Print

Upgrade hardwaru a softwaru

-- 13.05.19

Otevřený a interoperabilní přístup umožňuje firmám získat nejlepší hardwarové a softwarové upgrady ve své třídě. Podívejte se na 10 důvodů pro upgrade prvků řízení procesů. 

Distribuované řídicí systémy (DCS), software systémů SCADA a prvky řízení procesů jsou životně důležitými systémy ve výrobě. Udržovat tyto systémy aktuální je velmi důležité. Zde nabízíme deset důvodů, proč je třeba tyto systémy aktualizovat:

1. Zastaralost operačního systému (OS)

2. Ostrůvky informací (nezávislé systémy)

3. Decentralizovaná údržba

4. Roční náklady na údržbu softwaru

5. Nové požadavky, které systém nedokáže zvládnout

6. Odkázanost na konkrétní OS, hardware nebo verzi softwaru

7. Otázky zabezpečení

8. Potřeba otevřeného standardu namísto proprietárního systému

9. Integrace systému třetí strany

10. Potřeba otevřené, interoperabilní a zabezpečené základny 

Mnoho organizací musí řešit problém stárnoucí infrastruktury a starého softwaru. Se zavedením průmyslového internetu věcí (IIoT) a zvýšenou poptávkou obchodní části firmy po datech dochází ke kolizím světa provozních technologií (OT) a informačních technologií (IT). Aktualizace, které mohou zahrnovat novější verzi stejné softwarové platformy nebo upgrade na novou softwarovou platformu, jsou důležitější než kdy jindy.

Při identifikaci potenciálních aktualizací je třeba mít na paměti tři hlavní kategorie: náklady, zabezpečení a nové technologie. 

Důvody pro průběžné aktualizace

Jedním z největších impulzů k aktualizacím je zastarávání operačního systému. Určité softwarové balíky pro průmysl vyžadují konkrétní verze systému Microsoft Windows nebo konkrétní hardware a bez aktualizace nebudou fungovat na novějších verzích. IT oddělení jsou nucena provádět tyto aktualizace z důvodu zabezpečení a údržby. Systémy již nelze udržovat izolované. Rozhodnutí neaktualizovat s sebou přináší značné riziko.

Provozní tým proto při aktualizaci nemá příliš na výběr. Musí se rozhodnout (podle nákladů, údržby a technologií), zda zůstane u stejného dodavatele softwaru nebo přejde k novému. Vysoké roční náklady na údržbu a podporu softwaru jsou dalším hnacím motorem k upgradu. Organizace obvykle přecházejí na nové softwarové platformy s nižšími náklady. Mnoho softwarových platforem neposkytuje ochranu při upgradu na novější verze nebo upgrady na novější verze nejsou kompatibilní. Je důležité instalovat softwarové balíky, které mají zpětnou kompatibilitu, nebo balíky, jež během upgradu poskytují přímočarou cestu k nejnovější verzi.

Je důležité, aby veškerá komunikace v průmyslové síti byla šifrovaná podle aktuálních standardů. Na softwaru by měl být proveden penetrační test, aby bylo možné identifikovat případné chyby zabezpečení, jako jsou například absence šifrování, útoky typu „prostředník“ („man-in-the-middle“), krádež relace („session hijacking“) a další. 

Příklon k otevřeným standardům

Největšími hnacími silami aktualizací jsou někdy nové požadavky, změny architektury, integrace řešení třetích stran a přechod na otevřené standardy. Zákazníci nechtějí proprietární/uzavřené systémy, které je obtížné upgradovat nebo nahrazovat. Přechod k otevřeným standardům ale umožňuje používat software a hardware od nejlepších dodavatelů ve své třídě.

Použití otevřených standardů, jako jsou OPC UA, MQTT, SQL, HTTP/HTTPS a REST/SOAP, umožňuje interoperabilní systémy typu plug-and-play. Jedná se o standardy, kterým OT a IT rozumí. Oddělení OT a IT by měla vzájemně spíše spolupracovat než fungovat samostatně. Upgrady těchto systémů může umožnit sdílení dat v rámci celého podniku. Upgrady mohou být zpočátku nákladné, ale poskytují vynikající dlouhodobou návratnost investice (ROI).

Nejdůležitějším hlediskem je pochopit, jak bude systém fungovat sám o sobě a jak zapadne do fungování podniku. Otevřené, interoperabilní a zabezpečené platformy poskytují firmám flexibilitu a jsou snadněji udržovatelné. Je mnohem snazší upgradovat nebo vyměňovat jednotlivé součásti než celou infrastrukturu.

Průmysl se mění a vyžaduje otevřené, interoperabilní a zabezpečené systémy. Dobrou zprávou je, že moderní softwarové a hardwarové společnosti se vyvíjejí a tyto standardy začleňují. Společnosti upgradující své systémy by měly najít software a hardware, který splňuje jejich požadavky. 

Travis Cox je zástupce ředitele pro prodej technických řešení společnosti Inductive Automation. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální transformace - příběh firem
2020-03-12 - 2020-03-12
Místo: Malý svět techniky, U6, Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno
Amper 2020
2020-03-17 - 2020-03-20
Místo: Výstaviště Brno
Údržba a diagnostika 4.0
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Brno
Energie pro budoucnost XXVII
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Výstaviště Brno, sál P3

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI