Print

Usnadnění automatické kontroly

-- 06.09.10

Dodavatel automobilových dílů implementoval velmi levný inspekční systém s využitím pouze jedné kamery k provádění tří funkcí.


V době, kdy jsou produktové marže velmi nízké, má výše nákladů kritický význam při každém kroku výrobního procesu, ale důsledky zaslání vadného dílu zákazníkovi mohou být vážnější. V automobilovém průmyslu někteří výrobci původních dílů (OEM – Original Equipment Manufacturer) požadují, aby dodavatel, který zašle jediný vadný díl, najal inspektory třetí strany a po stanovenou dobu třídil všechny vyráběné díly. Pro zamezení těchto nákladů ničících zisk jeden z dodavatelů automobilových dílů nainstaloval řešení automatické inspekce pomocí počítačového vidění. Tento dodavatel dokázal implementovat velmi levný systém kontroly ventilů teplotního řízení pomocí jediného systému počítačového vidění Cognex In-Sight Micro 1100 provádějícího tři kontroly:


• použití správného mosazného jádra,

• umístění správné pružiny a

• instalace podložky a zarážky.

Před zavedením automatického řešení kontroloval operátor montážní sestavu před operací lisování, výskyt nesprávných montáží byl poměrně častý.

Klíčový význam má jednodušší programování


Dodavatel se obrátil na Kerryho Whitta, oblastního manažera společnosti Kirby Risk, distributora produktů počítačového vidění ve státě Indiana. Whitt říká, že dříve by to nebylo možné. „Náklady na pořízení technického a programového vybavení pro systém počítačového vidění by se vyšplhaly do desítek tisíc dolarů,“ doplňuje. Nová generace systému počítačového vidění má programování zjednodušené do té míry, že je nyní mohou provádět technici, kteří znají inspekční aplikaci, ale nemusejí rozumět počítačovému vidění. V tomto konkrétním případě kamera kontrolovala díl třikrát. „Zvolil jsem systém počítačového vidění Cognex Micro 1100, protože je malý a levný, a přesto poskytuje přístup k široké paletě nástrojů počítačového vidění,“ říká Whitt. Například nástroj PatMax pro porovnávání výrobků se vzorem usnadňuje rozlišování jednoho druhu dílu od druhého.“



Systém počítačového vidění sleduje montážní kroky s operátorem


Nejprve vložte mosazné jádro do přípravku a stiskněte tlačítko připojení k PLC ukazující, že je díl připraven k inspekci. Systém počítačového vidění pořizuje snímek a vyhodnocovací nástroj Cognex vykoná odpovídající algoritmus pro montážní krok. Nástroj PatMax se naprogramuje pořízením snímku zahrnujícím jádro a naučí se pracovat s oblastí zájmu. Systém pak rozpozná jádro, i když je v jiné pozici, pokud je uvnitř prohledávané oblasti. Systém počítačového vidění zasílá PLC signál shoda/chyba. Červené a zelené kontrolky na stanici indikují úspěšnou či neúspěšnou inspekci. Druhým krokem je instalace pružiny a opětovné stisknutí tlačítka.

Systém pořídí druhý snímek pro kontrolu správné pružiny. I když pružiny na první pohled vypadají velmi podobně, algoritmus snadno zjistí rozdíly mezi nimi.Prohledávaná oblast umožňuje rotaci pružiny bez způsobení falešného zamítnutí. Systém počítačového vidění na základě výsledku inspekce opět aktivuje výstup typu shoda/chyba pomocí červené nebo zelené kontrolky. Třetím krokem je vložení kruhové zarážky a spuštění lisu pro zatlačení kruhové zarážky do sestavy. Systém počítačového vidění pořídí třetí snímek, který použije pro lokalizaci horní části dílu (část úplně vpravo na obrázku 5).

Poté série čtyř nástrojů pro měření vzdáleností mezi přímkami změří průměr sestavy v průřezech, jejichž umístění jsou vztažena k vršku sestavy. Algoritmy zkontrolují přítomnost pružiny, podložky a zarážky. Čtvrtý nástroj na měření vzdálenosti ověří přítomnost druhé zarážky. Aby díl prošel kontrolou úspěšně, musí být přítomny pružina, podložka a zarážka. Zarážka zde musí být jen jedna. Správnou sestavu indikuje zelená kontrolka.

Snadná kontrola kvality, nízké náklady


Veškeré technické vybavení tvoří systém počítačového vidění a zadního osvětlení. Programování trvalo čtyři hodiny a provedl je pracovník obeznámený s aplikací a rozhraním Easybuilder. Pracovníci závodu dodavatele budou v případě změny dílu schopni snadno modifikovat program nebo přidávat nové programy pro kontrolu jiných dílů bez vynakládání dalších prostředků na konzultace. Tato aplikace je příkladem toho, jak levný a snadno programovatelný systém počítačového vidění pomáhá výrobcům zajistit kvalitu za nízkých nákladů.


Informace poskytla společnost Cognex. www.cognex.com/patmax

 

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery




Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI