Print

Sjednocení softwarových nástrojů přineslo o 50 % vyšší efektivitu práce

-- 14.03.17

Skupina BEC Solution Group, založená v roce 2015, sdružuje tři výrobní společnosti, které mají stejného jmenovatele – vývoj a výroba výrobků probíhá pod jednou střechou. Základním kamenem celé skupiny je nejstarší a zároveň nejúspěšnější firma Bomar, která vyrábí pásové pily na kov. Druhá společnost ExactCut vyrábí automatizované kotoučové pily na kov a celá řezací centra přesně dle požadavků zákazníků. Posledním členem je nejmladší společnost CTM Austria, jež vyrábí vrtací stroje. Skupina dodává nejen standardní sériové výrobky, ale nabízí i řešení přizpůsobená požadavkům zákazníků – například dopravníky a různé další periferie.

Samostatná výroba

Standardní sériové výrobky se vyrábějí opakovaně a ve větším množství se zapojením systému kanban. Speciální výrobky přizpůsobené požadavkům zákazníka se zpracovávají individuálně. I když se jedná o různé produkty, průběh samostatného vývoje a výroby probíhá pro všechny skoro stejně. Na začátku se zpracují požadavky zákazníka, kdy je možné si vyspecifikovat parametry stroje, periferie a dodatečná zařízení. Oddělení inženýringu tyto požadavky zpracuje a připraví kompletní model, který pokryje veškeré nároky zákazníka.

Následně již směřují do výroby vygenerované výkresy pro výrobu a nákup. Většinu dílů si společnosti vyrábějí samy. Jakmile jsou vyrobené a nakoupené komponenty na skladě, přesunou se na montáž a testování mechanické kvality. Po elektrickém zapojení stroje se do procesu vloží programátor, jenž stroj naprogramuje a uvede do provozu. Celý výrobní proces uzavírá intenzivní kontrola funkcí a kvality. Dodací lhůty se odvíjejí dle požadavků zákazníka. Při sériové výrobě je termín dodání od jednoho měsíce, pro atypické stroje šest až osm měsíců.

Inženýring

Celá skupina má 250 zaměstnanců, z toho přibližně 25 pracovníků působí v oddělení inženýringu. Vývojové oddělení se skládá z mechanických konstruktérů a programátorů a elektrokonstruktérů a elektroprogramátorů. Při vývoji jednotlivých výrobků se všechny podklady navrhují a projektují z mechanické, elektrické a fluidní stránky pomocí softwarových nástrojů.

Všechny mechanické části se připravují v softwaru ProEngineer, který je automaticky propojený s informačním systémem IFS, do něhož se zadávají všechny díly pro výrobu či nákup. Z hlediska elektriky a fluidních systémů se v minulosti používal software, jenž se nehodil na tvorbu elektrických schémat. Vývojáři ho ve většině případů používali jen jako kreslicí nástroj. Výsledné elektrické schéma pak bylo bez kusovníků, náhradních dílů nebo dílů k doobjednání. Všechny kusovníky a seznam materiálů se vkládaly manuálně do tabulek, které tvořily součást dokumentace pro výrobu. Fluidní schémata se vytvářela v dalším softwaru, stejně tak bez možnosti přidání kusovníků. Právě tato nesourodá schémata a nesouvisející dokumentace snižovaly přehlednost, což mělo za následek i nižší efektivitu výroby.

Přehledný projekt

To byl hlavní důvod, proč se před devíti lety společnost Bomar rozhodla používat pro projektování elektrických a fluidních systémů software EPLAN. Druhý, neméně důležitý důvod pro toto rozhodnutí pak představovali zákazníci. Vyrobené stroje jsou určeny na export a hlavně ze západních zemí byl tlak na zkvalitnění výrobní dokumentace. Po absolvování série úvodních školení, která probíhala ve vlastních prostorách, zde začali navrhovat nová schémata už pomocí nového nástroje. Již první školení pokryla základní funkce a projekční činnost.

Jestliže v minulosti byla elektrická a fluidní schémata od sebe oddělená, pomocí systému EPLAN je nyní možné spojit tato schémata do jedné kompletní dokumentace s fungujícími odkazy mezi elektrickými a fluidními díly. Celý projekt má společnou dokumentaci a obsahuje odkazy z elektrické části na fluidní část a naopak. Kdokoli ze servisu nebo z výroby se může podívat na návaznosti, např. jak je konkrétní fluidní díl propojen s elektrickým.

Když dnes firma obdrží požadavek na nový stroj se základním popisem funkcí, začíná projekční činnost v systému EPLAN. Nejprve se použijí standardní moduly, z nichž se stroj skládá, a poté se začlení zákaznické úpravy. Na základě automaticky vygenerovaného kusovníku se předají požadavky pro výrobu a objednání jednotlivých dílů a návrh elektrického schématu směřuje do montážního oddělení. Použitím předchozího softwaru nebylo možné vidět návaznosti schémat a orientace v dokumentaci byla nižší. Díky kompletně vygenerované struktuře a křížovým odkazům je nyní projekt kompletní a přehledný.

„Ze začátku jsme připravovali jeden projekt s dokumentací dva až tři týdny. Nyní jsme pomocí systému EPLAN schopni připravit menší projekt do jednoho týdne. Díky křížovým odkazům a využívání schematických modulů EPLAN připravených v rámci standardizace ve spolupráci s konzultanty společnosti EPLAN jsme byli schopni zrychlit svou práci až o 50 %,“ říká Lukáš Vícena, projektový manažer ze skupiny BEC Solution Group.

Konec manuálnímu přepisování

Pro pracovníky ve výrobě představují výkresy ze systému EPLAN rozhodně zjednodušení práce. Předtím dostali jen schéma a všechny popisy přístrojů, vodičů a svorek museli řešit manuálně přepisováním značení z PC přímo na výkres. Byl to zdlouhavý a zbytečný proces. Minulý rok byla ve skupině zrealizována individuální školení, na kterých projektanti řešili komfortnější využívání funkcí systému EPLAN. Nešlo o pasivní školení, jednalo se spíše o spolupráci školitelů se zaměstnanci při přípravě přizpůsobitelných funkcí systému EPLAN.

Společně vytvořili moduly, pomocí nichž EPLAN automaticky vyexportuje údaje potřebné pro elektrickou montáž. Nyní například můžou v systému EPLAN rozdělit svorky podle potřeby nebo provedení a předem je určeno, ve kterém rozváděči budou.

Elektrokonstruktéři už nemusejí přepočítávat, kolik svorek se vejde do rozváděčových skříní. EPLAN automaticky vygeneruje soupis vodičů a svorek a kompletní soupis použitých dílů. Tyto soupisy si pracovníci mohou jednoduše vytisknout a získají tak kompletní značení pro vyráběné stroje.

Velkou výhodu představuje pro BEC Solution Group při projektování i EPLAN Data Portal, katalog s více než 750 000 komponentami od 150 výrobců. Všechny komponenty a součástky potřebné pro návrh nových řešení je možné si stáhnout přímo z portálu.

„Z obrovské databáze EPLAN Data Portal můžeme stáhnout potřebné specifické informace o komponentách a součástkách. V průběhu posledních dvou let se stal portál neocenitelnou pomůckou při naší každodenní práci,“ uzavírá Vícena.

Cílem je ještě vyšší efektivita a automatizace

Začátkem loňského roku využili v BEC Solution Group analytický koncept EPLAN Experience, který krok za krokem pomáhá zvýšit efektivitu projektování a optimalizaci návrhů. Výsledkem tohoto konceptu byly kroky modulárního projektování a příprava na automatizaci projektů. Cílem na nejbližší období je propojení systému EPLAN s informačním systémem IFS. Výsledkem bude automatické vygenerování požadavků na díly ze systému EPLAN přímo do informačního systému. Přípravnou fázi již mají ve skupině BEC Solution Group za sebou, v první polovině roku 2017 plánují propojit systém EPLAN s informačním systémem naostro.

www.eplan.cz


Sponzorované odkazy

 
Aktuální vydání
Reklama

Navštivte rovněž

  •   Události  
  •   Katalog  

Události

Nekonvenční zdroje elektrické energie
2020-08-04 - 2020-08-06
Místo: Hotel Ryšavý, Vémyslice
Dny teplárenství a energetiky
2020-09-08 - 2020-09-09
Místo: KC ALDIS, Hradec Králové
Digitální výroba 2020
2020-09-09 - 2020-09-10
Místo: Praha
Digitální logistika 2020
2020-09-10 - 2020-09-10
Místo: Praha
Potravinářství + Farmacie 2020
2020-09-22 - 2020-09-22
Místo: Brno

Katalog

BALLUFF CZ s.r.o.
BALLUFF CZ s.r.o.
Pelušková 1400
19800 Praha
tel. 724697790

EWWH, s. r. o.
EWWH, s. r. o.
Hornoměcholupská 68
102 00 Praha 10
tel. 734 823 339

B+R automatizace, spol. s r.o.
B+R automatizace, spol. s r.o.
Stránského 39
616 00 Brno
tel. +420 541 4203 -11

Schneider Electric CZ, s. r. o.
Schneider Electric CZ, s. r. o.
U Trezorky 921/2
158 00 Praha 5
tel. 00420737266673

COGNEX
COGNEX
Emmy-Noether-Str. 11
76131 Karlsruhe
tel. 720 981 181

všechny firmy
Reklama


Tematické newslettery
Anketa


Na internetu
V tištěných médiích
Na veletrzích a výstavách
Jinde

O nás   |   Reklama   |   Mapa stránek   |   Kontakt   |   Užitečné odkazy   |   Bezplatné zasílání   |   RSS   |   
Copyright © 2007-2020 Trade Media International s. r. o.
Navštivte naše další stránky
Trade Media International s. r. o. Trade Media International s. r. o. - Remote Marketing Továrna - vše o průmyslu Control Engineering Česko Řízení a údržba průmyslového podniku Inteligentní budovy Almanach produkce – katalog firem a produktů pro průmysl Konference TMI