Print

Trh s kolaborativními roboty je stále v počátcích

-- 29.01.20

Kolaborativní roboty HCR od společnosti HANWHA Robotics jsou na českém trhu žhavou novinkou. Společnost HCR CZECH (Hanwha Collaborative Robots Czech) je oficiálním partnerem HANWHA pro Česko a Slovensko a své kolaborativní roboty HCR-3 i HCR-5 s velkým úspěchem představila na posledním MSV v Brně. Obrovskou oranžovou expozici jste v pavilonu V rozhodně nemohli minout. My jsme ji navštívili s jasným cílem – získat od obchodního ředitele společnosti Ing.  Aleše Zapletala trochu více informací, než je možné najít v produktovém katalogu.

Společnost HANWHA není na českém a slovenském trhu až tak známá. Co nám můžete o této společnosti říci?
Od založení v roce 1952 se Hanwha rozrostla do společnosti, která nyní zaujímá 244. místo v žebříčku největších společností na světě – Fortune Global 500. HANWHA je globálním lídrem ve výrobě leteckých motorů, solárních panelů a také v chemickém průmyslu a je čtvrtou největší společností v Jižní Koreji, kde konkuruje značkám Samsung a Hyundai.

Společnost HCR CZECH (Hanwha Collaborative Robots Czech) je oficiálním partnerem HANWHA pro Česko a Slovensko a je připravena řešit potřeby v oblasti kolaborativní robotizace, včetně integrace do stávajících výrobních technologií.

Před vstupem na český a slovenský trh jste určitě analyzovali zdejší nabídku kolaborativních robotů. Našli jste na trhu „díru“, kterou zaplnily roboty HCR? Nepřevyšuje v ČR nabídka kolaborativních robotů poptávku?
Trh s kolaborativními roboty je stále v počátcích, a proto vnímáme náš vstup jako dobře načasovaný. Konkurenci nebereme jako něco zlého, spíše se snažíme tvořit správnou osvětu, aby se povědomí o kolaborativních robotech rozšířilo i mezi širokou veřejnost, tj. nejen do průmyslu. Kolaborativní robot není určen výlučně pro průmyslovou automatizaci, a tak se chceme zaměřovat na nejrůznější odvětví, jakými jsou zdravotnictví, farmacie, potravinářství, gastronomie a mnoho dalších, o nichž teď ani nemáme představu. Lze říci, že využití kolaborativního robotu je neomezené a záleží jen na fantazii integrátorů
či koncového zákazníka.

V čem vidíte konkurenční výhodu kolaborativních robotů HCR?
Hlavní výhodu vidíme v robustním celokovovém provedení a v technických parametrech. Oproti konkurenci máme u každé velikosti nějakou zajímavou vlastnost. U robota HCR-3 je to neomezená rotace na konci ramena, velký dosah a krytí IP64. U HCR-5 je to certifikace CLEAN ROOM ISO 2 pro farmacii a potravinářský průmysl. A u HCR-12 je to o 2 kg větší zatížení, než jaké nabízí konkurence. Takže určitě máme co nabídnout.

Mezi výhody do budoucna řadíme také stabilitu a plnou podporu zákazníků ze strany skutečně velké korporace a národních zastoupení.

Třešničkou na dortu je atraktivní design, za který získali roboti ocenění v německé iF Design Award. Aktuální nabídku cobotů HCR tvoří modely HCR-3, HCR-5 a HCR-12. Zejména HCR-12 je zajímavý svým dosahem, jenž činí 1 300 mm. Konkurence však nikdy nespí a na trhu se již objevují kolaborativní roboty s nosností 16 kg.

Plánuje HANWHA rovněž zvyšovat nosnost, nebo se zaměří na vývoj jiných atributů svých modelů?
HANWHA samozřejmě neusíná na vavřínech a plánuje také rozšířit portfolio svých robotů a jejich funkcí, zatím ale nemůžeme být konkrétnější. Určitě se ale vyplatí vsadit na roboty HANWHA dlouhodobě, to můžeme slíbit už nyní. Bude zajištěna stabilita, podpora zákazníků, distribuce náhradních dílů i implementace robotů a hlavně jasná a fungující struktura národních zastoupení, dealerů a implementátorů. Známe rámcově i některé akviziční plány celé obří skupiny HANWHA, ale máme nastavena určitá pravidla komunikace, a proto zásadně nic nekomentujeme předem. Zajímavá a důležitá je také informace, že HANWHA (společně se skupinou ABB) je suverénně největší korporace, která se v současnosti výrobou robotů zabývá.

Jak jsou na tom roboty HCR s nabídkou koncových nástrojů? Jsou plně kompatibilní?
Naše roboty jsou kompatibilní se všemi hlavními výrobci koncových gripperů, přísavek apod. V tomto ohledu můžeme sdělit našim potenciálním zákazníkům, že problém nebude.

V propagačních materiálech uvádíte, že investice do robotu HCR se díky jeho flexibilitě, rychlosti implementace a spolehlivosti vrátí již za půl roku. Jak je
ale zajištěn servis?

HCR jsou dimenzovány na životnost minimálně 35 000 hodin, což jsou čtyři roky nepřetržitého provozu. Nicméně modulární konstrukce HCR umožňuje snadné nastavení a opravy, díky tomu je údržba mnohem levnější než u průmyslových
robotů.

Co se bezpečnosti týče, předpokládám, že HCR splňují vše potřebné pro kolaborativní nasazení v podmínkách EU?
Přesně tak, HCR splňují EN/ISO 13849-1 Cat 3 PLd a EN/ISO 10218-1; tyto normy jsou v souladu s evropskými, potažmo českými směrnicemi pro strojní a robotická zařízení.

Kde všude jsou již roboty HCR v České republice nasazeny?
Na MSV v Brně proběhly první prodeje, takže na nic nečekáme a jedeme. Jedná se zatím o jednotlivé kusy, ale již nejsme ve fázi teorie, ale praxe. Aktuálně probíhají implementace do výrobních technologií našich zákazníků. Máme od nich zpětnou vazbu a rád konstatuji, že jsou všichni spokojeni. Konkrétní firmy uvádět nebudu, ale jedná se o průmyslové aplikace na konkrétní výrobní operace.

Autor: Vítězslav Fejfar, CE Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-06-10 - 2020-06-10
Místo: Brno
Marketing 4 Engineering
2020-06-11 - 2020-06-11
Místo: Praha

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI