Print

Stoprocentní kontrola kvality s moderním zpracováním obrazu pomocí PC

-- 25.07.16

Software pro počítačové vidění Cognex zajišťuje kvalitu dílů montážních sad nábytku společnosti IKEA. 

IKEA Industry Poland vyrábí kromě jiných produktů nábytkové desky automaticky laminované fólií. U tohoto procesu jsou obzvlášť kritické okraje, kde je nutno přesně kontrolovat odpovídající kvalitu. Tuto plně automatizovanou kontrolu provádí software pro počítačové vidění společnosti Cognex. 

Nábytek firmy IKEA nemá každý, ale téměř každý tuto značku zná. Tento úspěch je výsledkem koncepce prodeje nábytku v podobě sad pro vlastní montáž, kdy si zákazníci nábytek sestavují sami na základě dodaných pokynů. Navíc se již od poloviny 60. let 20. století staly její produktové sklady prezentačními prodejnami a i tato strategie přispěla k úspěchu stejným dílem jako nízké ceny a moderní marketingové postupy. Technologicky tato švédská firma vyznávala inovativní cesty již od samého počátku. Dokonce již na začátku 70. let minulého století IKEA rozpoznala důležitost automatizace. 

Dekorování nábytku laminací 

Tato švédská společnost má ve své nabídce přibližně 12 000 položek. Jedním ze známých produktů je policový systém „Billy“. Jeho policové komponenty jsou vyrobeny z plastem potažené dýhované dřevotřískové desky. Její okraje jsou překryty nalepenými plastovými pásky. Policový systém je v současnosti dostupný v celé řadě barev a provedení povrchu. Je jen jedním příkladem rozsáhlého světa firmy IKEA, ačkoli výroba nejrůznějších komponent nábytku je často identická. Klíčovým krokem výrobního procesu je laminace. Zahrnuje nalepení atraktivní fólie na desky jakožto dekoračního prvku. 

Společnost IKEA Industry Poland vyrábí také prvky nábytku s použitím laminace. Laminační stroj aplikuje na obě strany desek fólii s lepidlem. Řezačka následně odřezává přebytečný materiál na okrajích na správnou délku. Pokud by se naprosto přesně nedodrželo třeba jen několik procesních parametrů, mohlo by to rychle vést k nesprávnému nalepení fólie. Tím by se také narušil vzhled, zejména na okrajích desek. 

Výrobní proces je velmi proměnlivý, pokud jde o barvy a druhy laminace. V současnosti společnost IKEA nabízí asi deset různých provedení, jako je bříza, dub, černě zbarvená textura dřeva a pastelové barvy, např. bílá, černá nebo růžová. V souhrnu se každý den na každé směně laminuje asi 3 000 desek, což představuje průměrný objem výroby 375 kusů za hodinu. 

Manuální kontrola není možná 

Na konečném výrobku nejsou přípustné žádné vady. Teoreticky by měl kvalifikovaný pracovník provádět vizuální kontrolu okrajů desek na dopravníkovém pásu. Ukázalo se však, že manuální kontrola není efektivní. Samotný pracovník nedokáže zkontrolovat obě strany desky najednou – nemluvě o tom, že by těžko dokázal postřehnout všechny vady při rychlosti pásu až 52 m/min. 

Manuální kontrola by navíc byla nebezpečná pro inspekční pracovníky u dopravníkového pásu, protože by museli být velmi blízko pohybujícím se dílům, aby vady zpozorovali, což by mohlo vést k úrazům a nehodám. Systémový integrátor Automatech proto vyvinul stroj pro kontrolu laminovaných desek s inspekčním systémem na bázi technologie počítačového vidění společnosti Cognex. 

Automatech je vysoce specializovaná polská konstrukční firma s více než 20 lety zkušeností v oblasti průmyslové automatizace. Tento systémový integrátor poskytuje svým klientům vedle služeb také komponenty a systémy od předních světových výrobců, jako je například společnost Cognex. Mnoho řešení vyvinutých společností Automatech je vytvořeno na zakázku podle specifických požadavků průmyslových klientů. Proto jsou téměř všechny projekty jednorázové a mají charakter prototypu. K firemním řešením rovněž patří aplikační systémy pro kontrolu kvality – proto měla tato společnost ty nejlepší předpoklady ke splnění úkolu ve společnosti IKEA. 

Firma Automatech vyvinula pro společnost IKEA plně automatizovanou inspekční linku dovolující provádět 100% kontrolu kvality policových desek. Systém počítačového vidění stroje je plně založen na technologii společnosti Cognex. Využívá například software Cognex Designer a sadu nástrojů VisionPro. Pokud jde o hardware, využity byly karta CIO-24 a několik kamer 2-GigE s vysokým rozlišením. Komponenty byly instalovány uvnitř krytu stroje s osvětlením, pod nímž projíždějí desky v rychlém sledu za sebou. Systém vyvinutý pro společnost IKEA kontroluje kvalitu dekorativní fólie na obou stranách desky bez manuálního zásahu. 

Systém byl navržen speciálně pro dřevozpracující průmysl, aby se minimalizoval odpad z důvodu vadných okrajů. Hlavním záměrem společnosti IKEA bylo detekovat a odstraňovat následující vady: přebytek lepidla, neúplnou laminaci a odchlípení fólie. Požadavky kontroly nesplní jen několik desek za směnu. 

Vadné desky jsou pak zpracovány, tj. vadné části jsou odřezány. Všechny vadné díly jsou označeny jako poškozené a manuálně vytříděny. V této aplikaci bylo pro společnost IKEA zásadní zamezit deskám s vadnými okraji vstoupit do běžného výrobního procesu a odstranit nutnost nepřetržité manuální kontroly. 

Technická implementace

V aplikaci u společnosti IKEA se kamery 2-GigE (snímání povrchu, 60 fps) a osvětlovací moduly přesouvají pomocí přesných servomotorů, protože šířka desek je proměnlivá (600 až 1 300 mm) a na kontrolovanou oblast je nutno najet a rychle a precizně zaostřit. Data jsou zpracována okamžitě po pořízení snímků. CIO-24 je I/O karta doporučená společností Cognex pro implementaci řešení počítačového vidění na průmyslových standardních PC. Čtyřportové digitalizační zařízení GigE Cognex 8704e navíc dovoluje vysokou rychlost zpracování i se čtyřmi připojenými kamerami. 

Software Cognex Designer usnadňuje rychlé vytváření kompletních aplikací pro počítačové vidění. Díky tomu mohou uživatelé okamžitě využívat všechny možnosti souvisejícího softwaru VisionPro – chytrého nástroje, který ignoruje kriticky nevýznamné změny vzhledu testovaných oblastí a plně se soustředí na kritické prvky. Jako takový je ideálním nástrojem počítačového vidění pro optimalizaci a zpracování snímků. Různé další kalibrační nástroje pak opravují zkreslení optiky, natočení a náklon kamery.

Na základě těchto komponent společnosti Cognex vyvinula firma Automatech vysoce efektivní systém pro optimalizaci inspekčního procesu v závodě IKEA. Vyřazuje z výroby odpad a dává tomuto nábytkářskému gigantu jistotu, že jeho produkty plně splňují požadavky na kvalitu. 

www.cognex.com

 

Autor: Anna Kołodziejczyk-Miecieková, Automatech, Janina Guptillová, Cognex Germany


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

AMPER 2019
2019-03-19 - 2019-03-22
Místo: Výstaviště Brno
HANNOVER MESSE 2019
2019-04-01 - 2019-04-05
Místo: Hannover, Německo
Údržba pro TOP manažery 2019
2019-04-10 - 2019-04-11
Místo: Konferenční centrum Akademie věd ČR – zámek Liblice
Stlačený vzduch
2019-04-16 - 2019-04-16
Místo: Hotel Avanti ****, Brno
Dny teplárenství a energetiky
2019-04-24 - 2019-04-25
Místo: Kongresové, výstavní a společenské centrum ALDIS, Hradec Králové

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2019 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI