Print

Tak jde čas s Průmyslem 4.0: (r)evoluční vývoj očima dodavatelů

-- 20.09.17

Dá se nějak definovat běžný postup firem, když poprvé zazní otázka: Co je to Průmysl 4.0 a co pro nás můžete udělat? Nebo si takto zákazníci požadavky nekladou?

David Řehoř, ABRA Software: O Průmyslu 4.0 většina firem nezačíná přemýšlet, proto, že by to bylo trendy. Často je k tomu prostě donutí okolnosti. Podíváte-li se do českých firem a zeptáte-li se na nejpalčivější problém dneška, všichni Vám jednohlasně odpoví, že je to nedostatek lidí. Ve výrobě, ale i v administrativě a to jak těch s vyšší kvalifikací tak i těch pro rutinnější operace.

Zavedením prvků Průmyslu 4.0, digitalizace a automatizace rutinních procesů tak našim zákazníkům pomáháme řešit problém s nedostatkem pracovní síly a také jim pomáháme lépe využít stávající kapacity a významně tak zvýšit efektivitu fungování firmy.

Lubomír Sláma, Act-in CZ: Naši zákazníci se dělí do dvou skupin. První skupina již má zhruba vydefinované oblasti zájmu a míru očekávaných přínosů a námi se pak nechá jen inspirovat k rozšíření oblastí zájmu a zvýšení očekávání, na základě praktických ukázek z našich jiných projektů. Druhá skupina se na nás obrací na konferencích a seminářích, kam přichází bez bližší představy co je obsahem a jaké přínosy by mohl Průmysl 4.0 pro jejich společnost znamenat. Pro ně jsou naše přednášky s ukázkami konkrétních projektů klíčovým zdrojem informací a inspirace pro stanovení jejich plánů a očekávání od implementace systémů.

Jan Ohřál, B+R automatizace: Do jisté míry ano, ale častěji se jedná o dílčí okruhy, kde se firma domnívá, že je třeba nějakého řešení s rychlým výsledkem. Společným dialogem pak dojdeme většinou k tomu, že problém (často i naléhavější) je i někde jinde a že je třeba uvažovat v širších souvislostech. Ale ani v těchto případech nebývají první kroky nějak mimořádně složité a náročné, mohu odkázat na odpověď na předchozí otázku.

Tomáš Halva, Beckoff: Beckhoff je výrobcem řídicích systémů a pohonů, tedy základních a důležitých komponent pro stavbu výrobní linky. Pokud si zákazník vybere Beckhoff, automaticky dostává otevřenou architekturu systému. To znamená, že nebude mít problém integrovat všechny komponenty, z kterých je jeho stroj sestaven. Otevřenost však nekončí jen strojem – důležité je také jednoduché propojení s výrobními informačními systémy, snadná realizace autonomní a prediktivní údržby stroje a v neposlední řadě také příjemný způsob programování a možnost použití vyšších programovacích jazyků běžných v IT prostředí.

Peter Mačuš, CEIT: Ako už bolo povedané, pojem „Priemysel 4.0“ skutočne intenzívne rezonuje v priemyselnom prostredí a priemyselné podniky sa snažia získať čo najviac informácií a čo najlepšie sa v problematike zorientovať. To je veľmi pozitívne. Ak sa na nás firma obráti s otázkou, „čo pre nás môžete urobiť“, v prvom rade je dôležité, aby sme spoločne zhodnotili aktuálny stav.  Častokrát sa totiž stretávame s tým, že niekto povie „Chceme byť Industry 4.0“. Ale pritom napríklad používa 2D dokumentáciu a ani neuvažuje o digitalizácii. Začať treba vždy od základných krokov, hoci aj malých. A potom postupovať ďalej. Pochopiteľne to netrvá mesiac ani dva. Ide o zmenu filozofie, zodpovedajúcej technologickému pokroku a novým podmienkam, ktorú je potrebné budovať a stavať na princípoch, ktoré program Priemysel 4.0 predostrel.

Luca Rigali, IFM: Každý zákazník má své vize a strategii. Každý již slyšel o Průmyslu 4.0 a tak se nás téměř všichni ptají – co pro nás můžete udělat, co bychom měli dělat, abychom šli s trendem? Všichni by se nějak chtěli účastnit „průmyslu 4.0“ – je to velmi módní slovní spojení.

Když se nás takto zákazník ptá, snažíme se nejprve zjistit, proč by chtěl cokoli měnit, a pak se snažíme aby vyzužili nejprve to, co již v závodě mají – a pak jdeme postupem digitalizace dílčích procesů, jak jsem již zmínil v předchozí odpovědi. Neexistuje žádný universální návod, protože potřeby každého zákazníka jsou jiné.

Martin Lahoda, Phonex Contact: Snažíme se popsat reálné přínosy, které mohou získat použitím výrobků, které jdou cestou filozofie Průmyslu 4.0

Miroslav Dub, SIDAT: Přínosy se za současného stavu věcí dají obtížně vyčíslovat, zákazníci budou ale mít palec na tepu doby a budou mentálně i kvalifikačně na další kroky lépe připraveni.

Petr Pospíšil, EPLAN Engineering: Někteří si tuto otázku kladou. Naše odpověď je, že Industry 4.0 je jiný přístup k výrobě a vývoji a my máme software, který takový jiný přístup podporuje a umožňuje.


 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti
Úspory v průmyslu
2019-03-05 - 2019-03-05
Místo: Hotel STEP ****, Praha
AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI