Print

Slavkov zažil další bitvu, tentokrát o Produkt roku 2011

-- 16.04.12

Na symbolickém místě, v blízkosti Mohyly míru u vesničky Prace poblíž bojiště věhlasné bitvy tří císařů u Slavkova, se 28. března letošního roku uskutečnilo předávání cen tradiční soutěže Produkt roku, kterou vyhlašuje časopis Control Engineering Česko již pátým rokem. Novinkou a příjemným zpestřením zažité tradice bylo vyhlašování prvního ročníku soutěže za časopis Řízení a údržba průmyslového podniku.


Každý z přihlášených produktů byl prezentován jak v časopise, tak na internetových stránkách. Při svém výběru čtenáři a uživatelé posuzovali celkem tři kritéria: technologický a inovativní přínos produktu, jeho užitečnost a celkový vliv na průmyslový trh. Celkem 33 produktů se zúčastnilo zápasu o prvenství v soutěži Produkt roku 2011 časopisu Control Engineering Česko, za časopis Řízení a údržba průmyslového podniku bojovalo o pomyslný trůn v prvním ročníku stejného klání v osmi kategoriích celkem 24 produktů. Jak už napovídá bojová historie místa, dala se očekávat podobná bitva i při vyhlašování. Někdejším lítým bojům v polích však ve slunečném březnovém dni odzvonilo, kolbištěm ročníku s přívlastkem 2011 se stalo „pouze“ internetové hlasování čtenářů časopisů. Vyhlašování, věrné atmosféře historického památníku míru, proběhlo ve velmi pohodové atmosféře a za rok 2011 jsme byli svědky ocenění celkem 15 úspěšných produktů. Vyhlašování se zdatně a zdárně ujal šéfredaktor časopisu Řízení a údržba průmyslového podniku Lukáš Smelík. Nenucený styl jeho moderování v originálních prostorech památníku dokládal přívětivou a poměrně komorní atmosféru.

Z rukou šéfredaktora a jeho kolegyně Miroslavy Pyszkové převzalo ocenění nejdříve osm výherců za časopis Řízení a údržba průmyslového podniku, následovalo je sedm nejlepších produktů z časopisu Control Engineering Česko. Všichni přítomní zástupci vítězných produktů měli prostor k vyjádření, mohli shrnout hlavní přínos svého produktu a zamyslet se, čím konkrétně nejspíš zaujal a jaký důvod čtenáře vedl k volbě právě tohoto vítězného produktu. Přehled vítězných produktů a stručné shrnutí prezentovaných myšlenek jejich zástupců přinášíme dále pod textem. Ústřední a často opakované důvody všech zástupců bychom mohli shrnout do tří hlavních hledisek: orientace na individuální potřeby zákazníka, snaha šetřit náklady a tendence k inovaci, zlepšování technologií, postupů a řešení. Po samotném, nepříliš dramatickém ohlášení vítězů následoval připravený program sestavený z pozoruhodné multimediální prezentace, která se pojila k místu konání: ke slavné bitvě u Slavkova, jež se odehrála v roce 1805.

Společné setkání zástupců firem, autorů vítězných produktů i redakčního kolektivu a spolupracovníků obou časopisů bylo zakončeno neformálním posezením. Poslání a celkový dosah této akce výstižně komentoval a shrnul Ondrej Valent ze společnosti CMMS s. r. o., která je jedním z oceněných výrobců: „Tradice obdobných soutěží ve srovnání s USA na našem trhu výrazně chybí. Jsem velmi rád za tuto anketu, protože máme konečně někoho – časopis, který začíná tuto problematiku řešit. Obdobné ankety přinášejí marketingový úspěch firem a zvyšují konkurenci na trhu. Doufám, že i ‚Produkt roku‘ se zavede jako značka, jako pečeť kvality.“

Přehled vítězných produktů jednotlivých kategorií Aplikační a programovací software – InTouch 2012 (Wonderware/ Pantek CS s. r. o.)

„Firma Pantek CS zastupuje firmu Wonderware, která je součástí mezinárodního, celosvětového koncernu Invenysys pro Českou a Slovenskou republiku. Synonymem pro Wonderware je produkt InTouch. Jedná se o produkt – software z kategorie SCADA, tzn. supervizní řízení a sběr dat, rozhraní člověk – stroj. To běží na operátorských stanovištích. Pomocí zařízení operátoři v reálném čase vidí, jak technologický proces dobře či špatně funguje. Díky Windows se tento software navíc velmi dobře používá, je uživatelsky přátelský teď a byl i před 25 lety,“ tvrdí Zbyněk Červenka.

HMI a průmyslová PC – bezdrátové a bezbateriové tlačítkové ovládače Harmony XB5 R (Schneider Electric CZ s. r. o.)

„Bezdrátové a bezbateriové tlačítko je výrobkem společnosti Schneider Electric. Obyčejnému tlačítku přidali dvě nové technologie – jednou z nich je bezdrátový přenos signálu, druhá technologie umožňuje, že tlačítko pracuje bez zdroje elektrické energie. Údržbáři se už nemusejí starat o výměnu baterií našeho tlačítka, protože je to elektrický mechanismus, který v místě tlačítka přemění mechanickou energii na elektrickou, jež stačí k vyslání signálu. Bezdrátové a bezbateriové tlačítko Harmony XB5 R šetří peníze, čas. Společnost Schneider Electric se v současnosti etabluje jako společnost „zelená“, což znamená, že se také snaží být šetrnější k životnímu prostředí,“ reaguje na ocenění své firmy Antonín Zajíček.

Měřicí technika a senzory – NI cDAQ-9191 kompaktní jednoslotové Wi-Fi šasi NI CompactDAQ (National Instruments)

„Děkujeme čtenářům časopisu Control Engineering Česko za zvolení produktu roku! Skříňka NI cDAQ-9191 umožňuje použít velmi populární měřicí moduly řady C mimo dosavadních USB a Ethernet základen i po WiFi. Uživatelé tam mohou provádět rychlá a přesná měření i s přenosnými přístroji nebo v místech, kam se obtížně tahají vodiče. Z nabídky meřicích modulů si jistě vybere každý – k dispozici jsou moduly pro napětí, proudy termočlánky, Pt100, tenzometry, akcelerometry a mnoho dalších. Moduly mají vysokou přesnost a kalibrační certifikát,“ uvedl Radim Štefan.

Robotizace a polohování – průmyslový robot FANUC M - 1iA (FANUC Robotics Czech, s. r. o.)

„V oblasti našeho zájmu stále bojujeme s předsudky, které se týkají nahrazování lidských sil roboty. Nejčastějším argumentem je, že jednoho dne nebude práce pro lidi, protože ji budou vykonávat stroje. To je jedním z hlavních důvodů, proč jsme se přihlásili do této kategorie. Náš produkt je malý kompaktní robot pro manipulaci s lehkými díly, komponenty do váhy 1 kg, což jej předurčuje např. k použití v elektrotechnice nebo v potravinářském průmyslu. Roboty jsou velmi malé, mají šířku lidských ramen, zástavba na nějaké automatizované lince tedy nezabírá výrazné místo, přesně nahrazují člověka. Výhodou je, že stroje jsou lehké, kompaktní, rychlé, přesné – všechno, co my lidé nejsme,“ konstatuje Daniel Havlíček.

Řízení procesů a pokročilé řízení – Intelligent Marshalling Module (Invensys Operations Management)

„Firma Invensys má velmi široké portfolio na poli automatizace. Jednou ze značek je Wonderware, která pokrývá softwarový byznys, máme však i další značky – Eckardt, Foxboro, ty pokrývají oblast procesní instrumentace a oblast systémů a bezpečnostních systémů. Právě některé z těchto systémů jsme se rozhodli nominovat na ‚Produkt roku 2011‘; v kategorii se vyskytovaly tři naše produkty a jsme na ně patřičně hrdí. Domnívám se, že hlavním důvodem, proč právě náš produkt vyhrál, je inovativnost a určitý revoluční způsob, který výrazným způsobem snižuje náklady na údržbu systémů. Jedná se o způsob, který odstraňuje potřebu ranžírování,“ poukazuje na výhody svého produktu Mária Záhorcová.

Řízení strojů a zabudované řízení – série MELSEC-L (Mitsubishi Electric Europa B.V. – organizační složka)

„Mitsubischi Electric je jedním z předních světových výrobců, který se zabývá výrobou elektronizačních komponent. Kromě MELSEC systémů, které byly oceněny, se zaměřujeme např. také na průmyslové roboty. Ocenění v soutěži pro nás znamená hodně, protože MELSEC systémy jsou mezi ostatními produkty firmy tou hlavní ‚vlajkovou lodí‘. Proč vybrali zákazníci a čtenáři časopisu CE náš produkt mezi tak nabitou konkurencí? Myslím si, že důvodem je to, že náš produkt odpovídá požadavkům trhu a zákazníků, to znamená vysoký výkon, kompaktní řešení a řada integrovaných funkcí,“ definuje důvody svého úspěchu Jiří Bažata.

Síťový a komunikační hardware a software – brána ProLinx Modbus TCP/IP pro IEC-61850 (ProSoft Technology)

„Společnost ProSoft Technology je na trhu již dvacet let, pochází z Kalifornie a zabývá se vývojem komunikačních technologií pro průmysl. Spolupracuje zejména se společnostmi Schneider Electric a ABB. Komunikaci a převádění dat můžeme provádět mezi různými protokoly a různými technologiemi, zvládáme také přenosy dat,“ představuje jeden z vítězných projektů Bruno Forgue. Výsledky všech kategorií časopisu Řízení a údržba průmyslového podniku naleznete v dubnovém vydání časopisu nebo na webových stránkách www.udrzbapodniku.cz.

Barbora Byrtusová je redaktorka časopisu Contorl Engineering Česko.
Následující strany časopisu jsou věnovány podrobnému popisu výherních produktů.

Autor: Barbora Bytusová, Control Engineering Česko


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Digitální výroba
2018-05-22 - 2018-05-23
Místo: Brno
27. ročník mezinárodní konference metalurgie a materiálů - METAL 2018
2018-05-23 - 2018-05-25
Místo: Hotel Voroněž I, Brno
B&R Innovation Day 2018
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Zámecký pivovar Litomyšl
EPLAN Efficiency days
2018-05-24 - 2018-05-24
Místo: Clarion Congress Hotel Praha, Freyova 945/33, Praha 9 – Vysočany
SKF Condition Monitoring Days 2018
2018-05-30 - 2018-06-01
Místo: Hotel Devět Skal, Sněžné - Milovy 11

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

Mitsubishi Electric Europe B.V.
Mitsubishi Electric Europe B.V.
Pekařská 621/7
155 00 Praha 5
tel. +420 251 551 470

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2018 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI