Print

Společný základ: automatizace a mobilní technologie

-- 25.09.19

Mobilní technologie přicházejí do průmyslové sféry a představují konkurenci pro tradiční postupy zpracování dat.

Mobilita je v kontextu průmyslové automatizace více než jen módní slovo a sestává z více než jedné technologie. Ve srovnání s tradičními způsoby implementace řízení a datových sítí vyžadují mobilní technologie více hardwarových a softwarových vylepšení. Koncoví uživatelé, kteří jsou již dobře obeznámeni s mobilní konektivitou z jiných oblastí svého života, stále více vyžadují mobilní interakce s automatizačními systémy. Mobilní zařízení a aplikace, které přicházejí do průmyslového prostoru, mění způsob získávání, prohlížení, ukládání, analyzování dat a jednání na jejich základě.

Považovat mobilní technologie za pouhý přídavek či doplnění ke stávajícím průmyslovým automatizačním systémům je krátkozraký přístup, protože některé produkty průmyslového řízení již disponují výpočetními a komunikačními funkcemi nezbytnými pro zavedení mobilního ovládání. Integrovanou mobilitu s jakoukoli aplikací pro získávání dat (DAQ) je možné realizovat spolehlivě a bezpečně velmi rychle.

U novějších automatizačních produktů, které mají vestavěné mobilní funkce, mohou uživatelé rozšířit tradiční metody průmyslové automatizace o vhodné mobilní metody. Výsledkem je zjednodušená implementace pro koncového uživatele.

Průmyslové hardwarové a softwarové systémy umístěné v továrnách a výrobních závodech jsou často považovány za provozní technologie (PT), zatímco kancelářské sítě a mobilní komunikační systémy jsou obvykle označovány jako informační technologie (IT). Sloučení průmyslových a mobilních technologií vyžaduje integraci služeb PT a IT. Tato integrace je úspěšná, když koncoví uživatelé mohou používat svá mobilní zařízení k interakci se zařízeními PT, aniž by museli přemýšlet o technologiích na pozadí.

Společným problémem pro PT a IT je požadavek na instalaci specifického softwaru pro provedení základní konfigurace hardwaru. I když má specializovaný software stále své místo v rámci pokročilejšího konfigurování a programování, je pro koncové uživatele výhodnější, když mohou provádět nějakou nebo celou svou práci pomocí známého softwaru, jako je webový prohlížeč.

Komerční a průmyslová zařízení využívají webový prohlížeč k prezentování možností konfigurace a informací. Webový prohlížeč také umožňuje uživatelům provádět alespoň některé nastavení systému, monitorování a odstraňování problémů s telefonem, tabletem nebo jiným mobilním zařízením přes šifrovaná a ověřená připojení. V mnoha případech nemusí být software stahován a není vyžadován ani přístup k internetu nebo PC. To je ukázkovým příkladem toho, jak mohou mobilní technologie odstranit překážky při přístupu k průmyslovým informacím.

Zlepšení toku dat

Tradiční architektury průmyslové automatizace mohou poskytovat mobilní data runtimu, ale vyžadují složité přechodné kroky. Tento proces je náročný, obtížně spravovatelný a plný bezpečnostních rizik.

Datové body pocházejí z různých senzorů, programovatelných logických automatů (PLC) nebo jiných chytrých zařízení. Tato data pak musela být uspořádána a upravena podle programovacích metod a protokolů zdrojového zařízení. Poté musela být organizována a přenášena pomocí metod dotazování/odpovědi prostřednictvím více vrstev vstupně/výstupních (I/O) serverů, počítačů, bran a dalších přechodných komponent, dokud nedosáhla cloudového nebo lokálního datového serveru podporujícího mobilní připojení. Konektivita zvenčí obvykle vyžadovala správu brány firewall a intenzivní zapojení IT.

Novější třída průmyslových automatizačních řídicích prvků však zlepšuje situaci začleněním schopností IT do platforem PT pro posílení významu komunikace. Tyto okrajové programovatelné průmyslové řídicí prvky (Edge Programmable Industrial Controller – EPIC) si zachovávají své kořeny PT s I/O a funkcemi průmyslového řízení (obrázek 1). Avšak jakožto nativní funkce obsahují také prvky IT, jako jsou pokročilé programovací jazyky, webová správa a protokoly optimalizované pro mobilní zařízení.

Taková zařízení zjednodušují přenos dat připojením k jakémukoli kabelovému nebo bezdrátovému chytrému zařízení v provozu a inicializací odchozí komunikace do cloudových služeb přístupných mobilními zařízeními (obrázek 2). Díky integrovaným I/O a podpoře průmyslových protokolů může průmyslový okrajový řídicí prvek získávat data z jakéhokoli druhu provozního zařízení nebo chytrého zařízení, včetně PLC a programovatelných automatů (PAC).

Navíc pomocí standardního ISO protokolu MQTT a protokolů Sparkplug s otevřeným zdrojovým kódem může okrajový průmyslový řídicí prvek využívat metody publikování/odebírání s hlášením na bázi výjimek k přenosu dat do centrálního zprostředkovatele. Síťový provoz je minimalizován a zatížení serveru je sníženo, protože zprostředkovatelé zpracovávají data pouze podle požadavku. Kromě toho je vylepšena bezpečnost a většině problémů s bránou firewall se vyhnete, jelikož datová komunikace typu pub/sub využívá odchozí metody komunikace s původem v zařízení. Ve srovnání s tradičními způsoby poskytování mobilních funkcí se datové struktury mění, protože se zpracovávají pouze požadovaná data. Nadbytečná data jsou eliminována a programátoři již nemusejí věnovat energii mapování a sledování datových tabulek. Vývojáři vybírají data, která potřebují přenášet, zjednodušují systém a zvyšují výkon.

Díky vylepšeným možnostem toku dat získají vlastníci a výrobci OEM možnost shromažďovat informace z průmyslových automatizačních systémů, používat analytiku a zvyšovat efektivitu i dostupnost procesů či zařízení.

Benson Hougland, viceprezident pro marketing společnosti Opto 22. Upravil Chris Vavra, redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI