Print

Už žádné neplánované prostoje

-- 20.09.17

Pro ty, kteří chtějí implementovat inteligentní výrobní řešení do starších provozů (brownfields), nyní B&R nabízí Orange Box. Řešení pro získávání a analýzu dat lze snadno implementovat nastavením potřebných konfiguračních parametrů, aniž byste museli modifikovat existující hardware nebo software, a bez ohledu na to, kdo dodal stávající řídicí systém. Požádali jsme o rozhovor Ralfa Hagena, E&A engineering manažera společnosti Nestlé Německo, a Thomase Rienessla, vedoucího oddělení rozvoje obchodu pro jednotlivá odvětví průmyslu společnosti B&R, abychom zjistili více o tom, jak Orange Box mění staré provozovny brownfields na inteligentní továrny. 

Co vlastně dělá továrnu inteligentní továrnou?

Ralf Hagen (Nestlé): V inteligentní továrně musejí komponenty komunikovat. A měly by komunikovat mnohem lépe, než na co jsme v současné době zvyklí. Pro každou zákaznickou objednávku, jež může být automaticky spuštěna, by měl být nastaven nepřerušený logický řetězec, který se sám dokončí. Stroj by měl vědět, kdy potřebuje zrychlit nebo zpomalit, tedy kdy by měl požadovat další materiály nebo je odmítnout. V současné době tato rozhodnutí stále vyžadují zkušenosti lidských operátorů, ale v budoucnu by je měly stroje dokázat zvládnout autonomně. 

A co dělá továrnu inteligentní z hlediska automatizace?

Thomas Rienessl (B&R): Jednou z charakteristik inteligentní továrny je určitě efektivní využívání zdrojů, a to se sníženou spotřebou a následným snížením provozních nákladů. Prakticky všechna moderní zařízení jsou automatizována inteligentními součástkami, které produkují obrovské množství dat. Výrobci proto hledají způsoby, jak tyto údaje využít, aby byli konkurenceschopnější. To může například znamenat, že výrobní procesy budou agilnější a budou reagovat na zvýšení dostupnosti tím, že zabrání neplánovaným prostojům. 

Jsou již všechna zařízení Nestlé „inteligentní“?

RH: Ne. Je to z velké části kvůli velikosti naší společnosti. Menší továrny mají menší vliv, pokud jde o inovace, pronikání na trh a investice. Naše továrny se značně liší podle oboru a velikosti, takže možností je mnoho. 

Stanovila společnost Nestlé konkrétní cíle pro výrobu?

RH: Pokud jde o klíčové ukazatele výkonnosti, pak ano. Nejjednodušší definice je z hlediska celkové účinnosti zařízení nebo celkové efektivnosti zařízení. Stanovili jsme cíle celkové efektivnosti zařízení a termíny pro jejich dosažení. 

Takže to je jedna z hlavních výzev, ale jsem přesvědčen, že existují i další.

RH: Pokud máte například problémy s neplánovanými prostoji, máte také tendenci mít problémy s bezpečností operátora. Čím častěji musí zasahovat, tím větší je riziko úrazu. Dalším klíčovým aspektem je energetická účinnost. Když se linka často rozjíždí a zastavuje, zvyšuje se spotřeba energie. Zároveň trpí kvalita výrobků v důsledku odpadu, který vzniká při spouštění nebo vypínání stroje. 

Bezpečnost, energie, kvalita výrobků… to jsou hlavní oblasti, kde hledá Nestlé zlepšení?

RH: Ano, to jsou oblasti, které lze nejjednodušším způsobem kvantifikovat globálně. 

Slyší B&R stejné požadavky i od dalších zákazníků?

TR: Ano, ale paleta je velmi pestrá. Požadavky zákazníků jsou silně závislé na odvětví – ať už je to diskrétní, nebo dávková výroba – nebo na tom, jaká je úroveň automatizace. Úkolem je vždy zjistit, jak zlepšit výrobu s prostředky a vybavením, které skutečně máte. Teoreticky věci jako referenční model RAMI vždy předpokládají, že k nejnovější technologii je neomezený přístup. V praxi je však mnohem více starších provozů (brownfields) než nových továren (greenfields). Skutečnou výzvou, pokud jde o produktivitu, je proto získat více z aktiv, která již existují. 

Jak získala společnost Nestlé řešení od B&R?

RH: Mluvili jsme s mnoha potenciálními dodavateli, ale společnost B&R byla jediná, která nabídla kompletní balík. Hledali jsme někoho, kdo nám poskytne fungující modulární řešení, které můžete nainstalovat, používat a aktualizovat stisknutím tlačítka jako aplikace pro smartphony. 

Můžete nám říct více o řešení, které jste vyvinuli s B&R?

RH: Vytvořili jsme řešení, jež se modulárně a organicky vyvíjí – a to je skutečně umění. Koneckonců žijeme ve světě neustálých změn. Pokud instalujete systém a řeknete si „Tak, a je to!“, dojde k potížím, jakmile potřebujete systém rozšířit nebo přizpůsobit novým požadavkům. Toto dokáže zatím pouze systém od B&R. 

Takže Orange Box je řešení vyvinuté konkrétně pro společnost Nestlé?

TR: Orange Box je velmi univerzální a otevřené řešení pro shromažďování, standardizaci a vyhodnocování dat v reálném čase. Pokud se požadavky změní, Orange Box se jednoduše změní a vyvine také. V podstatě se jedná o kombinaci mapp Technology a Scalability+. Orange Box umožňuje provozovatelům strojů sledovat příslušné parametry na místě a v případě potřeby okamžitě zasahovat. Když mluvíme o vysoké dostupnosti výrobních zařízení, je důležité, aby byly jakékoli odchylky odhaleny brzy a správná nápravná opatření provedena okamžitě. To je přesně to, co vám Orange Box umožňuje, což je důvod, proč byl tak dobře přijat. 

Jaké typy aplikací jsou vhodné pro Orange Box?

TR: Orange Box lze použít v jakémkoli odvětví průmyslu, ale je zvláště vhodný pro továrny, kde se na výrobním procesu podílí velké množství strojů. V podstatě se hodí pro dva typy zákazníků: pro velké průmyslové výrobní podniky a pro výrobce strojů. 

Jakou jste získal zkušenost s Orange Boxem v závodě Nestlé v Osthofenu?

RH: Instalace a konfigurace prototypu se ukázala být ještě rychlejší a jednodušší, než jsme očekávali. Nyní pracujeme na zlepšování výsledků analýzy a způsobu, jakým jsou tyto výsledky zobrazovány pro každodenní použití. 

Jaké jsou vaše budoucí plány s Orange Boxem?

RH: Co chceme mít, je inteligentní analýza, která identifikuje základní příčiny problémů ještě před tím, než nastanou. V příštích čtyřech letech se chceme dostat do stavu, kdy stroje samy předem varují před výpadkem, než abychom museli problémy řešit až následně, jak to děláme teď. Nakonec by neměly existovat žádné neplánované prostoje a Orange Box nám tak pomůže zvýšit dostupnost i výkony výrobních zařízení. 

Velice vám děkujeme za váš čas.

Ralf Hagen, engineering manažer E&A/MES, Nestlé

„Instalace a konfigurace prototypu v závodě Nestlé v Osthofenu se ukázala být ještě rychlejší a snadnější, než jsme očekávali.“

Thomas Rienessl, vedoucí oddělení rozvoje obchodu pro jednotlivá odvětví průmyslu, B&R

„Orange Box je velmi univerzální a otevřené řešení pro shromažďování, standardizaci a vyhodnocování dat v reálném čase. Pokud se požadavky změní, Orange Box se jednoduše vyvine také. Orange Box umožňuje provozovatelům strojů sledovat příslušné parametry na místě a v případě potřeby okamžitě zasahovat.“


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

MSV Nitra 2019
2019-05-21 - 2019-05-24
Místo: Agrokomplex Nitra
Moderní technologie v energetice
2019-05-28 - 2019-05-28
Místo: Hotel Avanti, Brno
Fórum kvality
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Holiday Inn, Žilina
Národné fórum údržby 2019
2019-05-28 - 2019-05-29
Místo: Hotel PATRIA, Vysoké Tatry
I servis může být SMART
2019-06-04 - 2019-06-05
Místo: ABB s.r.o., Ostrava-Hrabová

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI