Print

Systémy počítačového vidění posouvají vývoj autonomních vozidel

-- 17.05.18

Výrobci automobilů se obracejí na firmy zabývající se počítačovým viděním, aby jim pomohly s algoritmy hlubokého učení pro lepší navádění autonomních vozidel a zpracování velkého množství dat.

Automobilky soupeří, která z nich dříve přijde se samořízenými vozidly připravenými pro použití na silnici. V současnosti je v provozu více než 2,7 milionu osobních a užitkových vozů vybavených částečnou automatizací. Přispívá k tomu rozvoj globálního trhu se senzory pro automobilový průmysl, jehož objem by měl podle odhadů do roku 2021 dosáhnout 25,56 miliardy dolarů.

Výrobci automobilů při vývoji samořízených vozidel stavějí na automatizovaných systémech podpory řidiče, které nabízejí funkce, jako je automatické parkování a monitorování mrtvého úhlu. Hlavní senzory, které umožňují automatizovanou jízdu, tj. kamera, radar, lidar (laserový radar) a ultrazvukové senzory, jsou již dobře vyvinuté, ale jejich rozměry, cena a provozní dosah se neustále vylepšují.

K dalším technologickým výzvám patří zvládnutí algoritmů hlubokého učení, které pomáhají vozidlům pohybovat se na veřejných silnicích a zpracovávají velké objemy dat. Ve svém úsilí o dosažení úplné autonomie řízení se automobilky obracejí o pomoc na výrobce softwaru počítačového vidění.

Algoritmy jsou stále chytřejší

Pro průmysl počítačového vidění není venkovní prostředí ničím novým. Má dlouholeté zkušenosti s vývojem hardwaru a softwaru pro inteligentní přepravní systémy, automatické čtečky registračních značek vozů a aplikace zabezpečení na hranicích. I když takové aplikace vyžadují sofistikovaný software, který počítá s nepředvídatelnými faktory, jako je mlha a sluneční paprsky, samořízená vozidla zpracovávají mnohem více proměnných o různé složitosti.

„Aplikace autonomního řízení mají minimální toleranci vůči chybám, takže algoritmy musejí být robustní,“ uvedl Jeff Bier, zakladatel sdružení Embedded Vision Alliance, které pomáhá firmám integrovat počítačové vidění do jejich systémů. „Napsat algoritmus, který pozná rozdíl mezi osobou a stromem, bez ohledu na širokou variabilitu jejich tvarů, rozměrů a osvětlení, a to s extrémně vysokou přesností, může být velmi obtížné. Algoritmy dosáhly bodu, kdy jsou při detekování důležitých věcí přinejmenším stejně dobré jako člověk,“ připomněl Bier a pokračoval, „tento významný pokrok umožnil zavádění počítačového vidění do vozidel.“

Altmotive je softwarová firma, která vytváří algoritmy hlubokého učení pro plně autonomní vozidla. Její hardwarově nezávislá platforma využívá neuronové sítě pro rozhodování při jakémkoli počasí nebo různých jízdních podmínkách. Tvoří ji čtyři části: rozpoznávací engine využívající obraz z kamery jako primární vstup; lokalizační engine doplňující data tradičních map o 3D informace o významných objektech; polohovací engine, který na základě pozičního a navigačního výstupu z lokalizačního enginu predikuje pohybové vzorce okolí; řídicí engine, který navádí vozidlo prostřednictvím příkazů pro akční členy na nízké úrovni, jako je řízení směru a brzdění. Aby mohlo automatizované vozidlo přijímat kriticky významná rozhodnutí na základě obrovských množství dat v reálném čase přicházejících z velkého počtu senzorů, procesory musely získat mnohem vyšší výpočetní výkon při nižší spotřebě energie. „Dodavatelé softwaru pro tuto oblast vyvíjejí specializované architektury procesorů, které snadno dosahují 10- až 100násobně vyšší efektivity, aby tyto složité algoritmy zapadaly do nákladového a výkonového rámce dané aplikace,“ upozornil Bier. „Ještě před několika lety by byla tato úroveň výpočetního výkonu považována za úroveň superpočítačů.“

Aby bylo možné přijímat bezpečná a přesná rozhodnutí, senzory musejí podle informací společnosti Intel zpracovávat přibližně 1 GB dat za sekundu. Waymo, projekt samořízeného vozu společnosti Google, využívá technologii výrobce čipů ve svých malých dodávkách Chrysler Pacifica bez řidiče, které jsou vybaveny kamerami a jež v rámci pilotního projektu zajišťují kyvadlovou přepravu cestujících ve Phoenixu. V tomto odvětví je nutno určit, kde se má provádět rozhodování. „V našich diskusích s výrobci existují dva myšlenkové směry,“ sdělil Ed Goffin, marketingový ředitel společnosti Pleora Technologies. „Tím prvním je analyzovat data a rozhodovat na úrovni chytré kamery nebo senzoru a tím druhým odesílat data po vysokorychlostní síti s nízkou latencí do centralizovaného zpracovacího systému.“

Winn Hardin je přispěvatel sdružení AIA. Tento článek byl původně publikován na stránce Vision Online. AIA je součástí sdružení Association for Advancing Automation (A3), obsahového partnera vydavatelství CFE Media. Upravil Chris Vavra, redaktor vydavatelství CFE Media, cvavra@cfemedia.com. 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

SCADA PROMOTIC a vzdialené dáta cez cloudovú platformu Talk2M (eWON)
2018-11-22 - 2018-11-22
Místo: Holiday Inn, Žilina
Automatizace a modernizace pivovarů 2019
2019-01-24 - 2019-01-24
Místo: Hotel Luční bouda, Pec pod Sněžkou
DIAGO 2019
2019-01-29 - 2019-01-30
Místo: Orea Resort Devět Skal ***, Sněžné - Milovy
Roboty 2019
2019-01-30 - 2019-02-01
Místo: Brno, hotel Avanti

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI