Print

Špičkové 3D kamery Automation Technology majú české zastúpenie

-- 11.10.16

Nemecký výrobca 3D kamier a senzorov založených na laserovej triangulácii rozširuje svoju distribútorskú sieť. Zastúpením pre Česko a Slovensko sa stala spoločnosť ATEsystem s. r. o., ktorá sa špecializuje na systémy a produkty na strojové videnie.

3D kamery Automation Technology dosahujú vynikajúcu presnosť merania rozmerov až na tisícinu milimetra, v závislosti od veľkosti snímaného objektu. Maximálna frekvencia snímania je pritom v desiatkach tisíc profilov za sekundu. Na dosiahnutie týchto vysokých hodnôt slúži niekoľko unikátnych technológií, ktoré sú integrované priamo v kamere.

Režim s vysokým dynamickým rozsahom a sofistikovaný algoritmus dokážu určiť polohu laserovej stopy v obraze so subpixelovou presnosťou presahujúcou 64 násobok fyzického rozlíšenia kamery. Kamery komunikujú cez gigabitový ethernet. Ich výstupom je nielen 3D profil snímaného objektu, ale tiež jasová snímka, ktorú je možné použiť na ďalšie spracovanie obrazu.

3D kamery Automation Technology s krytím IP67 sú navrhnuté do priemyselných podmienok aj v ťažších prostrediach. Najvyššiu presnosť poskytujú modely s horizontálnym rozlíšením snímača 4096 bodov. Pri obmedzení vertikálneho rozlíšenia je možné pri vysokorýchlostných modeloch dosiahnuť frekvenciu až 71 tisíc profilov za sekundu. Pri snímaní priestorovo zložitých objektov je možné kamery vybaviť Scheimpflugovým adaptérom na dosiahnutie ideálnej ostrosti obrazu v celej rovine snímania.

Kamery je možné zakúpiť buď ako zostavu (3D kamera, čiarový laser, držiak) – modely C2 a C5, alebo ako kompletný laserový senzor v kompaktnom puzdre – model CS-C5. Ku kamerám je dodávané množstvo príslušenstva, vrátane presných držiakov, kabeláže, konektorov a kalibračného softvéru.

Unikátne vlastnosti a funkcie 3D kamier: 

 • automatické nastavenie AOI, sledovanie laserovej stopy, automatický štart snímania;
 • viacnásobná oblasť záujmu AOI – sledovanie viacerých stôp;
 • viacnásobný výstup dát: priestorový profil, jasový obraz, hrúbka stopy;
 • HDR-3D: vysoký dynamický rozsah dovoľuje snímanie objektov s veľmi rôznorodou odrazivosťou;
 • prídavné dáta: časová značka, indexovanie, pozícia enkodéra atď.;
 • vylepšené triangulačné algoritmy: kognitívna funkcia, maximum, prahovanie, FIR filter;
 • digitálne vstupy pre kvadratúrny enkodér (RS422) aj jednokanálové senzory;
 • vysoká spoľahlivosť komunikácie protokolom GigE Vision.

 

 

Automatické vyhľadanie oblasti záujmu (AOI) na rýchle spracovanie 3D obrazu

Vysokorýchlostné 3D kamery Automation Technology radu C Series sú už teraz k dispozícii s novým firmwarom, ktorý umožňuje rýchlejšie skenovanie povrchu. Vďaka novému sofistikovanému algoritmu na automatické vyhľadanie oblasti záujmu sa značne zvyšuje rýchlosť snímania pri plochých objektoch, napríklad pri snímaní povrchu drevených dosiek. Táto funkcia je zaujímavá najmä pre aplikácie pracujúce s kontinuálnym meraním profilov s premenlivou pracovnou vzdialenosťou a umožní získať 3D obraz vo veľmi krátkom čase.

Kalibrácia

V mnohých prípadoch nestačí pracovať s relatívnymi (pixelovými) výškovými dátami. V takých situáciách je nutné využiť možnosť kalibrácie, ktorá prevedie relatívne hodnoty na reálne dĺžkové jednotky. To je možné docieliť použitím kalibračného softvéru. Existujú dve metódy, ako vykonať kalibráciu 3D zostavy – trojosová kalibrácia a statická kalibrácia.

Trojosová kalibrácia

Trojosová metóda slúži na kalibráciu 3D zostavy vo všetkých 3 rozmeroch (osi X, Y, a Z). Pre tento prípad sa používa kalibračný vzor v tvare diamantu. Výhodou je automatické rozpoznanie nastavenia triangulačnej zostavy (uhol medzi kamerou a laserom, ich vzájomná orientácia a vzdialenosti od vzorky). Podmienkou je však pohyb zostavy alebo kalibračného vzoru koncovou rýchlosťou.

Statická kalibrácia

Statická metóda je jednoduchšia, ale kalibrujú sa len 2 rozmery – os X (šírka) a os Z (výška). Nie je preto nutné zaistiť pohyb vzoru ani 3D zostavy. Odtiaľ názov statická kalibrácia. Na rozdiel od trojosovej kalibrácie môže však byť táto metóda použitá len pri štandardnom triangulačnom nastavení, keď laser svieti kolmo na kalibračný vzor.

Kamery Automation Technology je možné použiť tak vo vlastnom programe (je dodávané Software Development Kit zadarmo), ako aj v aplikáciách na spracovanie obrazu (LabVIEW, Halcon, VisionPro, CVB…).

Typické aplikácie

 • kontrola profilu pneumatík pri výrobe;
 • kontrola súčiastok na doskách plošných spojov;
 • snímanie povrchu dreva a plechov;
 • inšpekcia zvarov a mechanických súčastí;
 • navigácia robota
 • a mnohé ďalšie.

 

kamery.atesystem.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

 •   Události  
 •   Katalog  

Události

Pokročilé SCADA nástroje pro nové desetiletí
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
PRŮMYSLOVÝ ETHERNET A MOŽNOSTI JEHO VYUŽITÍ
2020-05-26 - 2020-05-26
Místo: webinář
Digitální výroba 2020
2020-06-09 - 2020-06-10
Místo: Praha

Katalog

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI