Print

Vše, co potřebujete vědět o technologii 5G

-- 06.05.19

Technologie 5G byla v technických kruzích hlavním tématem rozhovorů již od loňského spuštění první služby širokopásmového připojení 5G. Slibuje neuvěřitelnou rychlost, téměř neexistující prodlevu a schopnost přenášet velké objemy dat napříč mnoha zařízeními – je tedy jen otázkou času, kdy bude tato technologie široce přijata v soukromém sektoru i v celé řadě odvětví. Je speciálně navržena tak, aby vyhověla současným potřebám růstu v oblasti digitální konektivity a využívání dat – experti v oboru si navíc uvědomí, že technologie 5G jde ruku v ruce také s dalším exponenciálně rostoucím technologickým trendem – internetem věcí. V tomto článku vás seznámíme se vším, co potřebujete vědět před tím, než technologie 5G plně zasáhne všechna odvětví, a také s nepřebernými příležitostmi, které nabízí technikům.

Jak technologie 5G funguje?

Síť 5G využívá k odesílání signálů mnohem vyšší frekvenci, než jaká je dostupná pro síť 4G. Síť 4G, která využívá frekvence v rozsahu 2 až 8 GHz, se může sotva rovnat frekvencím sítě 5G v rozsahu 24 až 100 GHz, kterému se říká také pásmo milimetrových vln. V tomto případě vyšší frekvence znamenají vyšší rychlosti, ale také zmenšení vlnové délky a tudíž kratší dosah pokrytí signálem. Další nevýhodou signálů v pásmu milimetrových vln je fakt, že jsou více ovlivňovány překážkami, jako jsou zdi, stromy nebo dokonce déšť. To znamená, že aby se komplexní pokrytí sítí 5G stalo realitou, bude nutné implementovat velké množství menších mobilních vysílačů blíže k povrchu země.

Síť 5G bude ovšem zpočátku fungovat společně se stávající sítí 4G, a to až do doby, kdy bude dosaženo dostatečného pokrytí. Protože síť 5G není výlučně vázána na signál v pásmu milimetrových vln, ale může využívat také celé spektrum 4G – typ signálu zvaný Sub-6 – pokrytí lze stále zajistit, ovšem za cenu obětování výhod sítě 5G. Implementace více vysílačů je projekt, který bude dokončován pomalu v průběhu času, protože souvisí s velkými náklady na infrastrukturu, a zejména venkovské oblasti nemusí být sítí 5G nikdy pokryty. 

Využití technologie 5G 

Jak již bylo zmíněno, technologie 5G nabízí rychlejší, spolehlivější stahování a významné omezení prodlev. Ovšem to, co to znamená pro její skutečné využití, nelze zveličovat. Síť 5G otevírá svět futuristických technologií, které se nyní nezdají být tak vzdálené. Existence propojených autonomních vozidel, která využívají kombinaci rozšířené i virtuální reality, a mohou bez problémů komunikovat s ostatními vozidly, chodci nebo infrastrukturou, bude blíž než kdy dříve – díky tomu, že potřebná rychlost a schopnost zpracovávat velké objemy dat konečně umožní jejich bezpečné fungování. A díky integraci zabezpečení do základní architektury sítě může síť 5G nabídnout také mimořádně spolehlivou a bezpečnou síť pro aplikace IIoT – ku prospěchu průmyslových zařízení. Ve zdravotnictví může mít zásadní vliv především chybějící latence, která může obor transformovat například tím, že umožní provádět vzdálené chirurgické zákroky nebo třeba jen živé přenosy, které bude možné vzdáleně sledovat. Je však důležité mít na paměti, že síť 5G je stále v plenkách a bude chvíli trvat, než se začnou zavádět reálné aplikace pro IoT založené na sítích 5G. Také se teprve ukáže, zda bude technologie 5G kompatibilní se sítěmi LoRa, SigFox a NB-IoT. V současné době jsou považovány za konkurenční služby a konstruktéři budou muset tento fakt zvážit při plánování do budoucna. 

Komunikace True M2M 

O komunikaci M2M se v oboru hodně hovoří, ale skutečnost je taková, že opravdová komunikace M2M dosud nebyla možná. To se po zavedení technologie 5G změní. Na místech, kde dříve platila omezení týkající se spojení mezi stroji, a kde sítě plnily funkci prostředníka, umožní nízká latence technologie 5G přímou komunikaci bez účasti sítě.

Nejdůležitějším důsledkem tohoto vývoje bude efektivita, eliminace zásahů člověka do sítě a snížení nákladů na interakci. Kromě toho nová komunikace M2M otevírá také možnost využívat v rámci sítě vyšší stupeň umělé inteligence. Pokud se vrátíme k výše zmíněným autonomním vozidlům, lze výhody tohoto lepšího způsobu komunikace mezi stroji sledovat v komunikaci mezi vozidly během sledování ostatních vozidel, silnice a okolního prostředí. Všechny shromážděné informace lze následně snadno sdílet mezi všemi propojenými vozidly na cestách a zajistit tak bezpečnější řízení než kdykoli dříve.

Pokud se podíváme ještě dále, takto shromážděné dopravní informace by následně mohly být integrovány do kompletního řešení pro inteligentní města, které bude při udržování vzájemného spojení a komunikaci všech jeho součástí spoléhat na síť 5G. Konstruktéři si tento potenciál uvědomili – odhaduje se, že více než 25 % mobilních zařízení v inteligentních městech a aplikacích bude do roku 2022 pracovat v síti 5G. 

Vývoj s využitím technologie 5G – a budoucnost 

Kromě různých aplikací, o kterých již víme, že budou síť 5G využívat, a byla vyvinuta s ohledem na její podporu, je stále nejasné, jak konstruktéři využijí schopností sítě 5G, a jak s nimi budou pracovat po jejím plném zavedení. Příležitosti jsou neuvěřitelně rozmanité a rozsáhlé – síť 5G nabízí například nové příležitosti pro řízení údržby velkých strojů, jako jsou letadla nebo důlní zařízení. Vestavěné snímače mohou sledovat stav součástí zařízení a upozornit na případy, kdy je třeba něco vyměnit nebo opravit. Tyto funkce lze nyní implementovat ve fázi návrhu, kde integrace dříve nebyla možná kvůli extrémním požadavkům na šířku pásma a nízkou latenci.

Je však obtížné říci, jak přesně konstruktéři síť 5G využijí. Vývoj této nové sítě je stále v plenkách, přičemž je toho ještě mnoho, co se lze naučit a objevit. Bez skutečné sítě 5G schopné pracovat nad rámec omezených zkoušek můžeme pouze spekulovat o tom, jak se budou inovace utvářet v okamžiku, kdy s technologií začnou pracovat sami technici – sami, a co je ještě důležitější, jako kolektiv vzájemně formující projekty a nápady ostatních. S postupujícím časem bude mnohem jasnější, co přesně lze s pomocí technologie 5G dokázat – a zda splní vysoká očekávání, která jsou na ni kladena.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2019
2019-09-05 - 2019-09-06
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie ve farmacii
2019-09-24 - 2019-09-24
Místo: Brno
Moderní technologie v potravinářství
2019-09-25 - 2019-09-25
Místo: Brno
Mezinárodní strojírenský veletrh 2019
2019-10-07 - 2019-10-11
Místo: Výstaviště Brno
MSV TOUR 2019
2019-10-07 - 2019-10-10
Místo: MSV, Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI