Print

Snižování počtu lidských chyb aneb Přestaňte být písaři

-- 08.09.12

Manuální zadávání podpisů, dat a časů je dobrým kandidátem na automatizaci za účelem omezení počtu chyb a snížení rizika.

Výrobní firmy si již dlouho uvědomují, že největším zdrojem chyb ve výrobě jsou chyby lidského faktoru. A to je také jeden z hlavních důvodů, proč se automatizace zavádí pro jakýkoli proces, který je nebezpečný, nečistý, náročný nebo repetitivní. Nicméně v mnoha systémech existuje další zdroj chyb způsobených lidským faktorem, který je na vzestupu. Tímto zdrojem je manuální zapisování dat a komentářů a manuální zadávání podpisů, dat a časů. Ve stále více regulovaném výrobním prostředí se podepisování využívá čím dál tím častěji.

K výrobním záznamům je nutno doplňovat také komentáře pro zaznamenání důvodů nesrovnalostí a k získání podkladů ke zvyšování produktivity a pro projekty typu 6-sigma. I ti nejlepší písaři mají chybovost odpovídající zhruba procesům typu 4-sigma (správnost 99,4 % neboli méně než 1 chyba na 100 slov před korekturou). Výrobní operátoři však nejsou nejlepšími písaři – schopnost vynikajícího psaní na klávesnici obvykle nepatří mezi požadované dovednosti a ani není zahrnuta do plánů školení. Systémy pro operativní řízení výroby (MES) nahradily ruční písemné zadávání zadáváním z klávesnice a odstranily nutnost zapisovat data a časy. Bohužel nečitelné ruční písmo nahradily překlepy na klávesnici.

Operátoři stále musejí zadávat svá uživatelská ID a hesla pro elektronické podepisování a rovněž musejí zadávat komentáře a postřehy k výrobním událostem. Uživatelská ID a hesla mají zabudovanou kontrolu chyb, avšak i při zadávání těchto krátkých znakových řetězců vzniká tolik chyb, že průmysloví uživatelé často způsobují zablokování z důvodu zadání nesprávného hesla. Řešením pro redukci chyb při psaní je odstranit nutnost zadávání dat z klávesnice všude tam, kde je to jen možné. K tomu existuje několik jednoduchých metod, které můžete využít. Primární metodou pro omezení psaní je použití rozhraní typu „keyboard wedge“. Keyboard wedge je zařízení simulující zadávání dat z klávesnice.

Čte magnetické proužky, čárové kódy, značky RFID, kódy chytrých karet a další vstupy, které jsou následně přeneseny do vyrovnávací paměti klávesnice, takže se jeví, jako kdyby byly napsány na klávesnici. Zaměstnanecké karty většiny firem nyní obsahují čip RFID pro použití se čtečkami průkazů. Rozhraní keyboard wedge, které čte průkaz zaměstnance, lze použít k zadávání ID údajů pro elektronický podpis. Tato metoda zkracuje čas potřebný pro zadání elektronického podpisu o více než polovinu. Zaměstnanci si nemusejí pamatovat svá ID a pak je správně zapisovat, takže se tím odstraní chyby a nutnost opakování.

Rozhraní keyboard wedge se snímačem čárového kódu lze použít také pro zadávání předem definovaných komentářů a zjištění. Většina výrobních linek má malý počet typů problémů, které způsobují většinu výrobních nesrovnalostí. Snímač čárového kódu a vytisknutý soupis obvyklých problémů zakódovaných do čárového kódu může odstranit nutnost ručního zapisování zjištění a komentářů. Tím se zkracuje čas pro zadávání komentářů a odstraňuje se chybovost. Snímače otisků prstů a rozpoznávání tváří lze použít pro odstranění nutnosti jakékoli interakce prostřednictvím klávesnice v případě elektronických podpisů.

Snímače čárového kódu poskytují biometrickou metodu identifikace osoby a při kombinaci s průkazem s čipem RFID splňují požadavky na elektronický podpis. Pro snímače otisků prstů není vhodné každé prostředí, avšak alternativou je rozpoznávání tváře. Pro elektronické podpisy lze použít také levnou webovou kameru ve spojení s vhodným softwarem. Systémy pro rozpoznávání tváří mají velmi nízkou míru „falešných poplachů“, a to i v prostředí, kde operátoři musejí nosit částečnou ochranu tváře, jako jsou síťky na vlasy, a také v případě plnovousu. Odstranění chyb vyplývajících z ručního zadávání dat je možné. Můžete omezit nebo dokonce odstranit proces zadávání dat do vašich systémů (přirozeně odpovídající chybovosti 3-sigma) použitím kombinace alternativních zařízení pro zadávání dat. Díky těmto zařízením již vaši provozní pracovníci nebudou muset být písaři a vrátí se k výrobním činnostem s přidanou hodnotou.

ce

Dennis Brandl je prezident společnosti BR&L Consulting, která sídlí v Cary v Severní Karolíně, www.brlconsulting.com. Jeho společnost je zaměřena na IT pro výrobu. Můžete jej kontaktovat na e-mailové adrese dbrandl@brlconsulting.com.

 


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI