Print

UniOP eTOP500 – nová rodina OP firmy EXOR International

-- 14.03.14

Řada UniOP eTOP500 je nová, zásadně zlepšená řada operátorských panelů, s kterými má EXOR bohaté zkušenosti již od roku 1990 a které byly nasazeny ve více než 750 000 aplikací po celém světě. Vylepšení se týká funkcionality, výkonu, ergonomie i ceny. Všechny modely lze použít i na výšku (portrétní mód) a vyrábí se ve třech barvách. K tvorbě projektů, vizualizaci a řízení je použit software balík JMobile. Je to komplexní HMI software, sestávající z vývojového prostředí, HMI runtime a z dalších na platformě nezávislých softwarových komponent, přizpůsobených pro automatizaci průmyslu, budov, lodí aj.

Umožňuje přístup na všechny HMI ve vaší síti, např. jednoduchým zadáním URL do adresní lišty prohlížeče (stejně jako při běžném „brouzdání“).

Panely řady eTOP500 jsou modulární a je možno je používat různými způsoby a jejich kombinacemi:
• operátorský panel s až 4 externími PLC;
• kompaktní samostatné PLC s vizualizací a lokálními I/O (volitelné I/O moduly s licencí CODESYS V2);
• PLC s vizualizací a distribuovanými i lokálními I/O (zabudované či volitelné moduly pro průmyslové sítě s licencí CODESYS V2, případně i I/O moduly).

HW řady eTOP500

Vrcholem této řady jsou tři podtypy eTOP500G, které mají oproti níže uvedeným parametrům navíc odolnou skleněnou PCT dotykovou obrazovku, rozšířený  rozsah pracovních teplot -20 °C až +60 °C, krytí IP69K a certifikace ATEX Zone 2/22, II 3G a II 3D (výbušné prostředí, plyn i prach). Důkazem kvality je používání ve velmi tvrdých podmínkách, např. texaskou těžařskou firmou AXON, britskou Scattergood and Johnson Ltd. pro odmrazovací vozidla na letištích na skotské vrchovině (eTOP507G + PLCM05-CDS, spolu s S7 1200) nebo firmou NaviOP pro vodní taxíky v Benátkách. Ve všech případech je samozřejmě vyžadováno přehledné zpracování dat v centrále a snadná rozšiřitelnost systému.

Další parametry HW (platné i pro základní řadu)

Dvě zabudovaná 10/100 Mbit Ethernet rozhraní s integrovaným switchem, 1 až 2 rozšiřovací sloty pro volitelné moduly (spolu s moduly až čtyři rozšiřovací sloty), procesor ARM Cortex A8, 600 MHz a 1 GHz. Odporové dotykové obrazovky TFT (eTOP 500G mají skleněné PCT), regulace LED podsvícení až k 0 %, 64k barev, 4,3–15", 480 x 272 až 1024 x 768 pixelů. 128 MB Flash, 256 MB DDR, hodiny reálného času (RTC), sériový port RS232/422/485 (pro PLC), 2x USB (eTOP504 1x), slot na SD karty (eTOP504 ne). Napájení 10–30 V. Krytí IP66 (eTOP500G mají IP69K), kryty vyrobené tlakovým litím (die-cast). Komunikace s různými průmyslovými sítěmi (viz obrázek), certifikace CE, DNV, cULus Class I, Div.2 (eTOP500G navíc ATEX) a řada dalších vlastností.

Záruka na eTOP500 je 5 let, na eTOP500G 1 rok.

http://www.controlengcesko.com/fileadmin/grafika/Bar%C4%8Da/Casopis_brezen_2014/exif_obrazek.JPG

I/O a řízení s eTOP500, JMobile a CODESYS V2

Kromě JMobile runtime, umožňujícího vzdálenou vizualizaci a řízení s externími PLC, je v eTOP500 i CoDeSys® runtime, umožňující používání virtuálního PLC na HMI UniOP (norma IEC 61131-3). Pro používání CoDeSys® je zapotřebí některý z volitelných modulů PLIO nebo PLCM s aktivovanou licencí CODESYS V2. K vytvoření a přenosu PLC aplikací je navíc třeba programovací SW CODESYS V2.

Volitelné moduly se dělí do dvou základních typů. Oba se mohou používat ve verzi bez/s CoDeSys® a lze je zasunout na zadní stranu panelu či modulu řady eTOP500.
PLIO (integrované I/O / PLC moduly)

Pro menší zařízení lze využít cenově výhodnou alternativu s volitelnými I/O moduly PLIO03 nebo PLIO06. Ty umožní rozšíření o digitální i analogové programovatelné I/O (s optickou izolací), PT100 či reléový výstup. Aktivací licence CODESYS V2 získáte kompaktní samostatné (standalone) PLC.

PLCM (integrované komunikační / PLC moduly)

Volitelné moduly umožní připojení k řadě jiných zařízení pomocí sítí jako Profibus® DP, CANopen®, KNX/EIB, S7 MPI®, Ethernet/IP a dalších s RS232/485. Aktivací licence CODESYS V2 získáte PLC s distribuovanými I/O (a při současném použití I/O modulů též s lokálními I/O). Jsou k dispozici verze s rozšiřujícími sloty či bez nich.

Architektura

Flexibilní, modulární a škálovatelná architektura klient server, na jednom serveru může být připojeno více klientů. Software je nezávislý na OS či platformě (Win7, WinXP, WinCE, Linux, Android, iOS, Symbian apod.; PC, embedded systémy, mobily, tablety, vč. iPhone, iPad aj.).

Otevřené vývojové prostředí používá webové technologie (XML, SVG, ActiveX, W3C Internet Standard) a standardní internetové protokoly (např. port 80 pro HTTP, 21 pro FTP), proto není třeba měnit nastavení firewallu vaší sítě.

Komunikace

Přes 170 různých průmyslových protokolů (sítě i jednoduché sériové), např. KNX, S7 MPI, Profibus® DP, Modbus, CANopen® atd., lze současně používat více protokolů najednou. Přímá komunikace s řídicími prvky pomocí integrovaných driverů. Centrální databáze pro akvizici dat, rozdílení získaných dat různým klientům pomocí webových technologií. Plynulý tok dat od úrovně technologie přes systémovou až k manažerské. Vzdálená vizualizace a řízení

Plnohodnotný vzdálený přístup programy pracujícími na bázi webových technologií. Různé možnosti: SW komponenta JM4Web spolu s běžnými internetovými prohlížeči, či Win Client, VNC Client či ActiveX pro IE.

Tvorba projektu s Jmobile Studio

Tvorba projektu je jednoduchá a intuitivní. Z menu si zvolíte vhodné přístroje a konfiguraci (panel, PLC aj.). Nadefinujete nebo importujete odpovídající tagy (databázi proměnných) pro PLC. Umístíte objekty (Widgets) z galerie pomocí Drag&Drop na příslušné stránky projektu. K dispozici jsou Widgets mnoha kategorií, od jednoduchých přepínačů a indikátorů přes různé typy analogových i digitálních ukazatelů, motory, nádrže až po křivky trendů. Samozřejmě si můžete vytvořit i vlastní. Widgets je možno navíc propojovat do vzájemně souvisejících objektů. Lze tak jednoduše vytvořit věrnou grafickou interpretaci řízené technologie, což usnadní její sledování a ovládání. Všechny objekty lze i dodatečně libovolně posouvat, otáčet či jinak upravovat. Nakonec propojíte s těmito objekty odpovídající tagy. Pro jednoduché ovládání existuje mnoho předdefinovaných makropříkazů, takže např. příkaz na změnu stránky „naprogramujete“ několika kliknutími. Jednoduché je i provádění předdefinovaných či vlastních funkcí v JavaScriptu. Můžete tak dotvořit aplikaci přesně dle konkrétních potřeb. Makropříkazy i funkce JavaScript mohou být spouštěny např. alarmy, událostmi, časovým plánovačem atd. Integrovaná offline simulace umožní kontrolu projektu ještě před jeho nahráním do panelu.

Práce s projektem a daty

Šablony stránek, znázornění projektu hierarchicky uspořádaným stromem. Import a přepočítávání až 4 000 tagů (databáze tagů). Správa receptur, časový spínač, plánovač, alarmy, události, hlášení, křivky trendů (v reálném čase i historické, včetně vzdálených HMI). Inkrementální download projektu (pouze změny) urychluje práci při vývoji projektů. Přímo na PC či na připojeném serveru můžete ukládat velké objemy dat.

Práce s grafikou

Efektivní grafické rozhraní pro zobrazení informací (numerické, text, sloupcové grafy, analogové a jiné měřiče). Rozsáhlé objektové a grafické knihovny (Widgets), seznamy objektů, interaktivní ukazatele, animace, dynamické objekty. SVG (vektorová grafika) umožňuje přímé řízení všech vlastností objektů (velikost, barva, umístění, průhlednost aj.). Při vizualizaci umožňuje zoomovat bez ztráty kvality (i na mobilních zařízeních).

Další vlastnosti

Hlášení alarmů, událostí apod. e-mailem či SMS. Integrovaný Web Browser, Webserver, FTP Server, SSL kódování, XML konfigurace, skriptovací jazyk a logika, RSS. Začlenění IP kamer, video (streaming). Tisk na USB tiskárnu. Správa uživatelských skupin se vzdáleným přístupem (hesla aj.). Jednoduchá tvorba vícejazyčných projektů pro všechny běžné jazyky s běhovým přepínáním (včetně např. ruštiny, arabštiny či čínštiny; Unicode, TrueType Fonts), funkce Import a Export. Můžete mít více projektů v jednom panelu a mnoho jiných možností a vlastností.

Miloslav Kouba
EXIF, spol. s r.o.
info@exif.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI