Print

Váš osobní plán pro období poklesu

-- 01.09.08

Vzestupy a poklesy jsou ve výrobě nevyhnutelné. Mít plán pro přežití období poklesu má zásadní význam pro podporu organizací, jako je oddělení výrobních IT. Často bývají těmi, která dopad poklesu odnesou, protože je obtížné dát do souvislosti jejich výkon s celkovou produktivitou. Můžete najít mnoho příkladů, kdy oddělení údržby, školení a technické podpory byla v období poklesu zrušena a následně došlo k propadu celkové produktivity právě pro nedostatek údržby, školení a technické podpory.

S ohledem na tyto skutečnosti musí váš osobní plán pro období poklesu obsahovat několik prvků.

 

"Během období poklesu si podniky často vyměňují závody a divize jako kartičky s hokejisty."

 

Mějte přehled o svých činnostech. V oddělení výrobních IT je důležité zajistit evidenci všech aktivit, které provádíte pro podporu výroby. To zahrnuje nejen reakční činnosti, jako je řešení závad systému, serveru, aplikace a sítě, ale také preventivní aktivity – instalace záplat, testování a instalace aktualizací antivirových a antispywarových aplikací, údržba a testování záložních systémů typu „hot standby“ a „cold standby“. Tento seznam vám pomůže uvést do rovnováhy vaše pracovní zatížení i dostupné zdroje a dokumentovat, která oblast by v případě snížení počtu pracovníků utrpěla.

Oddělení výrobních IT by se mělo podílet na veškerých změnách nebo rozšířeních výrobních systémů, včetně řešení otázek licencí pro server, síť a aplikace. V období poklesu vznikají tlaky na výrobu, aby zvýšila produktivitu nebo objem produkce, a ty často vedou k vypracování optimalizačních projektů. Oddělení výrobních IT by mělo být neodmyslitelným účastníkem těchto projektů, aby zajistilo, že nové nebo optimalizované systémy nenaruší stávající systémy nebo sítě a nedojde ke vzniku bezpečnostních děr. Můžete si také ověřit, zda nenakupujete software, když již máte k dispozici příslušné licence.

Udělejte si inventuru toho, co máte. Během období poklesu si podniky často vyměňují závody a divize jako kartičky s hokejisty. Není neobvyklé, že pracovníci ve výrobě několikrát změní svého zaměstnavatele, aniž by opustili své kanceláře či pracovní místa. Dojde-li k prodeji vašeho závodu, je důležité mít inventuru aplikací. Aplikační software se obvykle účtuje do provozních nákladů, a proto není uveden na seznamu investičního majetku. Aplikační software neexistuje ve fyzické podobě a nemá tedy inventární štítek. Inventuru aplikací je potřeba vést ve firemní databázi obsahující údaje o názvu aplikace, její verzi, dodavateli, smlouvě o poskytování podpory, zaplacených licencích, skutečně používaných licencích, kontaktech na technickou podporu a lokálních vlastnících systému.

Nebuďte překvapeni, když zjistíte, že ve vašem závodě běží desítky, či dokonce stovky nejrůznějších aplikací. Firmy provádějící inventuru aplikací často zjistí, že za licenční poplatky přeplácejí, protože nevyužívají všechny licence, nezískali množstevní slevu, neboť software byl nakupován po jednotlivých licencích, nebo že daný software již nepotřebují. S průměrnou smlouvou o softwarové podpoře ve výši zhruba 15 % až 20 % kupní ceny lze dosáhnout značných úspor omezením nepotřebných licencí nebo aplikací. Při vypracovávání inventury nezapomeňte také na netradiční systémy podporované oddělením IT. Patří zde tiskárny, kopírky, faxy, záložní zdroje, snímače čárového kódu, telefony VOIP a webové kamery. Také s těmito systémy jsou spojeny náklady na podporu, které lze přezkoumat a optimalizovat.

Držte krok s dobou. V období poklesu byste se měli věnovat také sami sobě. To znamená, že si musíte neustále rozšiřovat své pole odborných znalostí. V dnešní době je výhodou, že ze zaměstnání nebo z domova máte přístup k mnoha školicím kurzům on-line. Například institut MIT zdarma nabízí on-line účast ve všech svých studijních skupinách, včetně široké řady studijních oborů v oblasti elektrotechniky a informatiky. Více informací najdete na stránce MIT Open- CourseWare (ocw.mit.edu). Také další univerzity nabízejí lekce on-line za minimální cenu nebo zdarma. I když tyto lekce nebo jiná výuka neumožňují získat osvědčení, vaše nově nabyté znalosti vám a vašemu pracovišti pomohou překonat období poklesu.

 

Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L

Consulting se sídlem v Cary v Severní Karolíně.

Společnost je zaměřena na řešení informačních

technologií pro výrobu.

Je rovněž předsedou výboru ISA88. Kontaktujte

jej na adrese dbrandl@brlconsulting.com.

Autor: Dennis Brandl
BR&L Consulting


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI