Print

Společnost, zaměřující se na práci s trubkami, pořídila plně elektrickou technologii, čímž se jí dostalo rychlého návratu investice

-- 08.01.15

Výrobní systém “napoprvé správně” zrychluje výrobu od prototypů a výrazně snižuje náklady na práci a odpad. Rozšířené ohýbací schopnosti pomohly zajistit zakázku v hodnotě L500 000 ročně.

Plně elektrické CNC ohýbačky trubek Unison pomohly společnosti Toolspec Manufacturing Company Limited, zaměřující se na práci s trubkami, s uplatněním flexibilní výrobní strategie s trubkami ohlými napoprvé správně, čímž rozšířily výrobní možnosti a pomohly získat zakázku v hodnotě L500,000.

Výrobní ředitel Toolspec Manufacturing Howard Dean říká: “Přejít z hydraulických na plně elektrické ohýbačky trubek je jako přejít ze středověku do současnosti. Umění přesného ohýbání trubek, které znají pouze zkušení operátoři, je nahrazen systémem jednoduchým na pochopení i používání. Naše dva stroje Unison byly dodány před osmi měsíci a jejich začleněním do našich CNC a CMM (coordinate measuring machine) zařízení jsme získali mnohem výkonější a pružnější výrobní systém. Nyní jsme schopni vytvořit prototypy ve zlomku času potřebného na jejich vytvoření na našich starých hydraulických ohýbačkách, s výrazně sníženými náklady na práci a odpadní materiál.”

Toolspec Manufacturing byla založena roku 1961 jako společnost zaměřená na výrobu nástrojů a postupem času se rozrostla a stala se předním výrobcem speciálních součástek, které vyžadují precizní manipulaci a sváření. Společnost se zaměřuje převážně na výrobu složitých součástek vyrobených z dutých profilů a a trubek pro automobilový, zemědělský a strojírenský průmysl. Mezi zákazníky patří vysoko postavené společnosti vyrábějící luxusní automobily a průmyslové stroje. Typickým produktem bývají výztuhy podvozků, dveře, ochranné klece, držadla těžkých strojů jako jsou traktory a bagry, dále hydraulické a chladící trubky pro různá vozidla. Toolspec je výrobce se středním objemem produkce, týdně vyprodukuje zhruba 16 000 sad produktů pro automobilový, zemědělský a stavební průmysl.

Díky průběžným investicím do lidských zdrojů a vybavení si Toolspec vybudoval širokou základnu automatizované výroby. Ta obsahuje tři válcovací linky, čtyři stroje na dokončování konců trubek, sedm lisů a 16 buněk pro robotické svařování. Společnost má také značné množství ohýbaček na trubky, včetně 14 hydraulických CMC strojů které umožňují ohýbání trubek v rozmezí 4 mm – 120 mm. Až donedávna Toolspec upřednostňoval hydraulické ohýbačky trubek, částečně kvůli historickým důvodům a částečně proto, že pracovníci měli s hydraulikou letité zkušenosti.

Nicméně, jedna z nevýhod hydraulických ohýbaček trubek je ta, že jejich seřízení bývá složité a časově náročné. Odborníkovi Toolspec většinou trvalo přes hodinu připravit stroj k produkci složité součástky, načež byla potřeba několika zkoušek a dalších nastavení než byla součástka v požadované normě. Tím také vznikalo velké množství odpadu. Problém vznikal tím, že při využití hydrauliky je v procesu mnoho proměnných, teplota oleje a jeho tlak se můžou v průběhu směny měnit, následkem je potom zvýšená obtížnost zachovat stále stejnou kvalitu ohybů.

Ve světle těchto problémů začal Toolspec hledat alternativní technologie ohýbání trubek. Rychle dospěl k závěru, že plně elektrická technologie je tou správnou cestou vpřed a že stroje Unison jsou oproti konkurenci výkonnější, spolehlivější a jednoduché na ovládání. Při jednání navštívil vedoucí ohýbacího oddělení Toolspec britskou výrobu Unison a – navzdory tomu, že měl třicetiletou zkušenost s hudraulickými stroji – byl okamžitě přesvědčen o výhodách plně elektrických strojů. Toolspec následně objednal dva stroje Unison, aby nahradil dvě o několik generací starší hydraulické ohýbačky.

Nové Unison elektrické stroje byly nainstalovány ve výrobě Toolspec v Lutonu ve Velké Británii v Květnu 2014. Oba stroje jsou modely 50 mm Breeze, vybavené vícepatrovými hlavami přizpůsobenými pro rychlou a jednoduchou výměnu nářadí. Oba též obsahují laserovou korekci zpětného pružení. Ta přesně měří úhly, zatímco je trubka ohýbána, a automaticky dle potřeby doohne na požadovaný úhel.

Oba stroje Unison jsou propojeny s CAD sítí výroby Toolspec a s přenosným zařízení pro měření souřadnic ROMER, které zajišťuje stálou kvalitu výroby. Ohýbací stroje mohou být programovány ručně nebo importováním dat z CAD modelů vytvořených firmou Toolspec nebo dodané zákazníkem. Data získaná ze zařízení pro měření souřadnic půžou být v případš potřeby použita pro korekci nedokonalostí a automatického nastavení stroje, aby druhá a další součástky byly ohnuty správně.

Výhodou této výrobní strategie je to, že se podstatně zkracuje cesta k prvním dobrému výrobku, a to využitím automatického softwarového seřízení všech elektrických strojů Unison.

Ještě před pár měsíci mohla příprava produkce zabrat firmě Toolspec několik týdnů, obzvláště pokud součástka obsahovala před svařením několik složitých ohybů. Po ohnutí prototypu a zpětné reakce zákazníka se provedly potřebné změny, byla vytvořena nová data a stroj se ručně přenastavil na výrobu další zkušební součástky. Tento proces bylo potřeba několikrát opakovat, čímž došlo k vysokým nákladům na vývoj.

Howard Dean poukazuje: “Na strojích Unison je čas pro nastavení na novou součástku minimální – a výměna nářadí zabírá pouhých 10 minut – v porovnání hodinami práce na našich hydraulických ohýbačkách. Nyní, po první použitelné součástce je správná i druhá a úplná produkce může začít. To šetří nesmírné množství času a také nám to umožnilo snížit náklady na odpadní materiál. Kombinace automatického nastavení a výměny nářadí na strojích Unison znamená, že stroje nevyžadují zkušeného operátora s hlubokou znalostí ohýbání trubek, což redukuje náklady na pracovní sílu a rozšíření výrobních možností je mnohem snazší. Podpora firmy Unison je navíc výtečná a těšíme se až naši výrobu rozšíříme o další stroje.”

Toolspec je nyní schopen vytvořit prototyp součástky během 30 minut – a vypořádat se s výrobou součástek kde je tolerance až 1 mm, při přesnosti ohybu na 0.25 stupně. Jeden z okamžitých efektů je ten, že díky novým výrobním možnostem získala firma zakázku v hodnotě L500,000 ročně od jednoho z evropských zákazníků – pro madla u zadních oken traktorů. Toolspec využil Opt2Sim 3D simulační software firmy Unison, čímž ukázal své nové možnosti zákazníkovi. Nedávno byly doručena první várka výrobků a všechny prošly kontrolou kvality na první pokus.

www.unisonltd.com 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální transformace - příběh firem
2020-03-12 - 2020-03-12
Místo: Malý svět techniky, U6, Ostrava
AMPER TOUR 2020
2020-03-17 - 2020-03-19
Místo: Brno
Amper 2020
2020-03-17 - 2020-03-20
Místo: Výstaviště Brno
Údržba a diagnostika 4.0
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Brno
Energie pro budoucnost XXVII
2020-03-18 - 2020-03-18
Místo: Výstaviště Brno, sál P3

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI