Print

Software SCADA a tagy aneb Cesta do srdce závodu

-- 23.11.16

Po nahrání softwaru SCADA musí uživatel provést několik kroků, aby zajistil, že ze systému získá co nejvíce. 

Systémy průmyslového řízení a sběru dat (Supervisory Control And Data Acquisition – SCADA) pomáhají operátorům vydávat příkazy, reagovat na alarmy, generovat přehledy a podnikat další aktivity na základní výrobní úrovni. Aby toho mohl operátor dosáhnout, musí rozumět dvěma základním součástem softwaru SCADA: serveru a klientovi. 

Servery SCADA jsou odpovědné za hlavní funkce systému SCADA, jako je datová komunikace s řídicím hardwarem (buď přímo, nebo prostřednictvím serveru OPC), tvorba grafiky, generování alarmů, zabezpečení, ukládání dat, generování přehledů a další životně nezbytné funkce. Klient je odpovědný za zobrazování informací získaných a generovaných serverem SCADA. Klient rovněž předává příkazy operátora serveru SCADA a zobrazuje trendy a přehledy. 

Veškerý software serveru SCADA je dodáván s integrovanou funkčností klienta. Po dokončení naprogramování a konfigurace stačí uživateli přepnout do režimu běhu (RUN) a pohodlně se usadit. Další klientské licence jsou požadovány pouze v případě dvou nebo více operátorských stanic, nebo pokud chce manažer závodu izolovat server. 

Většina dodavatelů systému SCADA nabízí dva redundantní servery; jen málo z nich poskytuje trojitou redundanci. Pokud jde o klienty, uživatelé jich mohou mít, kolik chtějí. Klienty lze připojit lokálně nebo vzdáleně, ale také pomocí rozsáhlých sítí WAN. Mohou být dokonce připojeni po internetu jako weboví klienti (viz obrázek 1). 

Vytvoření programu SCADA

Po instalaci serveru SCADA XYZ na tomtéž PC a po spuštění softwaru klikněte na ikonu „Soubor“, poté na „Nový projekt“ a následně software zobrazí spoustu věcí, které vypadají jako obrovský zmatek, namísto programu na bázi nabídek, který by uživatel mohl očekávat. Dostat se od toho, co vidíte na obrazovce, ke konečnému výsledku se může zdát neřešitelným problémem, ale tato situace se dá zvládnout. Postup má čtyři hlavní kroky. 

Krok č. 1: Definujte připojení

Server SCADA potřebuje pro připojení k jakémukoli zařízení za účelem čtení/zápisu dat znát dvě věci: 

  • Jaký protokol má použít? Sériový Modbus, DNP3, klient OPC nebo něco jiného?
  • Jaké připojení/port má použít? Sériový, nebo ethernetový? A který port?

V našem příkladě je zvolen klient a softwarové připojení OPC (viz obrázek 2). 

Krok č. 2: Definujte zdroj dat

Jaká je adresa slavu/serveru? Může to být adresa uzlu u sériového protokolu, IP adresa u Ethernetu, název serveru OPC a hostitelská IP adresa v případě OPC. V našem příkladě má server OPC název ABC OPC a hostitelská IP adresa je (lokální host), což znamená, že existuje na stejném počítači jako software SCADA. 

Krok č. 3: Definujte tagy

Tagy jsou zástupné symboly pro informace v serverech SCADA – jsou podobné položkám OPC, avšak s tím rozdílem, že lze použít interní tagy (např. výsledky kalkulací provedených skripty SCADA) i externí tagy (informace z řídicích prvků PLC nebo ze serverů OPC). 

Každý tag má tři základní parametry: 

  • Název tagu: název, který budou všechny ostatní součásti systému SCADA používat pro vyvolání informací uložených v tomto místě.
  • Adresa tagu: umístění této informace v paměti zařízení slave nebo název položky OPC.
  • Typ dat: reálné číslo, celé číslo, booleovská hodnota apod.

Najděte místo v databázi tagů konfigurace SCADA, adresáři tagů, správci tagů nebo něčem podobném. Vytvořte nový tag, zadejte název tagu, např. „TankTemp“, a o adresu se postará server OPC; výsledek bude vypadat nějak takto: 

Channel.Device.Group.Item

Channel1-Modbus.PLC-Slave01.Tank. TankTemperature

Typ dat bude reálné číslo (s pohyblivou řádovou čárkou) nebo celé číslo, a to v závislosti na tom, jak bylo provedeno škálování a jaký typ dat byl použit na serveru OPC. 

Krok č. 4: Vytvořte grafické obrazovky

Nyní, když systém SCADA ví, které informace získávat a jak se k nim dostat, je čas zobrazit tyto informace na obrazovce. Pro vytvoření nových grafických obrazovek přejděte do knihovny symbolů, vyberte symbol nádrže, symbol měřidla a umístěte je na obrazovku (viz obrázek 3). 

Otevřete konfiguraci měřidla, vyhledejte vlastnost označenou „Zdroj dat“ nebo „Tag“ či něco podobného a zadejte název tagu. V tomto okamžiku, pokud uživatel provozuje software SCADA v režimu běhu (run), bude teplotní měřidlo na obrazovkách zobrazovat teplotu v nádrži v reálném čase. 

Další přínosy systému SCADA

Od tohoto okamžiku již nejsou žádné meze pro to, co může software SCADA poskytnout. Pomocí stejného tagu TankTemp mohou uživatelé volit nejrůznější způsoby zobrazování a generovat různé alarmy, které upozorní operátora na abnormální situace (překročení meze, odchylka, rychlost změny apod.). Uživatelé mohou rovněž vykreslovat hodnotu teploty proti času společně s dalšími proměnnými. Uživatelé mohou operátorovi poskytovat informace o variabilitě procesu nebo pravidelně ukládat hodnoty teploty, aby mohly být později generovány přehledy. 

Shady Yehia je zakladatel a autor blogu The Control Blog a pracuje jako manažer pro návrhy řešení přístrojové techniky, řízení a automatizace a pro jejich technické zajištění ve společnosti pro integraci procesních technologií se sídlem v Kataru a působící v regionu EMEA. The Control Blog je obsahovým partnerem vydavatelství CFE Media. Upravil Chris Vavra (cvavra@cfemedia.com), redaktor časopisu, a Jack Smith (jsmith@cfemedia.com), obsahový ředitel, CFE Media, Control Engineering. 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Technical Computing Camp 2018
2018-09-06 - 2018-09-07
Místo: Hotel Fontána, Brněnská přehrada
Moderní technologie pro potravinářský průmysl
2018-09-18 - 2018-09-18
Místo: Olomouc
Moderní technologie pro farmaceutický průmysl
2018-09-19 - 2018-09-19
Místo: Olomouc
PROMOTIC SCADA + eWON flexy workshop
2018-09-26 - 2018-09-26
Místo: Hotel Absolutum Boutique Hotel, Praha
MSV Tour 2018
2018-10-01 - 2018-10-04
Místo: Výstaviště Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI