Print

Údržba jako cenný nástroj při hledání úspor? Ano, může být…

-- 18.10.12

Již mnohokrát jsme na stránkách časopisu Řízení a údržba průmyslového podniku opakovali, jak důležitá je osvěta technického vedení firem, co se týče důležitosti správně prováděné údržby. Dalším logickým krokem bylo vyrazit přímo mezi lidi, proto jsme neváhali a přijali nabídku pořadatele Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně přidat svou trochu do mlýna letošního doprovodného programu. A tak se zrodil seminář, který se za hojné účasti uskutečnil dne 13. 9. 2012 na brněnském Výstavišti.

Semináře, který si tedy na MSV odbyl svou premiéru, se zúčastnilo na sto posluchačů, což samo o sobě svědčí o tom, že si technické vedení společností roli údržby začíná naplno uvědomovat. „Ve výrobních společnostech nepatří údržba mezi procesy ‚core businesu‘, přesto se jedná o proces nezbytný a prakticky nenahraditelný,“ uvedl hned na úvod Zdeněk Votava, výkonný ředitel České společnosti pro údržbu (ČSPÚ), která se stala generálním partnerem akce. „Údržba je nedílnou součástí péče o HM, patří mezi podpůrné výrobní procesy, které mohou významně ovlivnit efektivní využívání HM a přispět tím ke zvýšení produktivity výroby a výkonnosti celé organizace,“ zdůraznil Votava.

Za použití oblíbené průpovídky právě prvního řečníka, že „o peníze jde až na posledním místě, ale bráno odzadu“, bylo klíčovým pojítkem všech prezentací slovo „úspora“. Ano, čtete správně, údržba ne vždy musí nutně znamenat pouze omílané bezúčelné plýtvání peněz. Kde všude je možné na ploše průmyslových závodů ušetřit vhodnými opatřeními prováděnými personálem údržby, pojednávala hned druhá přednáška dalšího zástupce ČSPÚ Jana Škarky, který ji zakončil zajímavým poznatkem a radou pro využití i tak negativních činitelů, jako je pokles výroby: „Výhodou manažerů i pracovníků v oblasti údržby nyní je, že se vždy museli vypořádat se všemi mimořádnými událostmi, haváriemi a poruchami tak, aby zajistili požadavky výroby, respektive plánu, a to bez ohledu na čas.

Nyní nastává období, kdy bude času dostatek, a proto je třeba této situace využít k dalšímu vzdělávání v nových oblastech tak, aby po skončení krizového období bylo možno získané zkušenosti a znalosti využít k plnění úkolů údržby.“ Abychom se společně podívali na konkrétní řešení přímo ve společnosti, kde údržba šlape na plné obrátky, vystoupil v programu také Ján Petko, generální manažer útvaru spolehlivosti zařízení společnosti U. S. Steel Košice. Jakými prostředky lze tedy při práci údržby ušetřit? Jednoznačnou odpovědí by zde mohlo být… no přece těmi moderními, které demonstrovali všem přítomným v sále dodavatelé různých řešení.

Ať už šlo o moderní diagnostické přístroje, současné prostředky mazání, komplexní softwarová řešení pro sledování stavu přístrojů a procesů, nová čerpadla či odváděče kondenzátu, slovo úspora mohlo zaznít vždy a s tímto zjištěním mohli všichni odcházet s inspirací pro další (nekončící) práci. Současné světové statistiky údajně vykazují, že nejvyspělejší firmy – zhruba 58 procent – údržbu provádějí na základě prediktivní a proaktivní údržby. Bohužel praxe našich firem je výrazně horší. Některé firmy prediktivní údržbu vůbec neprovádějí a tím jim vznikají vysoké náklady.

Je tedy důležité, aby se tento stav změnil a aby se moderní metody dostávaly do praxe jednotlivých podniků. Kde se tedy nacházejí jednotlivé možnosti úspor? To můžete zjistit nejen v našem časopise, ale například již v listopadu na konferenci Údržba 2012, která bude tentokrát pod taktovkou ČSPÚ, či na některé z dalších akcí našeho vydavatelství. Na paměti pak mějte ještě jednu skutečnost, která zaznívala napříč všemi přednáškami. Možná ne všude v údržbě jsou patrné skutečné úspory, ale i jedna dobře investovaná koruna může ušetřit miliony…

ce

Všechny přednášky tohoto semináře spolu s bohatými doprovodnými podklady partnerů můžete získat na vyžádání na e-mailu redakce@udrzbapodniku.cz.
Za podporu semináře bychom rádi poděkovali organizaci ČSPÚ a společnostem U. S. Steel Košice, CMMS s. r. o., Act-in Machine Services, s. r. o., Klüber Lubrication CZ, s. r. o., B+R automatizace, spol. s r. o., Pantek (CS) s. r. o., KSB-PUMPY+ARMATURY s. r. o. a koncernu SPIRAX SARCO, spol. s. r. o.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

FORMY a PLASTY 2020
2020-10-07 - 2020-10-08
Místo: Brno
Výrobný manažment
2020-10-13 - 2020-10-14
Místo: Holiday Inn Žilina
ÚDRŽBA 2020 - „Efektivnost aplikace Průmyslu 4.0 do managementu údržby“
2020-10-14 - 2020-10-15
Místo: Konferenční centrum AV, zámek Liblice

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI