Print

Tým EDDL se reorganizuje a mění na FDI

-- 27.06.10

Organizace EDDL Cooperation Team se reorganizuje, mění svou působnost a také mění svůj název na FDI. V roce 2010 má být představena nová jednotná technická a funkční specifikace. Promění EDDL a FDT v jednu společnou platformu? Ne, a ani to není záměrem.

V rámci ušlechtilé snahy v duchu „proč bychom nemohli jít společně“ se skupiny EDDL (Electronic Device Description Language) a FDT (FieldDevice Tool) rozhodly spolupracovat na vybudování jednotného standardu, jehož záměrem je zvýšit schopnost pracovat se stále sofistikovanějšími provozními zařízeními a provozovat je na obou integračních platformách. Nejnovější zprávou je to, že se tým EDDL Cooperation Team rozšířil a přejmenoval na FDI (Field Device Interface) Cooperation Team, podle názvu připravovaného nového standardu. Skupina EDDL původně zahrnovala tři hlavní organizace, které tvořily její jádro: Fieldbus Foundation, HART Communication Foundation a Profibus User Organization.

V letech 2004 a 2007 se k nim přidaly OPC Foundation a FDT Group. Nyní se skupiny dodavatelů zařízení a řídicích systémů spojily a patří zde společnosti ABB, Emerson, Endress+Hauser, Honeywell, Invensys, Siemens a Yokogawa. Tyto firmy se zavázaly k podpoře řešení FDI ve svých systémech a produktech a poskytnou zdroje pro dokončení tohoto projektu. O vzájemném soupeření technologií FDT a EDDL jsme hovořili v celé řadě článků v časopise Control Engineering, a dokonce i v internetovém vysílání. Diskutovali jsme také o přínosech kombinace těchto dvou technologií, které jsou si blízké, ale nejsou kompatibilní.

Také sdružení NAMUR vyzývalo ke spojení. Tato organizace k tomu „bez obalu“ říká: „Již přes deset let se při integraci provozních zařízení ve zpracovatelském průmyslu setkáváme se soupeřícími koncepcemi EDDL a FDT/ DTM. Německé sdružení NAMUR již v roce 2004 vydalo doporučení NE105 ‚Specifications for integrating fieldbus device in engineering tools for field devices‘, které zcela jednoznačně stanovilo požadavky uživatelů na metody integrace provozních přístrojů. Avšak ani jedna z uvedených koncepcí dosud nejdůležitější požadavky uživatelů nesplňuje. Vzhledem k současnému stavu lze očekávat, že tyto dvě koncepce budou uživatelům a výrobcům z dlouhodobého hlediska způsobovat jen potíže.“ Od oznámení integračních snah na hannoverském veletrhu v roce 2007 nárazově probíhala jednání.

Nejnovější zpráva o vývoji, která byla součástí zprávy (Foundation) Fieldbus Report na podzim 2009, uvádí: „Poslední aktivity pracovní skupiny FDI se soustředily na plnění požadavků funkčních specifikací. Na začátek příštího roku je plánována validace technických specifikací a vydání konečné funkční specifikace FDI se očekává v polovině roku 2010. V rámci FDI spolupracují nejvýznamnější výrobci a uživatelské organizace podporující celosvětový rozvoj inteligentních přístrojových technologií.“


FDI doplňuje funkce s využitím norem IEC

Přestože práci na FDI oprávněně vítají všechny zainteresované strany, nepovede ke vzniku jednoho velkého systému, který bude použitelný na všechno, a ani to ve skutečnosti není záměrem. Pochopíte, proč tomu tak je, když porozumíte tomu, jak tento systém funguje. V určitých ohledech je FDI novou generací deskriptoru zařízení. Tento systém byl vyvinut, aby držel krok s rostoucí vyspělostí inteligentních zařízení. Protože počet konfigurovatelných parametrů vzrostl a byly doplněny softwarové parametry, systém, který umožňuje, aby zařízení popisovalo samo sebe osobě provádějící konfiguraci a řídicímu systému, musel růst také.

Hartmut Wallraf, technologický poradce společnosti Invensys Operations Management a předseda skupiny FDT Group, má za to, že FDI přidává podporu pro nový rozsah schopností. (Viz schéma.) „FDI bude obsahovat dvě části: Interpreter pro deskriptor zařízení a kompilovanou funkčnost pro obchodní logiku a uživatelské rozhraní. Požadovanou funkčností FDI je popis zařízení, definující všechny konfigurovatelné parametry v deskriptivním prostředí. Dále zde je obchodní logika a uživatelská rozhraní, která jsou volitelná, a tyto dva prvky se podobají tomu, co FDT poskytuje s technologií DTM. Skupiny FDT Group a FDI synchronizují a sjednocují způsob budování těchto funkcí obchodní logiky a uživatelského rozhraní pomocí stejných metod,“ říká. To neznamená, že se vše spojí dohromady.

Zařízení stále budou mít DTM souběžně se softwarem FDI. I kdyby vaše řídicí platforma využívala FDT, stále budete potřebovat EDDL (nebo brzy FDI) pro provedení počáteční konfigurace. Jedním z dalších přínosů FDI je to, že vyrovnává rozdíly v kódu deskriptoru zařízení (DD) mezi platformami HART, Foundation Fieldbus a Profibus. „FDI je stále technologií na bázi deskriptoru, zatímco FDT je aplikací,“ dodává Wallraf. „To znamená, že DTM je program nebo aplikace, která běží na infrastruktuře založené na technologiích společnosti Microsoft. Protože deskriptory zařízení (DD) byly od počátku definovány jako nezávislé na infrastruktuře, což bylo při jejich vývoji klíčovým požadavkem, představuje to zásadní rozdíl mezi těmito dvěma technologiemi.

Skupina FDT se rozhodla, že pro složitější funkčnosti, přicházející s inteligentními provozními zařízeními, bude zapotřebí aplikace. Zde je důležité poznamenat, že FDI nenahradí aplikační část DTM. FDT nezávisí na komunikační technologii, ani neslouží jen pro automatizaci procesů.“ Výsledkem je to, že skupina FDT bude nadále vyvíjet svou technologii a nabízet svůj kompletní balík výrobcům systémů a konečným uživatelům. Bude používat FDI pro konfiguraci zařízení, ale průběžná správa bude využívat DTM. DTM může získávat z FDI určité informace, ale rozsah tohoto využití se může lišit. Firmy, které dávají přednost vývoji své vlastní platformy pro integraci zařízení, mohou v rámci svých vlastních programových platforem pracovat s informacemi z EDDL a FDI, což poukazuje na důležitost nezávislosti na infrastruktuře.

Někteří výrobci DCS, například společnost Emerson, navrhli své vlastní integrační platformy s využitím EDDL namísto přijetí balíčku FDT. Uživatelé si mohou zvolit tu koncepci, která se pro jejich aplikaci jeví jako nejvhodnější. Snad bude praktickým výsledkem v budoucnu to, že uživatelé nebudou muset řešit, zda je provozní zařízení s tím či oním systémem kompatibilní. Čas ukáže, zda tyto souběžně probíhající snahy nakonec naplní cíle požadované uživateli a sdružením NAMUR pro integraci zařízení. Přinejmenším mohou být provozní zařízení použitelná pro obě strany, když budou nabízet informace FDI a DTM, což je zjevně záměrem výrobců ve skupině. Schopnost nabízet funkčnost, kterou uživatelé požadují, bude stále záviset na návrhářích velkých systémů nebo na skupině FDT Group.

ce


Peter Welander je redaktor zaměřený na zpracovatelský průmysl. Kontaktujte jej na adrese peter.welander@reedbusiness.com.

 

 

Autor: Peter Welander, Control Engineering


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové
Výroba nové generace - Lokální průmysl na globální úrovni
2019-04-24 - 2019-04-24
Místo: MSIC Ostrava
Digitální výroba 2019
2019-05-14 - 2019-05-16
Místo: Brno
Digitální logistika 2019
2019-05-14 - 2019-05-14
Místo: Hotel Avanti, Brno
Mezinárodní vodohospodářská výstava Vodovody-Kanalizace 2019
2019-05-21 - 2019-05-23
Místo: Praha, Letňany - nová hala 3 a 4

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI