Systémy Neovision pro bezkontaktní měření, kontrolu kvality a robotizaci
-- 14.03.16
Kontrola a měření rozměrů
Neovision mimo jiné využívá i metodu laserové triangulace, při níž uplatňuje vhodné nastavení laserů a kamer. Metodu laserové triangulace využila firma Neovision v řadě projektů, které byly aplikovány přímo do průmyslových podniků na výrobní linky či v samotných stanicích.
Příkladem takové průmyslové aplikace je systém FrontEnd, který byl nasazen v přední české automobilce. Systém slouží pro správné navedení montážního robota na výrobní lince. Pomocí laserů a kamer se změří referenční body na karosérii vozu a robot se navede do správné polohy (obr. 1). Robot poté upevní přední díl automobilu, tzv. frontend, na karosérii vozu. Aplikací kamerového měřicího systému na linku byla nahrazena složitá ruční manipulace s mohutným a těžkým předním dílem vozidla.
Jinou oblastí aplikace metody laserové triangulace v průmyslu je výroba železničních kol. Tam byl systém zabudován do měřicí stanice, která umožňuje automatickou manipulaci s koly a vyhodnocování naměřených parametrů (obr. 2).
Během kontinuálního rotačního pohybu železničního kola je nasnímán předepsaný počet profilů a ze získaných dat se následně provede 3D rekonstrukce celého kola a vyhodnotí se předepsané rozměry.
Další zajímavou oblastí je měření rozměrů transparentních výrobků. Na obrázku 3 je příklad systému pro měření rozměrů skleněných trubek na výrobní lince. Pomocí soustavy kamery zkalibrovaných ve 3D se měří ovalita a tloušťka stěny skleněné trubky za tepla.
Navádění průmyslových robotů kamerovým systémem
Měřicí aplikace RoboWeld slouží k přesnému bezkontaktnímu vyhodnocování polohy svařovaných dílů vůči svařovacímu robotu (obr. 3). Poloha a orientace svařovaného dílu v prostoru je měřena laserovou triangulační metodou s přesností 0,02 mm. Výsledkem měření je stanovení korekcí pro svařovací program robota. Společnost Neovision drží světové prvenství ve vývoji a inovaci softwaru Optical Braille Recognition (OBR) pro čtení Braillova písma, který se uplatňuje při práci s
nevidomými a pomáhá i při výstupní kontrole balení léků ve farmaceutickém průmyslu.
Nejnovější technologie
Společnost Neovision se v minulých letech úspěšně zapojila do několika mezinárodních projektů 7. rámcového programu EU spolu se špičkovými vědeckými pracovišti z České republiky i ze zahraničí. V současné době je firma zapojena do jednoho mezinárodního projektu Horizont 2020 a jednoho projektu TA ČR, v jehož rámci spolupracuje se špičkovými akademickými a průmyslovými partnery v ČR.
Neovision považuje za klíčové udržovat kontakt se špičkovým výzkumem a vývojem nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni. Pouze takový přístup zajistí i do budoucna zvyšování konkurenceschopnosti Neovision a umožní, aby i v budoucnu dodávala svým zákazníkům zakázková řešení na špičkové úrovni.
20 let úspěšných průmyslových aplikací
Společnost Neovision oslavila v lednu letošního roku 20. výročí svého vzniku. Původně začala jako firma zaměřená pouze na dodávku softwaru pro zpracování obrazu. Záhy se však ukázalo, že zákazníci nestojí pouze o samostatný software pro zpracování obrazu, ale že mají zájem o celé průmyslové řešení. Neovision tak dnes zajišťuje komplexní dodávky systémů pro zpracování obrazu, přesné měření, inspekci a identifikaci výrobků a navigaci robotů, včetně robotů svářecích. Dodává jak kamerové systémy určené pro osazení do výrobních linek a zařízení jiných firem, tak i kompletní jednoúčelové stroje a robotizovaná pracoviště vlastní konstrukce se svými kamerovými systémy. Požadavky zákazníků na přesné měření vedly k tomu, že společnost postupně vyvinula metody, které umožňují měřit s velmi vysokou přesností ve 2D i ve 3D.
Sponzorované odkazy
![]() |
Řízení a údržba průmyslového podniku
Redaktoři časopisu průběžně sledují nejnovější trendy ve všech aspektech výroby v průmyslových závodech a přinášejí odběratelům informace, které potřebují pro udržení své konkurenceschopnosti. |
![]() |
Zlín Robotics
ZLÍN ROBOTICS se zaměřuje na autorizovaný prodej, servis a systémovou integraci unikátních robotických technologií. Oficiální distributor firem Techman Robot a Mecademic. |
![]() |
Techman Robot
Výrobce kolaborativních šestiosých robotů TM5, TM12 a TM14, které mají standardně integrovaný chytrý kamerový systém, mají bezkonkurenční opakovatelnost již od ±0,05 mm a intuitivní způsob nastavení. |