Print

Ukázka řešení: sběrnice CAN v lékařských aplikacích

-- 14.03.18

Rozhraní IXXAT PC/CAN umožňují snadné propojení lékařských zařízení od různých výrobců se společnou řídicí jednotkou. Použití standardizovaného systému sběrnice, jako je CANopen, šetří náklady na vývoj, umožňuje univerzální škálovatelné použití komponent a navíc značně snižuje počet kabelů.

K zamyšlení

Připojení lékařských zařízení od různých výrobců ke společné řídicí jednotce.

Používání sběrnic CAN a CANopen v lékařských technologiích započalo již před mnoha lety. V roce 1992 vyvinula společnost Philips Medical Systems softwarový protokol pro použití ve svých vyšetřovacích stolech a rentgenových systémech. Tato první iniciativa sloužila jako základ pro tzv. protokol CAL, který se vyvinul do dnešního protokolu CANopen. Protokol CANopen je dnes dobře zavedeným a zabezpečeným komunikačním standardem, který se používá v mnoha lékařských zařízeních.

Výchozí situace

Moderní lékařská zařízení sestávají z mnoha vzájemně propojených modulů. Díky použití standardizovaného sběrnicového systému, myšleno CANopen, lze nezávisle vyvíjet a modulárně propojovat jednotlivé komponenty systému, jako jsou generátory rentgenového záření, vyšetřovací stoly nebo injektory. Tím se šetří náklady na vývoj a je umožněno univerzální škálovatelné použití komponent v široké paletě systémů, přičemž se navíc značně snižuje počet kabelů.

Rozhodující výhodou komunikačního protokolu CANopen je dostupnost profilů pro velký počet lékařských zařízení. Díky tomu lze snadno zajistit interoperabilitu komponent od různých výrobců. Technologie CAN a CANopen již navíc byla schválena organizacemi TÜV Deutschland a FDA v USA pro použití v lékařských systémech.

Řešení

Aby mohl počítač řídit lékařské úkony, musí být schopen komunikovat s používanými moduly po sběrnici CAN/CANopen. Rozhraní PC/CAN od společnosti HMS splňují požadavky na elektrické přístroje dle normy IEC60601-1 a umožňují připojení aplikací na bázi PC k sítím na bázi sběrnice CAN. HMS rovněž nabízí několik sad ovladačů pro Windows pro použití se sběrnicí CANopen. Například při použití karet IXXAT CAN s rozhraním IXXAT CANopen Manager API je možné lékařské přístroje ovládat pomocí PC. Lze také importovat lékařská data pro jejich další vyhodnocení.

Rozhraní IXXAT CANopen Manager API rovněž podporuje aplikační profil CiA 425 umožňující snadnou a automatizovanou integraci komponent do kompletních systémů.

Aplikační profil CiA 425 umožňuje jednoduché připojení injektorů kontrastní látky k řídicím počítačům systémů CT (počítačové tomografie). Řídicí počítač s rozhraním IXXAT CANopen Manager API detekuje připojená zařízení a jejich umístění v síti a může automaticky konfigurovat a ovládat celý systém. V tomto kontextu je zvláště zajímavé, že k systémům CT jsou často doplňovány komponenty (například injektory) od třetích výrobců, aniž by to jakkoli ovlivnilo spolehlivé fungování celého systému.

Existuje mnoho dalších aplikací. Osvědčenou kvalitu produktů CAN/CANopen společnosti HMS využívají nejrůznější uznávaní dodavatelé lékařských technologií a laboratorní automatizace:

  • Dialyzátory

Čerpadla v dialyzátorech jsou řízena prostřednictvím PC vybavených rozhraními pro sběrnici CAN.

  • Laboratorní automatizace

Vzájemná komunikace mezi dopravníkovými pásy, roboty, centrifugami, pipetovacími systémy apod. je v mnoha případech implementována prostřednictvím sběrnice CAN a CANopen.

  • Mamografie

Rozhraní IXXAT CAN nebo řídicí PC IXXAT se softwarem IXXAT CANopen se využívají také v automatických mamografech.

  • Oční chirurgie

Karty rozhraní a software IXXAT našly své uplatnění ve špičkových laserových a ultrazvukových zařízeních využívaných zejména při operacích šedého zákalu.

  • Automatizovaná chirurgie

K síti jsou připojeny nejen jednotlivé přístroje a komponenty lékařských technologií, ale i celé operační sály, od operačního stolu přes ovládání osvětlení až po robotickou asistenci chirurga; ty všechny se opírají o zkušenosti a kvalitu produktů IXXAT společnosti HMS.

Další informace najdete na stránce www.ixxat.com.

O společnosti HMS Industrial Networks

Společnost HMS Industrial Networks nabízí pod značkou IXXAT komunikační řešení pro stroje, bezpečnost a automobilový průmysl. To zahrnuje standardizovaný software a hardware i zakázková řešení OEM. Řešení IXXAT se dlouhodobě soustředí na konektivitu se sběrnicí CAN a umožňují komunikaci uvnitř automobilů, lékařských zařízení, průmyslových automatizačních zařízení apod. Značka IXXAT zahrnuje také bezpečnostní řešení pro průmyslovou komunikaci.

Společnost HMS Industrial Networks je předním nezávislým dodavatelem produktů pro průmyslovou komunikaci a připojování automatizačních zařízení a systémů.

Společnost HMS uvádí na trh produkty pod následujícími značkami:

Anybus® – konektivita do mnoha sítí po sběrnici fieldbus a po síti průmyslového Ethernetu;

IXXAT® – komunikační řešení po sběrnici CAN pro bezpečnostní aplikace a automobilový průmysl;

eWON® – vzdálený přístup a správa průmyslových zařízení.

V České republice produkty Anybus a IXXAT distribuuje společnost FCC průmyslové systémy (www.fccps.cz).

Produkty eWON distribuují společnosti FCC průmyslové systémy a Foxon (www.foxon.cz).

Další informace poskytne Yvan Rudzinski, obchodní ředitel společnosti HMS pro region CEE (yvru@hms.se).


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
HANNOVER MESSE 2019
2019-04-01 - 2019-04-05
Místo: Hannover, Německo
Údržba pro TOP manažery 2019
2019-04-10 - 2019-04-11
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice
Stlačený vzduch
2019-04-16 - 2019-04-16
Místo: Hotel Avanti ****, Brno
Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI