Print

Virtualizace na základní výrobní úrovni

-- 24.05.13

Zatímco se virtualizace již široce uplatňuje u sítí IT, začínají se její přínosy využívat i v průmyslových sítích. Uvádíme výňatky z pěti různých pohledů na její výhody a implementaci. Texty v celém rozsahu jsou dostupné na webové stránce www. controleng.com.

Pokud se výrobcům v ekonomicky těžkých časech podaří dosáhnout více s méně prostředky, může jim to pomoci vůbec přežít. Virtualizace a virtuální stroje jsou technologie, které jsou široce akceptované v podnikových IT systémech a mohou pomoci s provozní účinností při zavádění, modernizaci a údržbě systémů na základní výrobní úrovni. Virtualizace konsoliduje pracovní vytížení tak, aby se zvýšila míra využití a snížily provozní i investiční náklady a nároky na prostor, napájení a chlazení. Při zavádění virtualizace v konvergované síti mohou výrobci dosáhnout zjednodušení správy a zvýšení výkonu aplikací.

Zjednodušení správy

Ve virtualizovaném prostředí je možné řídicí systémy, servery a služby zavádět rychleji než jejich fyzické obdoby, tj. bez nutnosti hodin či dnů namáhavého ručního konfigurování, které je náchylné k chybám. Použitím modelů správy na bázi rolí a modelu, které jsou dostupné v různých sjednocených platformách pro správu systému, jako je Cisco UCS Manager, mohou návrháři a operátoři řídicího systému implementovat složité změny nebo zavádět nové prvky v řádu minut. Tím se získává vyšší flexibilita pro změny, modernizace nebo překonfigurování výrobních provedení systému. Virtualizace dále umožňuje efektivnější vzdálenou správu s různými pohledy na zabezpečení a implementací zásad, které lze rozšířit na základní výrobní úroveň podle identity vzdáleného správce. Proto mohou návrháři nebo řídící technici spravovat, modernizovat nebo přesouvat určitý prvek bez ohrožení zbytku celkového systému integrovaného do IT.

Například koncepce společnosti Cisco s jejím řešením UCS Manager nabízí modely správy na bázi rolí pro udržení separace zásad IT a řídicích systémů, které jsou již zavedeny u většiny výrobců. S použitím modelu na bázi zásad mohou správci sítě definovat všechny zásady pro sítě, které mohou správci serverů později začlenit a odkazovat na ně, aniž by museli angažovat své kolegy, správce sítě. Návrháři mají zase uvolněné ruce, aby se mohli soustředit na firemní proces definovaný systémem pro operativní řízení výroby a nemuseli se zabývat detaily konfigurace jednotlivých systémů.

Klíčové koncepce

- Virtualizace představuje obrovský pokrok v navrhování a implementaci průmyslových sítí.  

- Tato technologie je dobře ověřená v oblasti IT aplikací a přesouvá se do výroby.

- Důkladné pochopení této technologie a náležité plánování jsou klíčem k efektivní implementaci. 

Dostupnost a zabezpečení

Virtualizované systémy mohou zlepšit dostupnost výrobních systémů a zamezit prostojům pomocí metod, jako je automatické restartování selhaných instancí virtuálního stroje a automatické protichybové přepnutí na jiný virtuální stroj na stejné nebo jiné hardwarové platformě. Ve firemním prostředí, kde prostoj znamená ušlý obrat, mohou tyto schopnosti výrazně zmírnit riziko výpadku z důvodu selhání technologie.

Ve virtualizovaných systémech je mnohem flexibilnější zabezpečení, které lze spravovat pomocí šablon zásad. Obvyklou metodou zavádění je izolovat virtuální stroje na virtuálních sítích LAN. U této metody mohou mít různé systémy různé úrovně zabezpečení. Přístup lze omezit na data, která mohou být přiměřeně otevřená (analytická data), do určité míry omezená (řídicí systémy) nebo i přísně omezená (robotika).

Výkon aplikací

Virtualizace vám dovoluje umístit sílu a výkon tam, kde jsou zapotřebí. I když někdo může být skeptický, co se týče efektivity sdílených zdrojů, nasazení v praxi prokázalo, že taková skepse je nepodložená.

Další informace v internetové verzi článku: Jak virtualizace prodlužuje životnost hardwaru, jak pracovat s virtuálními pracovními plochami, koncepce konvergované síťové architektury.

Joel Conover je ředitel pro průmyslový marketing, výrobu, maloobchod a finanční služby společnosti Cisco. 

Autor: Joel Conover, Cisco


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI