Print

„V krizi vyhrávají ti, kteří inovují,“ říká majitel české automatizační firmy Pavel Poucha

-- 09.06.09

 

Jen půl roku po sametové revoluci se do tehdy málo probádaných vod průmyslové automatizace vnořil Pavel Poucha a v květnu 1990 si na dosluhujícím národním výboru vyjednal povolení k podnikání. Od té doby se začala psát historie firmy Papouch. Na českém trhu nepůsobí příliš mnoho firem s ryze českými vlastníky, které by své výrobky vyvážely třeba až na australský kontinent. Nejen o souboji tuzemského podnikatele se silnými nadnárodními koncerny hovořil s redakcí časopisu Control Engineering Česko její ředitel a majitel v jedné osobě.

Řada českých firem byla v minulosti odkoupena silnými zahraničními investory. Už jste zaregistroval nabídku na převzetí vaší společnosti?

Takovou iniciativu jsme od žádného subjektu nezaznamenali, pouze jsme měli podobnou nabídku na naše výrobky. Chtěli po nás, abychom vyvinuli produkt speciálně pro zahraniční firmu, a to se dvakrát i podařilo. Jednalo se o spolupráci se Siemensem, pro nějž jsme vytvořili komunikační převodníky k jejich regulátorům, a ty se pro některé specifické situace stále používají.

Jak moc náročné je pro českou firmu prosadit se mezi silnými nadnárodními koncerny, jejichž pobočky mají na tuzemském trhu marketingovou a vývojovou podporu svých vlastníků?

Myslím si, že to není příliš náročné, pokud se najdou ty správné díry na trhu. Jde o to vyhovět specifickým požadavkům českého trhu. Spadá pod to úprava výrobků, dobrá technická podpora nebo speciální řešení pro nestandardní situace.

Bývá těžké přesvědčit zákazníka, že mu česká firma může poskytnout srovnatelné produkty a servis jako pobočka nadnárodního koncernu?

Někdy to těžké je, jedná se zvláště o kvalitu produktů, kterým se občas plně nedůvěřuje. Proto jsme zavedli systém ISO, abychom zvedli image firmy. Nebyl to však žádný výrazný zásah do fungování firmy, až jsme z toho byli sami překvapeni. Ke zvýšení důvěry našich zákazníků slouží i systém půjčování zboží nebo dobré reference, přece jen jsme na trhu od roku 1990.

V jaké oblasti se cítíte být produktově nejsilnější?

Zabýváme se datovými komunikacemi a měřením. Jsme schopni i v dnešní technicky složité době, kdy je všechno provázáno se vším, vyřešit problém komplexně. V České republice se příliš nepoužívá pojem systémový integrátor, časopis Control Engineering Česko jej v tuzemsku teprve zavádí. Pokud chci tento termín někomu vysvětlit tady, většinou vůbec neví, o co se jedná. V zahraničí jde však o zcela běžné pojetí. Co se týče přenosu dat, tam s potěšením zjišťujeme, že stále větší důležitosti nabývá síť Ethernet, a proto se ji také snažíme u našich zákazníků propagovat. U některých techniků sledujeme určité obranné mechanismy proti Ethernetu, protože jej neznají. Přesto jsme příjemně překvapeni, že některá ethernetová čidla se dobře prodávají i přes jejich vyšší cenu. Snažíme se dodávat ucelené portfolio komponentů, které podporují Ethernet. Připomínám, že v nové budově je dnes Ethernet stejnou samozřejmostí jako rozvod elektrické energie nebo vody.

Do jaké procentuální míry se na vašem portfoliu nabízeném zákazníkům podílí vlastní vývoj?

V současné době zastupujeme dvě firmy, čímž se tento poměr narušil, ale po celou dobu tvoří náš vývoj okolo devadesáti procent produkce.

Nevnímáte jako nevýhodu to, že nemůžete zaměstnávat vlastní špičkové vývojáře, jako je tomu u vaší konkurence s nadnárodním zázemím?

Někdy to vidíme jako problém, i když v současné době jen velmi výjimečně. Máme na trhu poměrně dobré jméno a také již pominula doba, kdy zde někdo zřídil velké vývojové centrum a odlákal tak absolventy vysokých škol.

Přinutila vás ekonomická recese přehodnotit vaše priority, pokud se budeme bavit o výrobním portfoliu?

Spíše nás přinutila revidovat plány na investice, které jsme odložili, i když teď se ukazuje, že naše obavy byly možná trochu zbytečné. Spíše jsme se zaměřili na to, jak recese využít a vydělat v době, kdy se něco děje, a ne v časech zcela klidných. Proto jsme od ledna začali vytvářet produkt, který sice nespadá do našeho portfolia, ale využívá náš hardware. Jmenuje se Workmonitor a slouží k měření efektivity výroby. Skládá se z našeho hardwaru a softwaru, kde základ je také z naší produkce.

Jak konkrétně má Workmonitor fungovat?

Jedná se o systém, který jsme mnohokrát dělali v různých podobách na zakázku, naposledy pro velkou zahraniční společnost. Napadlo nás pak přijít s vlastním řešením. Je třeba ho vždy přizpůsobit konkrétnímu zákazníkovi, ale základ máme již před vlastní realizací zakázky. Může sloužit i pro malou dílnu s několika stroji, kdy mistr potřebuje vědět, jestli se mu tam někdo neulívá. Stejně tak lze ale aplikovat Workmonitor ve velké společnosti se stovkami strojů, což je příklad poslední dodávky. V podstatě se jedná o to, že se měří vytíženost jednotlivých funkcí, tedy jak dlouho bylo zařízení zapnuto a kolik výrobních cyklů vykonalo.

Současná doba přeje systémům pro úspory energií. Jaké zastoupení mají ve vašem výrobním programu?

Připravujeme základní aplikaci podobnou Workmonitoru, ale pro měření energií. Spolupracujeme s firmou Vekotrade, která se zabývá měřenímspotřeby energií v památkových objektech. V depozitářích či archivech se musí udržovat konstantní teplota, což je energeticky velmi náročné, a samozřejmě si není třeba dělat iluze o tom, že by například hrad byl tepelně izolovaný. Také děláme teploměry, které často slouží jako součást systému pro úspory tepelné energie.

Do jaké míry se ekonomická recese, podle vašeho názoru, týká českého trhu průmyslové automatizace?

My teď ve firmě cítíme zvýšený zájem o některá řešení, která jsou levnější, než je tomu u velkých firem, a také se přesouvá zájem směrem k inteligentním systémům. Recesi zatím na objemu objednávek nepociťujeme a doufám, že se to ani nestane.

Předpokládáte do budoucna mezinárodní expanzi vaší firmy?

 Určitě ano, proto také vylepšujeme webové prezentace, které jsou určeny pro export, a máme i speciální řadu exportních výrobků. K těmto produktům je v cílových zemích zajištěna i technická podpora. Ovšem pokud někde nejsme schopni zajistit adekvátní technickou podporu, tak tam raději produkt nedodáme.

Když jsme si minule povídali, zmínil jste poměrně vysokou úspěšnost na trhu v Austrálii. Čím si vysvětlujete zájem o vaše výrobky v tak vzdálené zemi?

Je to především v osobě tamního distributora, který k celé věci přistoupil velmi aktivně. Produkty si vypůjčil, vyzkoušel a udělal si k tomu vlastní prezentace. Snažíme se naše dealery maximálně podporovat a nijak neomezovat.

Chtěl bych se zeptat i na vaše podnikatelské začátky. Když jste v roce 1990 firmu zakládal, proč jste se rozhodl vyrábět produkty pro průmyslovou automatizaci?

Profesně jsem byl spjat s výzkumným ústavem matematických strojů, a protože tam byly nedobré finanční podmínky, vrhl jsem se na to samostatně. Například spotřební elektroniku nelze dělat v malém množství, tento trh je zcela jiný, ale v oblasti průmyslové automatizace to možné je.

Vy jste začínal přibližně půl roku po změně režimu…

…podařilo se mi dokonce najít povolení tehdejšího národního výboru z 2. května 1990 a stvrzenku na poplatek 150 korun.

Bylo těžší, nebo naopak lehčí začínat v roce 1990? Mohl byste to srovnat s dnešní dobou? Konkurence asi byla velmi malá.

V něčem to bylo lehčí, v něčem naopak těžší. Těžší v tom, že byly velmi špatné služby, a nechat si udělat například desku plošných spojů bylo velmi náročné. Lehčí to bylo v tom, že nikdo nedbal na žádné normy, nikdo ani nevěděl, jak se to dělá, nebylo třeba žádných složitých povolení.

I konkurence byla asi mizivá…

 To ano. K tomu bych řekl ještě jednu pikantnost. V té době úředníci ani nevěděli, jestli je to živnost volná, nebo vázaná. Na národním výboru byla slečna mladší než já a ta mi řekla: „A vy tomu rozumíte?“ Já jsem jí tehdy odpověděl, že ano, a ona na to: „Tak já vám to vystavím.“ I v takové atmosféře začínali tehdejší podnikatelé.

Vnímáte vy osobně posun v myšlení představitelů českých firem, co se týče nákupů systémů pro zvýšení automatizace výroby?

 Určitě ano. Zvláště v této době se každý zajímá o skutečnost, jak by výrobu zefektivnil; automatizační systémy také nedělají tolik chyb jako lidé. Objednávek je opravdu dost, ačkoliv jsem se v souvislosti s krizí obával, že někteří dají přednost lidské síle místo automatu. Zatím jsem se ale s takovým myšlením nesetkal.

Může ekonomická recese napomoci vyššímu využití automatizace v průmyslu, kdy se firmy budou snažit ušetřit náklady?

To je těžká otázka, u těch chytrých asi ano a ti teď investují. Je to levnější než dříve a ekonomická recese jednou skončí. Ono se to hezky říká, protože je třeba mít z čeho investovat, ale asi je rozumné využít nynějšího poklesu zakázek k různým přestavbám apod. V krizi vyhrávají ti, kteří inovují.

Jak uvádíte na vašich internetových stránkách, firma má roční obrat 1 milion eur a 22 zaměstnanců. Máte představu, jak se tato čísla změní například za 10 až 20 let?

Tak to nevím, ale každým rokem to roste a doufám, že tomu tak bude i v budoucnu. Nyní například rozšiřujeme prostory, kde zaměstnáme další programátory. Automatizace se neustále rozvíjí a technologie se mění. Proto je práce v oboru průmyslové elektroniky zajímavá, je to dobrodružství i výzva.

Autor: Petr Pohorský


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Trendy v robotizaci 2020
2020-01-28 - 2020-01-30
Místo: Best Western Premier / Avanti, Brno
DIAGO 2020
2020-01-28 - 2020-01-29
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Trendy automobilové logistiky 2020
2020-02-20 - 2020-02-20
Místo: Parkhotel Plzeň
Úspory v průmyslu
2020-03-03 - 2020-03-03
Místo: Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI