Print

Spolupráce a integrace jsou klíčovými faktory efektivního provozu továren budoucnosti

-- 25.07.16

Česká průmyslová veřejnost již několik měsíců ví, co se skrývá za označením YuMi v nabídce robotické divize společnosti ABB. Nicméně je to poměrně nedávno, co jej mohla i díky bohatému zájmu médií vidět v praxi tuzemského závodu. Jak probíhá vstup společnosti na pole kooperativní robotiky, prozrazuje v rozhovoru Vítězslav Lukáš, ředitel obchodní jednotky ABB Robotika pro Českou republiku. 

Jaká cesta a faktory vedly k prvnímu kooperativnímu robotu YuMi v nabídce společnosti ABB?

V roce 2006 stál svět na úplném začátku revoluce vyvolané chytrými telefony. V té době jsme se mohli pouze dohadovat, jak se bude trh s ohledem na ně vyvíjet. V představách mnohých měla budoucnost přinést rychle rostoucí poptávku po dostupné, miniaturizované mobilní elektronice. Proto jsme téměř před deseti lety začali přehodnocovat svůj vztah k robotice a k automatizaci obecně. Zaměřili jsme se na nahrazení složitých procesů pružnými a agilními systémy. Když jsme se tehdy začali zabývat vývojem koncepcí řešení pro montáž drobných součástek, vůbec jsme nevěděli, jak moc to bude zapotřebí. Bylo nám jasné, že ruční montážní linky bude potřeba automatizovat a že půjde o přechod, který pravděpodobně zabere desetiletí a bude se muset odehrát bez narušení stávající složité, rozsáhlé a hluboce propojené infrastruktury montáže drobných součástek. Z těchto důvodů muselo být jakékoli řešení, k němuž jsme dospěli, svou povahou robotické a muselo pracovat bezpečně vedle lidí. V dnešní době tuto koncepci nazýváme spoluprací člověk–robot, ale tehdy jsme se na ni jednoduše dívali jako na koncepci, jež vytváří řešení s maximální bezpečností.

Jeden z megatrendů, který spěje k diskusím o větší kooperaci robotů a lidí, je Průmysl 4.0. Myslíte si, že téma dává větší prostor pro úvahy směrem k investici do těchto řešení? 

Určitě ano. Společnost ABB je aktivním členem největších světových organizací prosazujících myšlenku Industrie 4.0 Platform (platforma Průmyslu 4.0) v Německu, podporovanou německou vládou a několika průmyslovými sdruženími, a Industrial Internet Consortia (Konsorcium pro průmyslový internet), jež bylo založeno v USA společnostmi orientovanými na informační technologie (IT). 

Nicméně společnost ABB zaměřuje veškeré úsilí týmu v oblasti výzkumu a vývoje směrem na integrovaný průmysl a jeho vizi vyjádřenou jako „internet věcí, služeb a lidí“. 

Je rovněž nutné neustále zdůrazňovat, že v továrnách budoucnosti hraje a bude hrát významnou roli digitalizace. Z našeho pohledu zahrnuje další vývoj flexibilních automatizačních řešení a robotů kromě jiného také rozvoj systémů pro řízení dat a analytiku, stejně jako významné rozšiřování cloudových služeb. Je to další logický krok vývoje, který je již dlouho znám a jehož směrem se ubíráme i my. Nejnovějším příkladem jsou Connected Services, pokročilé služby ABB Robotiky s vysokou přidanou hodnotou.

Jako u všech jiných robotů se vás nepochybně i u robotu YuMi zájemci ptají nejdříve na návratnost a porovnání nákladů na lidskou práci. Kdy se tedy vyplatí robot více než lidská práce?

Než přejdeme k ekonomickým výpočtům, je nutné říci, že spolupracující robot přináší řadu výhod, například vyšší flexibilitu i kvalitu, a umožňuje zaměstnancům přenechat robotům úkony, které jsou ergonomicky nevýhodné, špinavé, nudné nebo zahrnují práci s velmi malými součástmi. Když se tedy budeme bavit o ekonomických ukazatelích, pak do všech výpočtů vstupuje mnoho parametrů, k nimž patří směnnost pracoviště, čas cyklu apod. Můžeme se podívat na návratnost u instalace v ABB Elektro-Praga, kde odhadujeme, že investice vložené do robotu YuMi (ROI) se nám vrátí cca za 2,5 roku. Skutečná čísla ukáže až reálný provoz. Navíc tuto investici považujeme také za vklad do budoucnosti. Lidé, poté co získají zkušenosti s touto novou technologií, začnou myslet trochu jinak… netradičně, mimo vyjeté koleje. Během návrhu výrobních postupů tak budeme schopni najít a vyvinout nová, pokročilejší řešení a využívat nové progresivní způsoby práce. 

Již jste se dotkl vaší první instalace v ČR, řeknete nám o ní více?

V závodě ABB Elektro-Praga spolupracuje robot YuMi společně s lidmi na jedné výrobní lince určené pro montáž elektrických zásuvek s dětskou pojistkou. Manipulace s pružinkami a dětskou pojistkou je náročná a přesná práce. Touto aplikací se nejen zvyšuje efektivita daného procesu, ale tato aplikace také zbavuje operátora náročné manipulační práce, čímž dochází ke zlepšení výrobních parametrů a pracovních podmínek. 

A jen tak mezi námi (a našimi čtenáři), co se chystá dalšího? Uvidíme robot YuMi při návštěvách dalších tuzemských firem?

Jsme velmi příjemně překvapeni velkým zájmem zákazníků o robot YuMi. Dokazuje to, že náš záměr byl správný, z čehož máme radost. Naše odpověď je tudíž jednoznačně ANO. Určitě se s vámi podělíme o další zkušenosti z realizovaných instalací. 

I přes poměrně velkou flexibilitu lze předpokládat, že budoucnost přinese další nové požadavky. Myslíte si, že dostane YuMi brzy produktového bratříčka nebo sestřičku?

YuMi je prvním z řady kooperativních robotů v našem portfoliu a je určen pro montáž drobných součástek především v průmyslu spotřební elektroniky. Náš další spolupracující robot bude zaměřen na jiné aplikace, průmyslová odvětví a trhy. 

Chtě nechtě je robot stále ožehavé téma, co se týče nezaměstnanosti. YuMI má být pro člověka pomocníkem. Jak složité je pro operátora naučit se s ním pracovat? Nejsou také obavy z nutného zaškolování obsluhy?

Nejdříve odpovím na první část otázky. Jsme přesvědčeni, že díky robotům obecně vzniknou nejen nová pracovní místa, ale budou vytvořeny i lepší pracovní pozice. Dobře naplánovaná automatizace přináší společnostem a jejich zaměstnancům značné výhody. Spolupráce lidí s roboty totiž umožňuje dosáhnout lepších výsledků, než jakých by dosahovali sami lidé. Nová pracovní místa také vznikají ve chvílích, kdy jsou společnosti schopny konkurovat a účinně se přizpůsobovat změnám na stále dynamičtějších trzích. Roboty mohou podpořit vznik nových pracovních míst jak u malých a středně velkých lokálních společností, tak u globálních firem každopádně tím, že představují flexibilní, škálovatelné a přizpůsobitelné řešení pro automatizaci, která těmto společnostem umožní maximálně využít příležitosti na trhu a současně udržet efektivní a spolehlivý provoz. 

U druhé části otázky mohu s potěšením zopakovat, že YuMi byl již od počátku vyvíjen se záměrem snadné, intuitivní programovatelnosti a obsluhy. Díky programování pomocí učení se to, co vyžadovalo hodiny zdlouhavého programování, změní na několik minut snadné práce. Pokud jsou operace složitější, než programování pomocí učení dovoluje, je stále možné využít plný přístup k tradičnímu programování. 

Domníváte se, že budoucnost opravdu tkví právě v You and Me spolupráci, nebo se člověk opravdu jednou z výroby vytratí? Nebo jinak… kam bude vývoj v robotice směřovat dále?

Uvědomujeme si, že spolupráce a integrace jsou klíčovými faktory efektivního provozu továren budoucnosti. Rozumíme, že automatizační řešení a roboty, které vyvíjíme, musejí být kromě jiného chytřejší a mít větší schopnost přizpůsobit se budoucím podmínkám. Portfolio výrobků ABB již dnes zahrnuje široké spektrum automatizačních řešení, která dokážou ovlivnit a zvýšit potenciál továren budoucnosti. YuMi, v současnosti náš nejlepší příklad, pracuje bok po boku s lidmi v mnoha továrnách na celém světě a je propojen s ekosystémem pomocí technologií, které nám umožňují sledovat stav a výkon robotů v provozech zákazníků. Díky těmto informacím jsme schopni určit např. nejvhodnější dobu pro servis robotu nebo predikovat, co je nutné provést, abychom předešli jeho výpadku.

Jinými slovy, budoucnost je již tady.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI