10-09
Místo: MSV, Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI