Print

Společnost Omron vyrůstala společně s odvětvím průmyslové automatizace

-- 08.09.12

Na židli generálního ředitele Omron Europe se v květnu nově usadil Hiroyuki Usui, což bylo reakcí na návrat dosavadního ředitele Shizuta Yokomuty do Japonska, kde povede divizi Enviromental Solutions Bussines. Usui přichází s ambicí spojit své zkušenosti a nadšení pro technologie, management a zaměstnance s nápady. Konkrétněji rozvádí své vize v rozhovoru, který poskytl redakci časopisu Control Engineering Česko.

Pane Usui, velmi Vám gratulujeme k Vašemu jmenování do funkce výkonného ředitele společnosti Omron Europe. Můžete nám říci, jaké jsou Vaše první dojmy ze situace společnosti Omron v Evropě?

Můj předchůdce, Shizuto Yukumoto, mi předal evropskou organizaci, která je ve velmi dobrém stavu. Podařilo se nám úspěšně proplout náročnou ekonomickou situací na trhu v posledních letech a loni jsme přijali přes 50 dalších techniků, aby sloužili našim zákazníkům. Jedním z našich cílů je přidaná hodnota pro naše zákazníky, protože podle nás je to jediný způsob, jak dosáhnout v Evropě významného růstu.

Když se hovoří o lídrech na evropském trhu průmyslové automatizace, mnoho lidí si Omron nevybaví. Předpokládám, že byste tento dojem rád změnil.

Ano, patříme mezi přední společnosti, ale možná jsme příliš skromní, příliš nesmělí. Je to jedna z našich výzev: potřebujeme zajistit, aby naše plné kompetence uznávaly i firmy, které s námi dosud nespolupracují. Koneckonců, společnost Omron se vyvíjela společně s odvětvím průmyslové automatizace od jeho vzniku před téměř 85 lety a nyní jsme globální organizací s více než 36 000 zaměstnanci. I když se naším postavením všude nechlubíme, ve skutečnosti jsme lídry v našem hlavním oboru kompletní automatizace strojů. Všichni v našem odvětví tvrdí, že mají nejnovější technologie, zvyšují výkon, snižují náklady a nabízejí vysokou spolehlivost.

Může se zdát, že si tyto aspekty rozporují, ale s tím já nesouhlasím. Nejenže to všechno dokážeme nabídnout, ale i vyladit podle potřeby. Jsme jediní, kteří mají natolik kompletní portfolio a organizaci, aby to mohli nabídnout. Každý týden mi zákazníci říkají o výhodách hladké integrace mezi vstupy, logikou a výstupy: výrobci strojů tak mají jistotu, že nedochází k plýtvání časem při komunikaci mezi zařízeními a vše funguje rychleji a spolehlivěji. Pravdou je, že jsme jednou z mála společností, které skutečně pokrývají celý cyklus vstupy-logika-výstupy. Možná právě to bychom měli říkat hlasitěji!

V globálním hledisku se zdá, že svět průmyslové automatizace je rozdělen na určité sféry vlivu: v USA je to Rockwell Automation, v Evropě Siemens a v Asii Mitsubishi. Předpokládám, že s tím nebudete tak úplně souhlasit. Jaký je tedy Váš názor na pozici společnosti Omron?

Asie je naší domovskou základnou a v celém regionu máme nezpochybnitelné vedoucí postavení, které sahá až do historie. Stačí jeden příklad – ještě předtím, než Čína otevřela své trhy, Omron zde působil již dlouhou dobu a aktivně pomáhal čínským podnikům zavádět automatizační technologii. Abych byl upřímný, nevidím moc logiky v rozdělování světa na mnoho různých částí. V oblasti průmyslové automatizace má každá firma svou pozici v jedné ze tří vrstev: lídr, následovatel a opakovatel. Je to globální, univerzální struktura pyramidy, která se neřídí hranicemi zemí a v každé vrstvě je poptávkový trend téměř stejný. Ve společnosti Omron tomu rozumíme a jsme schopni podporovat naše zákazníky v takové fázi, v jaké se právě nacházejí.

Samozřejmě, že respektuji odlišné kultury a myslím, že je skutečně důležité chránit rozmanitost. Ale zákazníci společnosti Omron Europe se již nepovažují jen za evropské obchodníky: výrobci strojů působí na celém světě, stejně jako my. Po celá desetiletí jsme pracovali jako vskutku globální firma, s výrobními závody, centry pro výzkum a vývoj a servisní podporou všude, kde byli naši zákazníci. Mou snahou je náš svět ještě více zprůhlednit, aby relevantní znalosti a zkušenosti mohly snadno a rychle proudit od nás k technikům našich zákazníků.

Zůstaňme u této mezinárodní perspektivy a globálního vlivu, který považujete za základní cíl. Když jste v Nurembergu prezentovali platformu Sysmac, řekl jste, že zapadá do strategie VG2020 společnosti Omron. Můžete nám o tom říci více?  

VG2020 znamená Value Generation 2020 (10letý plán zdůrazňující skutečnost, že tvorba hodnot pro zákazníka musí být základem a počátkem každé činnosti). Jak jsem již řekl, společnost Omron je odhodlána vytvářet přidanou hodnotu pro všechny naše zúčastněné partnery na celém světě: zákazníky, zaměstnance a společnost jako celek. Takže vše, co děláme, je navrženo tak, aby to zvyšovalo naše znalosti a my díky tomu mohli vytvořit přidanou hodnotu. Například v naší laboratoři Tsunagi Labs pracují specializovaní technici, jejichž jediným úkolem je zajistit, aby zařízení Sysmac bylo možno připojit k nejrůznějším druhům zařízení od jiných výrobců, a to co nejoptimálnějším způsobem.

Jaké jsou hlavní přínosy platformy Sysmac?

Především je důležité pochopit, že platforma Sysmac je navržena pro automatizaci strojů: na vše, co dělá, je možno pohlížet z perspektivy strojů budoucnosti, kde vývojový technik bude spíše tvůrcem než řešitelem problémů. Vedl jsem jednu divizi, která se zabývala vývojem platformy Sysmac a v každé fázi jsme se ptali sami sebe: „Jak to bude podporovat stroje a vývojového technika?“ Naši zákazníci si vysoce cení našeho kompletně integrovaného softwarového prostředí, které zahrnuje senzory, akční členy apod. Značně zkracuje čas potřebný na vývoj, ladění a údržbu. Způsob, jakým přistupujeme k problémům, je jedinečný a hodnotný pro výrobce strojů.

Největším přínosem je tedy fakt, že platforma Sysmac spojuje vstupy-logiku-výstupy tím nejoptimálnějším způsobem: například signál z jednoho z našich senzorů způsobí reakci systému polohování v řádu milisekund, a to s absolutně žádným zpožděním při interpretaci signálů a jejich konverzi na příkazy. Sysmac je výsledkem kombinace know-how, provozních zkušeností a inovací ve všech našich hlavních oblastech působnosti, s připomínkami a návrhy od tisíců techniků ze společnosti Omron a od našich zákazníků. A to je jen začátek: hledáme další cesty, jak začlenit stejně plynulou technologii do naší organizace, abychom se posílili ve snaze sloužit zákazníkům co nejefektivněji a nejrychleji, jak to jen bude možné.

Nedlouho po vašem jmenování jste hovořil o urychlení procesu zavádění evropských technologií na evropský trh. Můžete nám říci, co mohou zákazníci v následujících měsících očekávat?

Již jsme na trh uvedli řídicí prvek NJ5, ale to byl jen začátek. Naši platformu rozšíříme o senzory, bezpečnostní systémy, rozhraní HMI, sítě a samozřejmě o vyspělé polohovací funkce.

Tento rozhovor budou možná číst i čtenáři, kteří společnost Omron neznají. Jak byste tedy popsal vašeho typického zákazníka?

Většinou to jsou výrobci strojů, kteří chtějí stavět lepší a chytřejší stroje, které mohou výrobcům na celém světě pomáhat vyrábět produkty, které my všichni používáme každý den.

Do společnosti Omron Europe jste přišel poté, co jste si vybudoval kariéru v Asii. Předpokládám, že Vám evropská pracovní kultura připadá odlišná od kultury, na kterou jste zvyklý. Říkáte, že chcete, aby Omron Europe profitoval z nepochybného vedoucího postavení a ověřené infrastruktury, kterou má Omron v Číně, Indii a Japonsku. Bude obtížné toho dosáhnout ve světě, kde je obchodní prostřední natolik odlišné?

Nevím, jestli s vámi souhlasím v tom, že evropská pracovní kultura je příliš odlišná od té, v níž jsem dříve působil. Samozřejmě jsou určité rozdíly, ale je tu mnohem víc podobností a bezesporu je tomu tak i u společnosti Omron. Každý v našem oboru používá koncepce jako je bezdefektní práce, výroba přesně na čas (just-in-time), celkové řízení kvality a podobně. Nebude to tedy obtížné a já jsem odhodlán zajistit, aby to fungovalo.

Ukončeme náš rozhovor pohledem z jiného úhlu. Po loňském zemětřesení a tsunami v Japonsku Vaše firma projevila velkou solidaritu s oběťmi. Je společnost Omron stále aktivní v oblasti charitativní činnosti?

Domnívám se, že naším největším příspěvkem společnosti je technologický pokrok, který na trh přinášíme již 85 let a rádi přispíváme k průmyslovému rozvoji zemí. Náš zakladatel Kazuma Tateisi řekl: „Strojům práci strojů, člověku radost z vytváření budoucnosti“ a toto heslo je stále mou GPS navigací, pokud jde o směr, jakým řídit firmu. Samozřejmě s konečným cílem učinit svět lepším pro všechny.

Od doby, kdy byla společnost Omron založena, uplatňujeme podnikovou společenskou odpovědnost, i když v té době se tomu tak ještě neříkalo. Vždy jsme se starali o naše prostředí a byli jsme mnoha různými způsoby zapojeni do aktivit ve světě, který sdílíme. Takže naše podpora obětem loňské tragédie nebyla ničím výjimečným, tak to prostě děláme. Naše Zásady Omron, kterými se všichni řídíme, vycházejí z myšlenky, že vše, co děláme jako firma a jako osoby, v produktech, které vyrábíme a v aktivitách, kterým se věnujeme, by mělo podporovat společnost. Nevím, jestli bych to nazýval charitativní činností, protože by to naznačovalo, že je to něco odděleného. Jde o to, že Zásadami Omron skutečně žijeme každý den.

ce

Lukáš Smelík, Control Engineering Česko

Autor: Lukáš Smelík, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI