Print

Snadnější a bezpečnější programování robotiky od skupiny pro otevřený software

-- 14.03.17

Pracovní skupina ROS-Industrial, projekt otevřeného softwaru pro automatizaci závodů, oslavila v lednu 2017 své pětileté výročí vzniku expanzí do Asie, čímž posílila svou přítomnost mezi hlavní konkurencí na poli robotiky. Usiluje rovněž o zvýšení efektivity práce a bezpečnosti programování. 

Nadcházející páté výročí existence otevřeného softwaru Robot Operating System Industrial (ROS-I) se nese ve znamení vyšší efektivity a bezpečnosti otevřeného programování robotiky a pokračující expanze na další trhy. ROS-I je otevřeným softwarovým rámcem pro průmyslovou robotiku a zároveň označením pracovní skupiny založené organizací Southwest Research Institute (SwRI). ROS-I staví na systému ROS, o který se stará Open Source Robotics Foundation. Projekt ROS-I oslavil své páté výročí v lednu 2017 tím, že přidal svou třetí pobočku v Asii, která doplní jeho organizace v USA a Evropě. Software ROS-I byl použit vítězi velké soutěže v robotice v květnu 2016. Pracovní skupina ušla za pět let velký kus cesty a nevykazuje žádné známky zpomalování. 

„Velmi nás těší, že se věci pro nás vyvíjejí tak dobře. Robotický operační systém (ROS) vnesl do výzkumu a vývoje robotiky široký konsenzus. Domnívám se, že teprve teď se začínají projevovat výhody této skutečnosti ve výrobě. Budoucnost vypadá velmi slibně,“ uvedl Paul Hvass, manažer programu ROS-Industrial Consortium (RIC) organizace SwRI pro americký kontinent. 

Programování robotiky svedlo mnoho firem různých velikostí a cílů dohromady, aby vytvořily jednotný jazyk a systém, který je přínosný pro každého. „Konstruování s využitím otevřených zdrojů je něčím, co byste teoreticky nepovažovali za možné, především z důvodu konkurence a komerčních závazků. Ale je skvělé, jak jsme se dokázali sladit,“ s radostí konstatoval Paul Hvass. „Vzedmutá vlna vynese nahoru všechny a pomáhá zvýšit hodnotu automatizace pro každého.“ 

Soutěž v přemisťování dílů

V červnu loňského roku se tým univerzity Delft zúčastnil soutěže společnosti Amazon v přemisťování dílů konané v německém Lipsku a zvítězil s robotem řízeným softwarem ROSIndustrial ve spojení se systémem vnímání s hlubokým učením (deep learning), jenž je též původem z této univerzity (viz obrázek 1). 

Této globální soutěže se účastnily týmy z USA, Německa a Japonska. Týmy dostaly za úkol naprogramovat své roboty tak, aby vyjímaly předměty z přepravek (úkol ukládání) a ukládaly je do polic a dále aby uchopovaly předměty z patrových polic a vkládaly je do přepravek (úkol sběru). Roboty musely pracovat s nejrůznějšími předměty a v nestrukturovaném prostředí, což úkol ještě ztěžovalo. 

„Vítězství bylo pro nás úžasné v mnoha směrech,“ zdůraznil Hvass. „Tým univerzity Delft se iniciativně podílel na vývoji systému ROS a bylo skvělé osobně je vidět, jak získávají odměnu za svou tvrdou práci a důmyslnost. Celá akademická komunita byla touto výhrou velmi poctěna.“ 

Expanze skupiny do Asie

Velkým cílem pro ROS-I v roce 2016 bylo zřídit svou základu v Asii, která v posledních několika letech zaznamenala obrovský impulz v oblasti robotiky. Asijsko-pacifická pobočka této skupiny byla v roce 2016 formálně otevřena a bude ji řídit centrum Advanced Remanufacturing Technology Centre (ARTC) v Singapuru. 

Singapur se nemusí zdát jako ta nejlepší volba pro asijsko-pacifický region, nicméně má mezinárodní reputaci pro své inovace. „V porovnání s Čínou jde o menší trh, ale je globálně propojen s tolika zeměmi a je svým způsobem ve středu veškerého dění na poli ROS v asijsko-pacifickém regionu.“ 

Singapur, který Paul Hvass nazývá Švýcarskem jihozápadní Asie, je rovněž významným investorem do robotického průmyslu. „Veřejné investice do robotiky na jednoho obyvatele jsou zde vyšší než kdekoli jinde na světě,“ dodal. 

Reakce v asijsko-pacifickém regionu jsou podle Hvasse doposud velmi kladné a skupina usiluje o posílení své přítomnosti. Organizace ARTC a Nanyang Technical University (NTU) v červnu 2016 pořádaly zcela vyprodaný seminář na téma průmyslové robotiky a těší se na mezinárodní konferenci o robotice a automatizaci IEEE International Conference on Robotics and Automation 2017 (ICRA 2017), která se bude konat v Singapuru. 

Technologická vylepšení ROS-I

Organizace Fraunhofer IPA, která vede program ROS-Industrial Consortium v Evropě, vedla projekt ReApp financovaný EU, jenž vyvíjel programovací vývojové prostředí (IDE) na bázi ontologie poskytující programovací nástroje pro grafy signálového toku a stavového toku. Podporuje také přetažitelné uzly knihoven usnadňující nalezení a používání aplikací pro roboty. ReApp rovněž přispívá k zajištění větší intuitivnosti robotické výroby u malých a středních výrobců tím, že na systém ROS umístí vrstvu programování na bázi modelu (viz obrázek 2). 

Tým SwRI vyvinul plug-in QT Creator pro systém ROS, který poskytuje vývojové prostředí na bázi ROS s šablonami komponent ROS. SwRI rovněž vyvíjí grafický 3D nástroj pro nastavení s označením CAD-to-ROS, který usnadní vytváření a změny kinematických řetězců. 

Projekt Factory-in-a-Day vedený ústavem TU Delft Robotics Institute se rovněž zaměřuje na vývoj hardwarových a softwarových komponent pro cenově výhodnou robotizaci s využitím platformy ROS-Industrial. Jedním z témat, na němž pracuje, je umělá kůže. Každá „buňka“ této robotické kůže zahrnuje senzory vzdálenosti, síly a teploty a trojosý akcelerometr, který lze využít pro bezpečnou interakci s lidmi (viz obrázek 4). 

„Má lokální inteligenci a ví, kde se vše nachází,“ připomněl Hvass. „Využívá signály pro změnu směru a věříme, že bude z hlediska řízení a bezpečnosti silným nástrojem.“ ce

Chris Vavra je redaktor časopisu Control Engineering, CFE Media, cvavra@cfemedia.com.


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

PROMOTIC Semináře
2018-10-23 - 2018-10-23
Místo: Trnava
ÚDRŽBA 2018
2018-10-24 - 2018-10-25
Místo: Liblice
PROMOTIC Semináře
2018-10-24 - 2018-10-24
Místo: Praha
Školení pro uživatele kalibrátorů a kalibračního software Beamex
2018-10-30 - 2018-10-31
Místo: Jelínkova vila, Třebíčská 342/10, 594 01 Velké Meziříčí
Bezpečnost v průmyslu
2018-10-31 - 2018-10-31
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI